Kategórie

Dekorácie

Povedzme si úprimne, že málokto z nás má rád holé steny, prázdne skrinky či poličky. A presne na to nám slúžia dekorácie, aby náš dom, byt, domácnosť nevyzerali tak smutne a opustene. Dekoráciami vyjadrujeme náš osobitý štýl a dávame najavo, čo sa nám páči. Každá jedna ozdoba a dekorácia má svoje miesto a opodstatnenie. Vďaka tomu sa odlišujeme od ostatných, veď o čom by to bolo, ak by každý príbytok vyzeral rovnako.

Osobitý štýl

Dekorácie môžu každú miestnosť razom zmeniť a dodať jej svojský štýl. V dnešnej dobe je toľko možností, že si každý určite nájde to, čo sa mu páči. Pokiaľ sa niekomu páčia starožitnosti, vyzdobí svoj byt rôznymi soškami, starými rámčekmi na fotografie a obrazmi, môže použiť rustikálne svietniky či zrkadlá. Pokiaľ dáva niekto prednosť luxusným dekoráciám, siahne po drahších a noblesnejších materiáloch. Môže ísť o krištáľové lustre, vázy, podnosy či obľúbený baldachýn. Ako dekorácie môžu slúžiť aj modely autíčok, lodí, vláčikov, lietadiel.. V dnešnej dobe nám obchody ponúkajú možnosti od výmyslu sveta.

Výber vhodných dekorácii

Pred zakúpením dekorácii je dobré si premyslieť, čo sa bude do nášho bytu hodiť. Záleží už od celkového štýlu, v akom máme byt ladený, od farebných kombinácii a veľkostí miestností. Ako sa hovorí, menej je niekedy viac. Preto aj pri výbere dekorácií treba myslieť na to, či máme na ne miesto. Izba by nemala byť zbytočne preplnená, pretože to nepôsobí pekným dojmom a navyše sa tým stratí význam doplnkov a dekorácií, ktoré sme starostlivo vyberali. Vo veľkom množstve nemusí nakoniec vyniknúť ani jedna, a izba bude skôr vyzerať ako sklad vecí, a necítili by sme sa v nej príjemne. Priestor v izbe musí dýchať, veľa nepotrebných vecí by mu v tom bránilo.

Ladenie farieb

Dekorácie musíme vyberať v súlade s nábytkom, ktorý sme si zvolili a s jeho farbami. Pekne sa kombinuje tón v tóne, teda použitie napríklad viacerých odtieňov žltej či oranžovej, a podobne. Zaujímavou je aj kombinácia základných farieb, ktoré nám vytvoria kontrast a oživia tým miestnosť. Kombinovať môžeme napríklad oranžovú s modrou, zelenú s červenou alebo žltú s fialovou, to všetko záleží od osobitého vkusu. Taktiež môžeme kombinovať viacero teplých farieb – žltú s oranžovou a červenou alebo studené farby – modrú so zelenou a fialovou. Dobre sa dá pracovať aj s neutrálnymi farbami, ku ktorým patrí biela, sivá a čierna. S neutrálnymi farbami však treba pracovať opatrne. Ich veľká prevaha nevyzerá najlepšie, preto je vhodné ich kombinovať so základnými farbami a ich odtieňmi. Zlatým pravidlom pri výbere farieb je nekombinovať viacej ako tri farby, pretože by to vyzeralo chaoticky a nelahodilo by to oku.

Vhodné do každej izby

Každá miestnosť v byte má svoje špecifiká, a preto si vyžaduje aj rôzne druhy dekorácii. Napríklad kuchyňu si môžeme ozdobiť peknými porcelánovými šálkami, nástennými hodinami, vkusným obrusom a pri večeri romantickými sviečkami. Atmosféru môžeme doplniť aj starožitnými drevenými dekoráciami, ako je mlynček či varešky, alebo magnetkami na chladničku. Zaujímavou dekoráciou v kuchyni je aj ozdobná misa, napríklad s ovocím, alebo pútavá záclona, s ktorou hneď bude kuchyňa vyzerať útulnejšie.

Do obývačky sa hodia ozdobné sviečky, či svietniky, rámiky s fotografiami a obrazmi. Obývačka je taktiež vhodným miestom aj na väčšie dekorácie, ako sú kvety, sošky či starožitnosti. Naopak dekorácie do spálne by mali byť jednoduché a nemalo by ich byť veľa, aby nenarušovali náš spánok. V spálni predsa len neprijímame návštevy, preto sa nemusíme usilovať o perfektnú výzdobu. Ide hlavne o naše pohodlie. Do spálne si môžeme dať ozdobné závesy či deky, sviečku a nič nepokazíme našimi obľúbenými knihami.

Dekorácie na balkón

Dnes je veľmi módne vyzdobovať si dekoráciami balkón. Už to nie je iba o peknej maľbe, na balkóne nášho suseda nás môže prekvapiť žabka či iné zvieratko, alebo sa bude na nás usmievať trpaslík. Taktiež už na balkóne nevidíme iba klasické muškáty ako kedysi, ale upútajú nás kvety najrôznejších druhov. Okrem kvetov môžeme ako dekoráciu použiť aj menšie stromčeky, ozdobné kvetináče, vtáčie klietky, lampy či iné sošky. Fantázii sa medze nekladú.

Sezónne dekorácie

Okrem dekorácii, ktoré sú súčasťou nášho domova, každý deň počas roka, poznáme aj sezónne dekorácie, ktoré „vytiahneme“ iba v určitom období, a potom ich zase odložíme naspäť do skrine. Ide o typ dekorácií, ktoré sa väčšinou spájajú s určitým obdobím alebo udalosťou. Môžeme ich deliť aj podľa ročných období. Na jar a leto využívame viac prírodných dekorácii, v zime sa uberáme k rôznym trblietavým materiálom či svetielkam. Osobitá je aj jeseň so svojimi čarovnými farbami.

Dekorácie podľa období sa spájajú so sviatkami ako sú Vianoce, Veľká noc, Valentín, Halloween a podobne. K typickým veľkonočným dekoráciám patria zajačikovia, vajíčka a kuriatka. V kuchyni by nemal chýbať veľkonočný obrus, kvety a prúty vŕby. Valentínsku atmosféru zase dopĺňajú hlavne srdiečka, sviečky, lupene ruží či ruže samotné, hlavne aby bolo všetko červené a ružové.

Využitie dekorácii

Dekorácie nie sú vhodné iba na skrášlenie nášho bytu. Ich účel je oveľa rozsiahlejší. Ak máme rodinný domček, tak sa môžeme „vyšantiť“ oveľa viac a pozornosť venovať aj exteriéru. Dekorácie a špeciálne doplnky sú však dôležitou súčasťou pri usporiadavaní rôznych večierkov, osláv a tematických párty. Pri týchto udalostiach je dokonca nevyhnutnosťou, aby boli miestnosti vhodne vyzdobené. Pokiaľ chceme zapôsobiť na našich hostí, miestnosť musí byť dokonale pripravená a naaranžovaná. No ak si s tým nevieme poradiť sami, existujú špecializovaní aranžéri, ktorí urobia s našou miestnosťou hotový zázrak.

Dúfame, že po prečítaní článku ste nabrali inšpiráciu a pokiaľ ešte nemáte vyzdobenú domácnosť, určite sa do toho s radosťou pustíte. Každá miestnosť môže nabrať nový nádych, prípadne iba môžete dotvoriť ten súčasný.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)