Kategórie

Sprchové dvere

Často býva tažké rozhodnúť sa, či do svojej kúpeľne kúpiť vaňu a/alebo sprchový kút. Ak ste sa už rozhodli, spravili ste dôležitý krok. No to samozrejme nie je všetko. Teraz je dôležité vybrať si medzi viacerými druhmi ten správny typ sprchového kútu, ktoré sa od seba líšia aj druhom sprchových dverí.

To, aké sprchové dvere si vyberiete, bude závisieť od toho, či je vaša kúpeľňa priestranná alebo naopak menších rozmerov, a potrebujete v nej ušetriť viac miesta.

Sprchové dvere - systémy otvárania

Pri sprchových dverách je dôležitým kritériom systém ich otvárania, materiál a rámová konštrukcia.

Posuvný systém sprchových dverí

Tým najviac používaným je posuvný systém sprchových dverí. Jeho výhodou je šetrenie priestoru, čo oceníte najmä v malej kúpeľni, no na druhej strane je čistenie o niečo ťažšie a sprchové dvere sa môžu zasekávať. Ak sa rozhodnete pre takýto typ sprchových dverí, dôležitá bude kvalita posuvného systému. Všímajte si materiál a veľkosť koliesok.

Zalamovací systém otvárania sprchových dverí

Zalamovací systém má výhodu veľkosti vstupu. Ak sa dvere zalamujú smerom dovnútra, zabránia kvapkaniu vody na podlahu a tým nehrozí pošmyknutie sa na kalužiach vody. Jeho nevýhodou však je, že si vyžadujú dostatočnú hĺbku sprchovacieho kúta.

Otočné pivotové sprchové dvere

Otočné pivotové sprchové dvere sú daľším typom otvárania dverí. Je to jednoduchý systém otvárania dverí, ktorý si nevyžaduje údržbu. Pánt je totiž vyrobený z kvalitnej nerezovej ocele zasadenej do tela pántu. Nevýhodou u týchto typov sprchových dverí je, že sa otvárajú smerom von, čo spôsobí vytekanie kvapiek vody.
Pántové alebo otočné sprchové dvere sa otvárajú do priestoru. Ich pánty či otočné profily sú kovové so zdvihovým mechanizmom a zabezpečujú tak aretáciu v základnej polohe.

Plastové či sklenené sprchové dvere

Sprchové dvere sa vyrábajú v oboch prevedeniach. Mnoho domácností sa rozhodne pre plastový variant, vzhľadom k jednoduchšej údržbe. Okrem toho je aj lacnejší a neviaže na seba vodný kameň.

Sklo je na údržbu o niečo náročnejšie a pri výbere treba prihliadať na jeho kvalitu. Vzhľadom k bezpečnosti, je vhodné bezpečnostné kalené sklo. V prípade pántových bezrámových konštrukcií je odporúčané zvoliť pochrómované celomosadzné závesy, ktoré ťažké sklo udržia.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)