Kategórie

Záhradné krby

K letu patria okrem kúpania i grilovačky, či večerné posedenia s rodinou a priateľmi. Výhodu majú vlastníci záhrad, ktorí si v nich môžu umiestniť záhradný krb. Grilovanie v záhradných krboch dokáže navodiť tú správnu letnú atmosféru. Záhradné krby sa stávajú čoraz viac populárne i medzi majiteľmi chalúp a rekreačných chát. Skôr ako sa však rozhodnete pre svojpomocné postavenie alebo kúpu už hotového krbu, prečítajte si niekoľko základných faktov a zásad o ich umiestnení, materiálovom zložení či údržbe. Taktiež sa dočítate, že kvalitné záhradné krby neslúžia len na klasické grilovanie, ale ponúkajú i omnoho viac. Krby do záhrady sa zhotovujú v rozdielnych parametroch i z rôznych materiálov.

Zásady umiestnenia krbov a ich materiálové zloženie

Záhradný krb nemá len praktickú funkciu, ale svojím výzorom dokonalo zapade do záhradného prostredia, prípadne je ideálnym doplnkom do altánkov. Avšak umiestnenie záhradného krbu v záhrade by sa malo odvíjať od niekoľkých podstatných dispozičných faktorov. Záhradné krby by sa mali umiestniť v miestach bez prievanu, teda na záveternej strane. Pri umiestnení záhradných krbov treba prihliadať i na stránku architektonickú – estetickú.

Exteriér záhrady v okolí krbov je možné upraviť napríklad výsadbou okrasných stromčekov alebo kríkov. Výsadbou okolo záhradného krbu docielite súkromie a zároveň zabránite prenikaniu dymu k susedom. Ako už bolo vyššie spomenuté, záhradné krby sú vhodné i do altánkov, prípadne na okraj zastrešenej verandy. Takto situovaný záhradný krb je možné využívať i počas nepriaznivého počasia.

Všeobecne platí, že vonkajšie krby sú vyrábané z materiálov odolných voči poveternostným vplyvom. Druh materiálu, z ktorého sú záhradné krby vyrobené, majú vplyv i na jeho životnosť. Je potrebné si uvedomiť, že materiál bude podliehať i vysokým teplotám v oblasti kúreniska, preto je jeho kvalita a odolnosť prioritná. Podľa materiálu rozoznávame záhradné krby - kamenné, betónové, tehlové a keramické. Výber materiálu by mal korešpondovať s prostredím, do ktorého bude záhradný krb situovaný. Najbežnejším materiálom je kameň a lacnejším variantom sú tehly.

Záhradné krby a ich využívanie

Primárnou funkciou záhradných krbov je príprava pokrmov grilovaním. Kvalitu grilovania ako i kvalitu záhradných krbov ovplyvňuje roštovací systém. Jedlo možno pripravovať na roštoch vyrobených z potravinárskej zliatiny, ktorá je odolná voči externým podmienkam. Ďalším variantom grilovania v krbe je uloženie jedla na grilovaciu ihlu s motorčekom. Kvalitné záhradné krby majú možnosť bočného horenia, vďaka čomu grilované jedlo nebude kontaminované splodinami z dymu. Krby sa však nemusia využívať iba na grilovanie. Súčasťou niektorých z nich je totižto i udiareň. Dokonca v záhradnom krbe môžete variť i kotlíkový guláš, upiecť pizzu, chlieb či dokonca prasiatko. Dôležité je, aby dané krby boli vybavené okrem ohniska na grilovanie i pieckou.

Záhradný krb - výstavba

Záhradný krb je možné postaviť vlastnými silami, ušetriť tak nemalú čiastku peňazí, a zároveň mať si ho urobiť presne podľa vlastných predstáv. Výstavba krbu je však pomerne zložitá, najmä ak túžite po záhradnom krbe i s udiarňou. Ku krbom patrí i úložný priestor na drevo a pracovný stôl na prípravu jedla.

Pre stabilitu celého záhradného krbu sú rozhodujúce práve jeho základy. Betónové základy by mali byť vsadené do hĺbky viac než 60-80 cm. Základ záhradného krbu tvoria betónové základy a železobetónová doska – to predstavuje spodnú časť krbu, ktorá je vysoká cca 50 cm, a ktorú ukončuje železobetónová doska, v ktorej sú umiestnené otvory na rám, rám roštu na grilovanie a klapka udiarne.

Nasledujúca časť pozostáva z tehál, táto časť nadväzuje na betónovú dosku. Predelením danej časti vzniknú dve tzv. komory. Prvú komoru môžete používať ako udiareň, na jej dne sa nachádza klapka na reguláciu tepla a dymu. Druhá komora je vybavená komínovou klapkou, s ktorou sa reguluje otvor komína. Táto komora sa využíva predovšetkým na grilovanie. Poslednou a veľmi dôležitou časťou záhradných krbov je komín. V mnohých prípadoch sa nevyhnete zvýšeniu komínového telesa, najmä ak sú záhradné krby umiestnené pod prístreškom v altánku a komín potrebujete dostať cez danú strechu von. Na komín záhradného krbu je vhodné inštalovať kryciu striešku.

Montované záhradné krby

Pokiaľ nepatríte medzi zručných majstrov a netrúfate si záhradný krb postaviť vlastnoručne, je na mieste obrátiť sa na profesionálnu firmu, ktorá sa venuje nielen ich predaju, ale i montáži. Montované záhradné krby predstavujú nenáročný a hlavne rýchly spôsob zaobstarania si vlastného krbu. Zmyslom montovaných krbov je montáž jednotlivých dielcov. Pri danom type krbov, ktoré sú umiestnené na nedostatočne spevnenom trávnatom povrchu, je potrebné krb spevniť podstavcom. Pri kúpe montovaného záhradného krbu si všímajte či spaľovací priestor je vo výške minimálne 80 cm od zeme. Skladacie záhradné krby sú vyrábané z vymývaného betónu.

Údržba záhradných krbov

Záhradné krby sú vyrábané z materiálov, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam, to ale neznamená, že sú bezúdržbové. Práve pravidelnou a dôkladnou starostlivosťou sa predĺži ich životnosť. Krby je nutné ometať pred a po grilovacej sezóne. Nekryté krby by ste mali pred zimným obdobím zakonzervovať vhodným krytím.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)