Kategórie

Pletivo na plot

Plot okolo vášho domu slúži na ochranu vašej záhrady pred neželanými ľudskými a zvieracími návštevníkmi a zabezpečí vám pocit súkromia a bezpečia. Výber pletiva na plot závisí od plánovaného umiestnenia a treba pri ňom zohladniť faktory akými sú funkcia, odolnosť, životnosť, bezpečnosť, montáž, terénne podmienky či životnosť. Okrem záhrad a rodinných domov sa oplotenie používa aj na ohraničenie iných väčších priestorov, priemyselných pozemkov či skladov.

Štvorhranné pletivo na plot

Základným typom pletiva je klasické štvorhranné pletivo na plot vyrobené z oceľových drôtov. Jeho výhodou je najnižšia cena spomedzi ostatných pletív. Takéto pletivo môže byť aj poplastované, čo zvýši jeho odolnosť. Jeho využitie je najrozšírenejšie najmä na ohradenie záhrad, polí či sadov. Ich oporným bodom sú stĺpiky a plotové vzpery. Priemer stĺpikov sa štandartne pohybuje okolo 38 mm až 48 mm a plot má zvyčajne výšku od 1 000 mm do 2 000 mm. Ich výhodou je ich možné využitie vo svahovitom teréne a to vďaka svojej schopnosti kopírovať terén bez narušenia štruktúry plotu.

Poplastované pletivo

Na zvýšenie bezpečia sa na pletivo na plot aplikujú ostnaté drôty, ktoré zvyknú byť poplastované alebo pozinkované. Plast môže na prvý pohľad vyzerať náchylne k mechanického poškodeniu. No v tomto prípade zdanie klame, poplastované pletivo dokáže odolať vonkajším vplyvom a o jeho poškodenie sa pri základnej námahe nemusíte báť.

Poplastované pletivo na plot sa zvyčajne vyrába v zelenej farbe, no na trhu sa dá nájsť niekoľko iných odtieňov, ako napríklad biela, žltá, hnedá, modrá, čierna či sivá. Treba však myslieť na to, že práve zelená farba má zo všetkých spomínaných odtieňov najdlhšiu stálosť a životnosť. Vyrába sa v priereze 1,4 alebo 1,7 mm, spolu s plastom je to 2,4 aleb 2,5 mm.

Pozinkované pletivo

Povrchovou úpravou zváraných štvorhranných pletiv je pozinkovanie. Pozinkované pletivo na plot sa vyznačuje elasticitou, no zároveň schopnosťou udržať si svoj tvar. Pozinkované pletivo je tvorené z tvrdého drôtu, pričom jeho koncovky sú bezpečne zahnuté z oboch strán. Tento typ pletiva sa využíva v záhradníctve, lesníctve, na oplotenie rodinných domov, v poľnohospodárstve či stavebníctve. Za takúto širokú možnosť využitia vďači práve svojej elasticite a schopnosti kopírovať terén. Pozikované pletivo na plot sa vyrába v priereze 2,15 mm.

Zvárané pletivá

Zvárané pletivá sú finančne náročnejšie ako poplastované pletivá, no pôsobia reprezentatívnejšie. Vyrábajú sa z oceľových pozinkovaných drôtov a na zvýšenie odolnosti a kvality sa tento povrch potiahne plastom. Plast, ktorý sa na tento účel využíva sa radí k vysokokvalitným a je priľnavý.

Delia sa na dve skupiny – priemyselne drôtované dielce a zvárané siete. Využívajú sa aj na ohradenie klietok a voliér pre chovnú zver, vtáctvo či hydinu. Nájdete ho aj pod názvom chovateľské pletivo na plot. Okrem toho nachádza uplatnenie aj v záhradníctve, kvetinárstve a v poľnohospodárstve. V týchto prípadoch slúži najmä na ochranu, či už pred krtincami alebo pri ochrane stromov a sadeníc. Priemyselne drôtované dielce sú najpevnejšími zváranými pletivami. Rozdelejú sa na 3D a 2D panely. Prvé spomínané majú priestorové tvarovanie, ktoré tvorí prelis či vlnu. Pri 2D paneloch prelis absentuje, no vďaka dvojitému vodorovnému drôtu s priemerom 6 mm sa vyznačujú pevnosťou.

Dekoračné pletivá

Dekoračné pletivo na plot slúži na oplotenie napríklad ciest v parkoch, alebo sa inštaluje okolo kvetinového záhonu. Využíva sa aj na predelenie záhrad a ako plot okolo skaliek a kvetinových záhonov. Je vyrábané z oceľových pozinkovaných drôtov, ktoré sú potiahnuté plastom a ich horná čast je ozdobne zahnutá do oblúkov. Dekoračné pletivá pôsobia elegantne a zanechajú dobrý estetický dojem. Štandartne ich nájdete v tmavozelenej farbe. Ich inštalácia je jednoduchá a zvládnete ju aj sami doma.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)