Kategórie

Vinylová podlaha

Keď si zariaďujete byt alebo dom, musíte riešiť niekoľko dôležitých rozhodnutí. Jedným z nich je aj výber podlahovej krytiny. Pravdepodobne sa budete rozhodovať medzi plávajúcou a drevenou podlahou, no jednou z možností je aj vinylová podlaha. Okrem toho, že je možné si vybrať z nespočetného množstva dekorov, je aj neuveriteľne odolná. Je to podlaha, ktorú si môžete zvoliť do ktorejkoľvek miestnosti.

Zloženie vinylovej podlahy

Ide o heterogénne PVC. Je zložené z viacerých vrstiev, ktoré sú rôznorodé. Jej základom je nosič, na ktorom je nanesený dekor, čiže vzor, zaliaty vrstvou vinylu. Na ňom je nanesená ochranná PU vrstva, ktorá zvyšuje odolnosť podlahy. Vinylová podlaha je vyrobená zo syntetického materiálu, ale imituje prírodné materiály akými sú drevo, mramor či kameň. Okrem týchto vzorov nájdete na trhu mnoho iných, takže ak sa rozhodnete pre tento typ podlahy, budete si mať z čoho vyberať. Údržba je jednoduchá a napriek tomu, že ide o umelý materiál, je vinyl stále obľúbenejší.

Vinylová podlaha vhodná aj do kuchyne či kúpeľne

Kým pri laminátovej podlahe by ste kvôli nízkej odolnosti voči vlhkosti museli zvážiť, či risknete poškodenie a umiestnite podlahovú krytinu aj do kúpeľne, pri vinylovej podlahe sa toho nemusíte obávať. Vinyl je totiž materiál, ktorý nenasiakne, na zmenu vlhkosti nereaguje a dokonca ani pri vytopení podlahy nehrozí jej „vydutie“.

Do kuchyne je vhodnejšia ako keramická podlaha, pretože je teplejšia. Laminát je zas náchylný na poškodenie ostrými predmetmi, no vinylová podlaha obsahuje ochrannú vrstvu voči poškriabaniu.

Vinylová podlaha a jej iné výhody

Mnohí z vás určite rozmýšľajú nad možnosťou podlahového kúrenia. Aj v tomto je vinylová podlaha o krok vpredu. Podlaha má schopnosť dobre viesť a prepúšťať teplo, vďaka čomu je vhodná i pre podlahové kúrenie. Ďalšou vlastnosťou, ktorú mnohí ocenia, je jej nízka náchylnosť na poškodenie. Jej odolnosť je dostatočná aj v miestnostiach s vysokým zaťažením, preto je vhodná skutočne do každého interiéru.

Určite to poznáte, v interiéri sa tvorí mnoho prachu, sem – tam vám niečo spadne a bojíte sa, či sa to nedostalo aj pod podlahu. Tomuto sa v byte, v dome, ani v iných priestoroch nevyhnete, preto treba zabezpečiť určité opatrenia. Výhodou vinylovej podlahy je, že jej povrch je celkom uzavretý a tak sa nečistoty pod podlahu nedostanú. Je teda odolná voči prachu aj iným nečistotám a okrem toho sa môže pochváliť aj antibakteriálnymi vlastnosťami.

Netreba zabudnúť spomenúť jej pružný povrch, dobrú akustiku a nízku úroveň hluku, ktorá je zabezpečená vďaka spodnej korkovej vrstve. Ak sa nejaká časť predsa len poškodí, stačí jednoducho vymeniť len tú časť, ktorá si výmenu vyžaduje.

Vinylová podlaha a jej nevýhody

Ako už bolo spomenuté, vinyl je umelý materiál, čo pre priaznivcov prírodného dreva bude predstavovať nevýhodu. Jej montáž si vyžaduje určité znalosti, v opačnom prípade sa jej výhody stanú nevýhodami. Pri zlom nainštalovaní môžu vzniknúť medzery, v ktorých sa budú usádzať nečistoty. To isté sa týka aj poškodenia, ktoré nehrozí, ak je podlaha položená kvalitne a pevne.

Pred montážou vinylovej podlahy

Vinylová podlaha sa kladie priamo na cementový či sadrový podklad. Ak predchádzajúca krytina, ktorá v miestnosti bola, mala rovný povrch, kladie sa nová podlaha priamo na ňu. Okrem rovnosti musí byť povrch kvalitne vystierkovaný, čistý, bez akýchkoľvek kamienkov, nečistôt či prasklín. Ak pokladáte podlahovú krytinu do veľkých miestností, zvykne sa používať protišmyková izolačná a akustická podložka, v bežných domácich podmienkach sa to však nevyžaduje.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)