Kategórie

Omietky

Predtým ako začnete robiť omietku, pripravte si kvalitný podklad. Najlepším riešením je zbaviť sa všetkých predchádzajúcich vrstiev a starších náterov a oškriabať stenu až po jej pôvodnú vrstvu. V prípade, že jednou z vrstiev bola aj tapeta, odstráňte ju pomocou špachtly a vody, prípadne valčekom, naparovačkou alebo drôtenou kefou.

Ako spraviť kvalitnú omietku

Povrch omietky je potrebné pred nanášaním nových vrstiev zdrsniť. Okrem toho, treba plochu dôkladne očistiť a zbaviť prachu a nečistôt. Ak sa nachádzame v suchom prostredí, je potrebné podklad najskôr navlhčiť. Na takýto navlhčený podklad aplikujeme prednástrek, ktorý je podkladom pre jadro. Dôležité je, aby sa prednástrek dostal do nerovností, a aby táto vrstva bola dostatočne riedka. Aplikujeme v 4 mm až 5 mm hrubej vrstve.

Kvalita jadra dokáže z veľkej miery ovplyvniť to, aká kvalitná bude omietka. Aplikujeme maximálne 20 mm hrubú omietku a vypĺňame nerovnosti maximálne do hĺbky 50 mm. Pri nanášaní postupujeme zdola smerom nahor, pričom nanášame viacero vrstiev. Posledná vrstva musí mať rovný povrch.

Druhy omietkových systémov

Klasický omietkový systém pozostáva z jadrovej, štukovej omietky a cementového nástreku. Výhodou je dobrá cena, no na nanášanie budete potrebovať viacej času z dôvodu spracovávania viacerých vrstiev. Tepelnoizolačný omietkový systém obsahuje tepelnoizolačnú vrstvu a pri jednovrstvovom omietkovom systéme je jadrová a štuková vrstva spojená do jednej vrstvy. Zateplovací systém zabezpečí, že budova bude chránená pred vlhkosťou a možným prenikaním vody.

Výber vhodnej omietky

To, aký typ omietky zvolíte, bude závisieť od viacerých faktorov. Pri výbere treba v prvom rade prihliadať na materiál plochy určenej na omietanie, ako aj rovinnosť podkladu. Pre mnohých bude dôležitým faktorom aj ekonomická otázka, keďže ceny omietok sú rôzne a líšia sa v závislosti od časovej náročnosti a pracnosti.

Dôležité je si uvedomiť, o aký typ budovy či miestnosti ide a na aký účel bude slúžiť. Dopredu si tiež premyslite, aký vzhľad omietky by ste chceli dosiahnuť. Vonkajšie omietky musia spĺňať vyššie požiadavky ako vnútorné, keďže sú neustále vystavované poveternostným vplyvom.

Druhy fasádnych omietok

Vzhľadom k tomu, že fasáda domu neustále podlieha vonkajším podmienkam, treba dbať na jej vhodný výber a kvalitné spracovanie. Fasádne omietky sa používajú pri zatepľovacom systéme a delia sa na silikátové, akrylátové, silikónové a minerálne.

Silikátové omietky

Prvé spomínané, silikátové omietky, sú odolné voči povetornostným vplyvom, vode, sú paropriepustné a sú dostupné vo veľkom množstve odieňov. Na druhej strane sú však krehké, čo určite neuľahčí ani ich nanášanie.

Akrylátové omietky

Do akrylátových omietok sa oplatí investovať vďaka ich farebnej stálosti a dobrej krycej schopnosti. Sú tiež pružné a odolávajú nepriaznivým vplyvom. Za nevýhodu sa však považuje, že akrylátové omietky sú antistatické a nie sú paropriepustné.

Silikónové omietky

Podobne ako pri silikátových omietkach, aj silikónové majú dobrú schopnosť prespúšťať paru, vysokú odolnosť voči vode a na trhu možno nájsť ich širokú ponuku odtieňov. Ich nevýhodou je vysoká cena, ktorá sa však vykompenzuje kvalitou.

Minerálne omietky

Minerálne omietky je možné kúpiť za výhodnú cenu a dokážu zabezpečiť paropriepustnosť. Za nevýhodu sa dá považovať vysoká nasiakavosť, nízka odolnosť voči oderom a nevyhnutnosť použitia farebného náteru.

Interiérové omietky

Ak sa už chystáte nanášať vnútornú omietku, je to dobrým znamením, stavba sa pomaly chýli ku koncu. Interiérové omietky sa delia podľa počtu vrstiev na jednovrstvové, dvojvrstvové a viacvrstvové. Z hľadiska použitia materiálov rozoznávame sádrové, vápennosádrové, vápenné, cementové, vápennocementové a omietky z plastov.

Sádrová omietka sa kvôli svojmu kvalitnému vzhľadu vo všeobecnosti najviac používa na omietanie reprezentatívnych a spoločenských miestností. Má dobrú priedušnosť a savé schopnosti a vďaka tomu, že sa nej nedrží prach, je dokonca vhodná aj pre alergikov.

Pri cementových omietkach zasa môžete rátať s pevným a tvrdým podkladom. Využívajú sa v pivniciach, v garážach či ako podklad pre obklad v kúpeľni alebo na WC.

Vápennosádrová omietka má tú výhodu, že na schnutie potrebuje len zopár hodín a povrch je maľovateľný.

Podľa typu opracovania a povrchu sa omietky delia na jemné, hladké, hrubé, ozdobné, leštené, česané, brúsené, škriabané.

Dekoratívne omietky

Dekoratívne omietky nie sú žiadnou novinkou na trhu. Už dlhšiu dobu sa s ich pomocou zvyknú ozdobovať steny či strop. Existujú v mnohých variáciách, napríklad ako imitácia mramoru, tzv. benátsky štuk. Za najlepší podklad pod dekoratívne omietky sa považuje sádrová omietka, ktorá je hladká a bez nerovností.

Následne sa aplikuje akrylátový penetračný náter a dekoratívna vrstva. Najvhodnejším nástrojom na aplikáciu tejto vrstvy je nerezová špachtľa alebo nerezové hladidlo. Aby ste dosiahli čo najkvalitnejší výsledok, nechajte jednotlivé vrstvy schnúť 24 hodín. Na konci sa plocha preleští spachtľou, ktorá musí byť čistá a suchá.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)