Kategórie

Originálne samolepiace tapety

Samolepiace tapety, nazývané tiež samolepiacimi fóliami, vám môžu pomôcť uskutočniť predstavy o krásnom a zaujímavom bývaní. Nielenže dokážu premeniť každú miestnosť na nepoznanie, ale sú aj dostatočne odolné voči oderu a umývateľné. Ak sa teda chystáte váš priestor zútulniť, oživiť jednotvárnu stenu alebo starší nábytok, neváhajte ich vyskúšať.

Dnešná ponuka samolepiacich tapiet poskytuje takú rozmanitosť farieb a vzorov, vďaka ktorým určite dosiahnete želaný efekt. Pomocou samolepiacich tapiet si jednoduchým spôsobom zvýraznite interiér podľa svojich želaní. Domov je totiž miestom, ktoré odráža váš charakter, životný štýl, pohľad na individualitu či osobný vkus.

Použitie samolepiacich tapiet

Samolepiace tapety nie sú vhodné na veľkoplošné tapetovanie, preto sa využívajú skôr na menšie plochy stien a úpravy hladkých plôch nábytku. Ich použite je veľmi univerzálne, záleží len od vlastnej kreativity. Okrem stien ich môžete aplikovať aj na laminát, plast, sklo, drevo, kov a rôzne iné lakované povrchy. Použiť ich môžete tiež ako dekoráciu na obkladačky, zrkadlá, úložné škatule a pod.

Často sa využívajú na renováciu starých častí nábytku či kuchynských liniek, preto sú perfektným riešením pri úprave vášho interiéru. Touto rýchlou a tvorivou úpravou vylepšíte dizajn obývačky, oživíte detskú izbu pestrými farbami, zrenovujete poškodené povrchy a zároveň zvýšite ich odolnosť. Ak máte nápad a viete správne rozmery, tapety môžu vášmu bývaniu dodať nový estetický vzhľad.

Samolepiace tapety a ich správna aplikácia

Výhodou samolepiacich tapiet je predovšetkým ich nenáročné a okamžité použitie. Vyrábajú sa z termoplastického materiálu, ktorého vrchnú časť tvorí fólia s lepiacou vrstvou a spodný podkladový papier. Aj keď je samotné aplikovanie veľmi jednoduché, musíte dbať na to, aby ste tapetu lepili vždy na hladký a čistý povrch. Ak potrebujete tapetu nalepiť na povrchy s drsnejšou štruktúrou, nezabudnite ich predtým dostatočne upraviť. Čím bude totiž povrch hladší, tým jednoduchšie tapetu nalepíte, pretože priľne k povrchu oveľa rýchlejšie.

Pri vyhladzovaní nalepenej fólie na povrchu smerujte postupne od stredu k jej okrajom, aby nevznikli nerovnosti a vzduchové bubliny. Pre lepšie dosiahnutie výsledku si môžete pomôcť napríklad handričkou. Špeciálna lepiaca vrstva umožňuje aj niekoľkonásobné nalepenie tapety, preto sa nemusíte obávať, že sa pri nalepovaní okamžite znehodnotí. Jej odstránenie je rovnako nekomplikované. Odlepíte ju bez toho, aby zanechala akékoľvek stopy na vašom interiéri.

Ako vyberať samolepiace tapety

Prednosťou samolepiacich tapiet je ich pomerne nízka cena a dobrá dostupnosť. Vybrať si ich môžete skutočne podľa svojej fantázie, všetko záleží od toho, aký výsledok chcete dosiahnuť. Dostanete ich v špecializovaných predajniach s tapetami, ale ponúkajú ich aj papiernictvá a obchody s bytovým textilom či dekoráciami do domácnosti. Obrovskú ponuku nájdete predovšetkým na stránkach internetových obchodov s tapetami.

Kúpite ich v rôznych rozmeroch, záleží od druhu samolepiacej tapety. Vyrábajú sa buď navinuté na kotúči v niekoľkých metroch, vtedy dostanete dĺžku podľa vlastnej potreby, ďalej v rozličných univerzálnych rozmeroch alebo v podobe konkrétnych tvarov a motívov. Vyberať si môžete medzi jednofarebnými tapetami, s dekoratívnymi vzormi imitujúcimi drevo, kameň či tehlu, s motívom ornamentov, kvetov, zvierat, detských postavičiek a pod. Líšiť sa môžu aj matným a lesklým materiálom. Pri samotnom výbere dbajte predovšetkým na celkový dojem z miestnosti, aby ste sa cítili komfortne a zároveň harmonicky.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)