Kategórie

Dlažba na terasu

Výber dlažby na terasu je rovnako dôležitý ako výber dlažby do interiéru. Je mnoho možností a preto sa treba rozhodnúť pre tú najprijateľnejšiu. Pri výbere je dôležitá kvalita, keďže vaša terasa bude vystavená zmenám počasia, dažďu, extrémnym teplám či mrazom. Dlažba na terasu povrch spevní a nechá terasu vyniknúť. Tiež uľahčí manipuláciu so záhradným nábytkom.

Dôležité vlastnosti dlažby na terasu

Odolnosť voči oderom je na nezaplatenie, keďže predlžuje životnosť dlažby. To sa týka aj odolnosti voči mrazu, slnku či vode. Určite oceníte aj protišmykový povrch. Na terasu sa neraz dostane piesok a iné drobné častice, ktoré ju môžu poškodiť. Z tohto dôvodu by mala mať vyššiu triedu opotrebovania.

S mrazuvzdornosťou súvisí aj nasiakavosť a tá by mala byť čo najnižšia. Preto ak chcete investovať do vašej dlažby raz a poriadne, zamerajte sa len na mrazuvzdorné dlažby, odolné voči oderom a protišmykové.

Odolnosť dlažby

Odolnosť voči oderom je rozdelená do viacerých stupňov. Ten prvý je najnižší a vzťahuje sa na miestnosti, kde používame mäkkú obuv a možnosť poškriabania je tam nízka. Ide o WC, spáľňu či detské izby. Ďalší stupeň je určený pre obytné miestnosti, kde používame bežnú obuv.

Pri treťom stupni ide o miesnosti, kde je miera znečistenia vyššia a frekventovanajšia, ako napríklad kuchyňa, predsieň, balkón. Štvrtý a piaty stupeň je vhodný už aj pre dlažby na terasu, ktoré sú vystavené každodennému znečisteniu a záťaži.

Materiál dlažieb na terasu

Existujú rôzne typy materiálov, ktoré je vhodné použiť do exteriéru. Sú medzi nimi nielen rozdiely v kvalite a vzhľade, no tiež aj cenové. Ako to vo väčšine prípadov býva, aj tu platí, že prírodný materiál má vyššiu hodnotu. Prírodný kameň, kam patrí mramor, žula, andezit, pieskovec sa však využíva skôr na reprezentatívne účely do miestností akými sú haly, reštaurácie či administratívne budovy.

Cenovo prístupným a zároveň materiálom vhodným do exteriéru sú betónové dosky a umelý kameň. Ďaľsími možnosťami je kúpa dlažieb z PVC či z tvrdej gumy, ktoré sa dajú aplikovať aj ako sa samolepiace.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)