Kategórie

Sadrokartón cena

Čo je sadrokartón?

Sadrokartón je stavebný materiál, ktorý sa v modernom stavebníctve teší veľkej obľube. Ako napovedá názov, ide o spojenie sadry a kartónu. Presnejšie sa jedná o panely, ktoré sa skladajú zo sadrového jadra a špeciálneho papiera. Pri ich výrobe sa sadrová zmes kontinuálne leje do vaničky, ktorá je vystlaná jednou vrstvou papiera a následne sa prikrýva rubovou vrstvou kartónu tak, aby sa vzniknuté panely mohli ďalej tvarovať a vo finálnej fáze rezať, sušiť, či prípadne impregnovať.

Použitie sadrokartónu v stavebníctve

Použitie sadrokartónu prináša niekoľko výhod. Hlavnou výhodou sadrokartónu je jeho nízka hmotnosť a fakt, že umožňuje stavbu stien nízkej hrúbky. Jeho použitie je vhodné najmä vedy, ak nechceme, alebo nemôžeme príliš zaťažovať statiku stavby. Jeho využitie taktiež umožňuje atypické stavebné riešenia, ktoré sú požadované napríklad v podkroviach, alebo pri komplikovanejšom dobudovávaní priečok.

Použitím sadrokartónu je taktiež možné upraviť výšku stropov a docieliť tak značnú energetickú úsporu. Jeho povrch je možné po penetrácii natierať, obkladať, alebo tapetovať , takže v konečnom dôsledku ponúka rovnaké povrchové úpravy ako murované steny.

Druhy sadrokartónových platní

Štandardné rozmery sadrokartónových dosiek sú 1200 mm x 2000 mm.
Okrem toho existujú aj atypické dosky s rozmermi 1250 mm x 2500 mm, či 2600 mm, prípadne 2750, alebo 3000 mm.
Štandardná hrúbka dosiek je 12,5 mm. Okrem platní tejto hrúbky sa používajú aj platne 9,5 mm hrubé (tzv. hobby platne), alebo 6 mm hrubé (ohýbateľné platne).

Označenie dosiek podľa využitia a vlastností

Okrem dosiek na obyčajné použitie (s označením: GKB, RB, A ) sa vyrábajú aj dosky impregnované, ktoré sú vhodné na montáž a použitie vo vlhkejších priestoroch (s označením: GKBi, RBi, H2), alebo platne s protipožiarnymi vlastnosťami (označenie: GKF, RF, DF), či impregnované dosky s protipožiarnymi vlastnosťami (GKFi, RFi, DFH2).

Zvláštnosťou sú dosky so zvukoizolačnými vlastnosťami (s označením MA (DF)), ktoré búrajú predsudky o tom, že v sadrokartónovom podkroví počujete každý rozhovor.

Orientačná cena štandardných dosiek

Cena sadrokartónových dosiek sa odvíja najmä od hrúbky a vlastností platní a v neposlednom rade od zisku obchodníka a regiónu, v ktorom je daný predaj realizovaný. Preto je pomerne ťažké uviesť presné cenové relácie sadrokartónových riešení.

Cena obyčajných sadrokartónových stavebných dosiek s hrúbkou 12,5 mm a rozmermi 1200 x 2000 mm (teda štandardných rozmerov) s označením GKB - RB (A) sa pohybuje zväčša v rozmedzí medzi 4 až 5 € v závislosti od výrobcu.
Cena impregnovaných dosiek s označením GKB-I - RBI (H2) sa pohybuje v cenových reláciách od 6 do 8 €.
Cena protipožiarnych dosiek s označením GKF - RF (DF) sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 7€.
Špeciálne dosky s akustickými vlastnosťami je možné zakúpiť za cenu pohybujúcu sa okolo 10€ za kus.

Nielen sadrokartón niečo stojí

Ak sme sa rozhodli pre realizáciu sadrokartónového riešenia svojpomocne a materiál za nás nenakupuje stavebná firma, nesmieme zabudnúť na to, že k cene sadrokartónových dosiek musíme pripočítať aj cenu ďalších komponentov, ktoré konečnú cenu sadrokartónovej realizácie navýšia.
Ide hlavne o kovové profily, ktoré zabezpečujú konštrukčnú pevnosť, ďalej o závesy a spojky, tmely, skrutky, či rohové a ukončovacie lišty. Preto môže byť užitočné nechať si poradiť od skúseného predajcu, ktorý vám ponúkne všetky dôležité komponenty, ktoré sú potrebné na realizáciu sadrokartónového stavebného riešenia.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)