Kategórie

Nehnuteľnosti Bratislava

Plánujete investovať do nehnuteľnosti, len neviete do akej a v akom meste? Vlastniť nehnuteľnosť v Bratislave, respektíve v akomkoľvek hlavnom meste, sa vždy oplatí. Ideálne je, ak sa nachádza v dobrej lokalite. Bratislava tento rok pripomína jedno veľké stavenisko. Všade samé zablatené cesty, zakryté ploty a žeriavy takmer na každom kroku. Výsledkom však budú tisíce bytov a kancelárií, ktoré budú čakať možno aj na vás.

Nehnuteľnosť

Nehnuteľnosti Bratislava sú nehnuteľné veci alebo ak chcete reality, teda pozemky alebo stavby v Bratislave. Pozemkom je presne ohraničená a vymedzená časť zeme, ktorá je určená či už na poľnohospodárske alebo na stavebné účely. Stavbami sa nemyslia len domy, panelové domy, či iné polyfunkčné alebo multifunkčné budovy, ale tiež jednoduché stavby. Jednoduchou stavbou pritom môže byť aj osamelá strecha, ktorá poskytuje úkryt napr. pred dažďom či snehom. Návrhy konštrukcií a fungovania stavieb sú staré ako samotné ľudstvo. Dnes však navrhujú väčšinu veľkých nehnuteľností architekti, v tíme s veľkým počtom špecializovaných inžinierov.

Nehnuteľnosti Bratislava

V Bratislave sa nachádza množstvo nehnuteľností, ktoré hľadajú nového majiteľa. V súčasnosti môžete svoje našetrené finančné prostriedky efektívne investovať do bytov, domov, novostavieb, samozrejme aj garáží. Výhodné je tiež investovať aj do nebytových priestorov alebo rekreačných objektov určených najmä pre oddych. Pre tých, ktorí majú v hlave nápad a chcú ho zrealizovať, sú v rámci nehnuteľností Bratislava na predaj aj rôzne pozemky.

Výšky cien nehnuteľností Bratislava

Ceny nehnuteľností v Bratislave sú v priemere viac než o dvojnásobok vyššie ako v ktoromkoľvek inom kúte Slovenska. Ceny bytov v novostavbách sa podľa lokalít pohybujú od 50-tisíc eur až po niekoľko stoviek tisíc eur, dôsledkom čoho je následne aj vyššia zadĺženosť Bratislavčanov. Ceny nehnuteľností v Bratislave síce rastú, no dostupnosť bývania je stále vysoká. Aktuálne zvyšovanie cien nehnuteľností nastáva kvôli silnejúcemu dopytu, ktorý reaguje na trh práce a zlepšujúcu sa spotrebiteľskú dôveru. Rast ochoty záujemcov o priplatenie si za lepšiu pozíciu, lokalitu či dispozičné riešenie nehnuteľnosti na bývanie, pravdepodobne aj naďalej podporí pokračovanie mierneho rastu priemernej ceny bývania na Slovensku.

Ceny bytov a domov stúpli najmä v Bratislave, no mierny nárast môžeme sledovať aj v regiónoch Trnavy, Trenčína a tiež Košíc. Tam to kupujúci tiež nemajú ľahké, keďže ostatné mestá majú vyššiu nezamestnanosť a platy o desiatky percent nižšie, ako je tomu v Bratislave. Klesajúcim cenám nehnuteľností sa môžu tešiť obyvatelia miest v okolí Nitry, Žiliny, Banskej Bystrice a taktiež Prešova.

Nehnuteľnosti Bratislava – byty a domy

Ponuka nehnuteľností na bývanie v Bratislave je jednou z najpestrejších spomedzi miest na celom Slovensku. Nájdu sa tu útulné garsónky, dvojgarsónky ale tiež lukratívne mezonety, lofty či viacizbové priestranné byty. Neviete čo sú to lofty? Lofty sú bývalé budovy priemyselných prevádzok, ktoré sa zvyčajne na Slovensku búrajú. V poslednej dobe sú však ich priestranné vnútorné priestory stále vyhľadávanejšími pre bývanie najmä mladých ľudí. Lofty sú teda byty v takýchto budovách s industriálnym čarom.

Najžiadanejšími bytmi v Bratislave sú však za posledné tri roky tzv. štartovacie byty, teda také, ktoré sú výmerou na úrovni priemerných jednoizbových bytov v panelákoch prípadne ešte menšie.

Vplyv na výšku cien nehnuteľností v Bratislave

Výška cien nehnuteľností v Bratislave, ktoré sú prioritne určené na bývanie, je do značnej miery ovplyvnená najmä polohou v rámci jednotlivých okresov v Bratislave a ich mestských častí. V rámci konkrétnych mestských častí si však môžete rozdeliť jednotlivé výšky predajnej ceny do dvoch skupín, ktorými sú staršie byty v pôvodnom stave a drahšie novostavby. Je tak už len na vás, na kúpu akej nehnuteľnosti v Bratislave sa cítite.

V súčasnosti sa však stále častejšie ceny starých a nových nehnuteľností v Bratislave vyrovnávajú. Dobré bratislavské lokality totiž majú málo novostavieb a to má za následok, že v niektorých častiach Bratislavy sa dá starý a nový byt kúpiť za podobnú cenu. Môže za to okrem menšieho počtu nových stavieb aj nedostatok kvalitnej ponuky nehnuteľností v lukratívnych lokalitách Bratislavy. Kupujúci sú odkázaní na kúpu starších nehnuteľností v Bratislave, za ktoré sú pochopiteľne ochotní zaplatiť aj viac. Táto situácia sa však každým rokom mení, keďže investori v Bratislave neustále stavajú nové nehnuteľnosti.

Nehnuteľnosti Bratislava – kancelárske priestory

Bratislava je známa aj tým, že cez týždeň je plná pracujúcich ľudí, ktorí z nej na víkend v húfoch odchádzajú do svojich bydlísk alebo za oddychom. Cez týždeň však musíme niekde pracovať a práve preto sú jednou z najžiadanejších nehnuteľností v Bratislave budovy, ktoré disponujú kancelárskymi priestormi, či už priestrannými, menšími, presklenými alebo štandardnými. Prázdnych kancelárií v Bratislave je stále menej a menej, pričom pribúdajú aj nové investičné projekty. V Bratislave je v súčasnosti ešte rozostavaných veľa projektov nehnuteľností, ktoré budú mať vo svojej ponuke mnohé kancelárske priestory.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)