Kategórie

Dvere interiérové

Dvere, či už vchodové alebo dvere interiérové sú neoddeliteľnou súčasťou príbytku. Nielen vchodové dvere plnia úlohu vizuálneho skrášlenia domu, ale i tie interiérové dokážu zútulniť, zmodernizovať každý interiér. Rôznorodá paleta modelov interiérových dverí umožňuje splniť i tie najnáročnejšie predstavy o krásnom bývaní. Samotný interiér z hľadiska estetiky predurčuje výzor interiérových dverí. Pri výbere interiérových dverí je potrebné sledovať nielen dizajnové prevedenie, ale i vhodnosť druhu materiálu do konkrétneho interiéru, kvalitu a spôsob otvárania/zatvárania interiérových dverí. Dvere si možno nechať vyhotoviť na zákazku, najmä ak máte ucelenú predstavu o ich dizajne, prípadne vtedy, ak chcete atypické dvere do interiéru.

Ako vyberať materiál a dekór pre dvere do interiéru?

Výber materiálu i dizajnu interiérových dverí ovplyvňuje vkus každého zákazníka, jeho rozpočet a taktiež priestory, kde majú byť dvere nasadené. Interiérové dvere tvoria súčasť interiérového dizajnu a ich vplyv na vzhľad domova by ste si mali uvedomiť ešte pred ich samotnou kúpou. Dobre zvolené interiérové dvere nepôsobia rušivo, ale naopak sú kompatibilné s interiérom a dotvárajú prijemné harmonické prostredie príbytku. Na dizajne interiérových dverí preto jednoznačne záleží, a to vo veľkej miere. Medzi preferované materiály v súčasnosti patrí drevo, hliník a sklo.

Drevené interiérové dvere

Vysokú úroveň kvality ponúkajú masívne drevené interiérové dvere. Dvere z dreveného masívu sú zvyčajne vyrábané z dubového, bukového, smrekového a čerešňového dreva. Každý druh dreva má osobitné farebné odtiene aj svoju kresbu. Originálne drevené dvere sa okrem vysokej kvality, príjemného vzhľadu vyznačujú i finančnou náročnosťou, preto si ich nemôže dovoliť každý, a to najmä pri väčšom počte interiérových dverí.

Dyhované a laminátové interiérové dvere

Vynikajúcu alternatívu drevených interiérových dverí z masívu predstavujú drevené dyhované dvere. Dyha je prírodný materiál, ktorý sa vyznačuje kvalitou, exkluzívnym vzhľadom a najmä menšou finančnou náročnosťou oproti masívnym dreveným interiérovým dverám.

Jedny z najdostupnejších a najpreferovanejších druhov interiérových dverí sú ale laminátové dvere do bytu. Laminát je umelý druh materiálu, ktorý spája mnohé výhody, okrem ľahkej údržby sú laminátové interiérové dvere na prvý pohľad esteticky veľmi pekné, vyžarujú prirodzený pôvab útulného domova.

Hliníkové interiérové dvere

Hliníkové a sklenené dvere do interiéru predstavujú extravagantný a zároveň atraktívny štýl dverí. Hliník, rovnako ako i sklo, je druh chladného materiálu, vhodný pre moderne zariadené interiéry. Hliníkové dvere ale nepatria k často používaným dverám v slovenských interiéroch. Na rozdiel od drevených interiérových dverí sú hliníkové dvere veľmi pevné, odolné voči mechanickému poškodeniu a ich životnosť je takmer neobmedzená. Rovnako ich vystihuje dobrá izolácia. Ich údržba pozostáva z bežného umývania saponátovou vodou, nevhodné je čistenie prostriedkami, ktoré obsahujú rozpúšťadlá. Dizajn hliníkových interiérových dverí spája prvky modernosti, elegancie a dynamickosti. Hliníkové interiérové dvere možno kombinovať so sklom rôznej farby, práve táto kombinácia vytvára moderný ,,look“ interiérových dverí.

Sklenené interiérové dvere

Vkusný a zároveň pútavý dizajn predstavujú sklenené interiérové dvere. Sklo je typ materiálu, ktorý priam vyniká čistotou, krehkosťou a voľnosťou. Nenechajte sa však zmiasť krehkým dojmom. Sklo, ktoré sa používa na výrobu interiérových dverí prešlo technologickou úpravou nazývanou kalenie, vďaka ktorému sa takéto sklo stáva niekoľkonásobne odolnejšie voči nárazom, dobre znáša i vysoké teploty a v prípade rozbitia nehrozia poranenia, pretože úlomky kaleného skla sú neostré.

Sklenené interiérové dvere sa vyrábajú v dvoch variantoch, a to bez rámu alebo s rámom. Nedostatkom bezrámových sklenených dverí je ich netesnenie, čo vyúsťuje do priepustnosti zvuku. Sklenené dvere nemusia byť čisto priehľadné, ale možno ich oživiť fóliami najrôznejších motívov a dekorov. Nevýhodou sklenených interiérových dverí je ich vysoká cena.

Rada pri rekonštrukcií interiéru spojenej s výmenou interiérových dverí

Výmena interiérových dverí zastrešuje i problematiku zárubne. Kedy je dobré uvažovať nad výmenou zárubní dverí? Pokiaľ interiér rekonštruujete po dlhšom čase, mali by ste rátať s tým, že vaše zárubne nemusia spĺňať už požadovanú kvalitu či modernosť. Kvalitné interiérové dvere by mali v prvom rade dobre priliehať k zárubni. Dobré tesnenie dverí k zárubni totiž zabraňuje prepúšťaniu zvuku a tepla.

Pokiaľ by vaša výmena zárubní mala byť založená výlučne iba na zakrytí nemoderných a zastaraných kovových zárubní, máme pre vás dobrú radu, vďaka ktorej sa vyhnete zdĺhavej rekonštrukcii. Na zmodernizovanie a prekrytie starých, dnes už nevkusných zárubní sa jednoducho využíva tzv. obloženie. Bez búrania jednoduchým prekrytím docielite požadovaný moderný a najmä kompatibilný vzhľad s novými interiérovými dverami. Obložkovanie zárubne je praktické, rýchle a hlavne nenáročné.

Výber interiérových dverí podľa spôsobu otvárania - zatvárania

Klasický spôsob otvárania/zatvárania interiérových dverí je jedným smerom buď k sebe, alebo smerom von. Pre menšie interiéry sú komfortnejšie posuvné interiérové dvere, ktoré dokážu opticky zväčšiť miestnosť. Tento druh interiérových dverí sa rozdeľuje na posuvné dvere do stavebného puzdra a posuvné dvere popri stene. Pri posuvných interiérových dverách so stavebným puzdrom je potrebná stavebná úprava, avšak na rozdiel od posuvných dverí popri stene zachovávajú a šetria priestor v interiéri. Atypický spôsob otvárania dverí ponúkajú harmonikové – skladacie interiérové dvere. Interiérové kývne dvere nie sú preferované v domácnostiach, ale skôr v reštauráciách a hoteloch. Kývne dvere interiérové umožňujú rýchly a ľahký prechod, preto sú ideálne do frekventovaných priestranstiev.

Každý druh interiérových dverí musí spĺňať požiadavky na kvalitu v podobe dlhodobej životnosti, pevnosti, dobrej priliehavosti k zárubni a taktiež by mali byť odolné voči vlhkosti a tlmiť hluk. Pri výbere interiérových dverí hrá dôležitú úlohu i dizajn. Praktická rada: svetlejšie farebné odtiene, prípadne i presklenie interiérových dverí odporúčame v tmavších priestoroch, pretože práve svetlejšie a presklené interiérové dvere vnesú do príbytku viac prirodzeného svetla, vzdušnosť a pocit tepla.

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)