Kategórie

Obývačky | Moderná obývačka

Obývačka slúži predovšetkým ako centrum našich domácich činností, či už v nej pozeráme televíziu, oddychujeme, trávime čas s rodinou, usádzame návštevy alebo robíme množstvo iných aktivít. Je to väčšinou najčastejšie využívaná miestnosť, preto je dôležité, aby spĺňala vhodné podmienky vyhovujúce všetkým členom rodiny.

Obývačka a jej usporiadanie

Keďže obývačku budete využívať veľmi často, premyslite si prístup k jednotlivým kusom nábytku. Je dôležité, aby ste sa všade dostali jednoducho a neboli obmedzovaní. Zlúčiť estetiku s praktickým využitím miestnosti môže byť totiž celkom náročné. Usporiadanie a vzhľad obývačky by mal byť prispôsobený hlavne vašim činnostiam, bez ohľadu na veľkosť alebo tvar miestnosti.

Niektoré obývačky sú vzájomne prepojené s jedálňou a kuchyňou. Vtedy je vhodné zosúladiť farby a jednotný štýl nábytku, aby miestnosť nepôsobila rušivo, ale uceleným dojmom. Osobitú atmosféru v miestnosti doplnia rôzne dekorácie či iné výstavné predmety, ktoré sú obľúbenou súčasťou obývačky.

Výber sedacieho nábytku do obývačky

Najdôležitejšia súčasť obývačky je rozhodne sedací nábytok. Pri jeho výbere sa snažte dbať nielen na dizajn, ale aj na kvalitu konkrétneho materiálu a spôsob spracovania. Len na dobre navrhnutom sedacom nábytku sa bude cítiť pohodlne a uvoľnene. Sedací nábytok by mal byť dostatočne flexibilný, aby vyhovoval všetkým požiadavkám. Okrem toho musí vydržať každodenné používanie a príliš rýchlo sa neopotrebovať. Výber sedacej súpravy závisí od vaši potrieb, ale aj od typu miestnosti, v ktorej si obývačku zariaďujete. Niekomu môže vyhovovať skôr jednoduchšia pohovka než rozmerná sedacia súprava, iný si možno potrpí na kreslá, ktoré sa dajú ľubovoľne a podľa potreby rozmiestňovať.

Sedacie súpravy v súčasnosti kúpite v rozmanitých štýloch, materiáloch, farbách i veľkostiach. Sedacia súprava je dominantným prvkom obývačky, preto jej umiestnenie a kvalita zohráva významnú úlohu. Obľúbené sú rohové sedacie súpravy, pretože sú veľmi komfortné, a zároveň môžu slúžiť aj k predeleniu dvoch častí miestnosti.

Viacmiestne pohovky sú však podobne efektívne, kvalitné a často majú veľmi zaujímavý dizajn. Vybrať si môžete zo širokej škály poťahových materiálov a veľkostí. Výhodou pohovky je, že sa zmestí aj do menšieho priestoru. Väčšina z nich sa dá rozložiť a poslúžiť aj na spanie.

Samostatné kreslá sú populárnym prvkom v obývačke, pretože dodávajú pocit pohodlia. Okrem toho, robia miestnosť omnoho zaujímavejšou. Ako ďalší kus nábytku ich môžete umiestniť v dostatočne priestrannej obývačke, alebo naopak tam, kde sa vám napríklad nezmestí pohovka. Pohodlne si v nich opriete hlavu i chrbát, preto môžu byť skvelým miestom pre vašu relaxáciu.

Obývačka a správny typ konferenčného stolíka

Neodmysliteľnou súčasťou obývačky je tiež konferenčný stolík. Slúži najmä na odkladanie vecí, ktoré chcete mať počas oddychu v obývačke stále pri sebe - občerstvenie pre návštevu, vašu poobedňajšiu kávu, vázu s kvetmi, ovládač na televíziu, obľúbenú knihu či dekorácie. Vyberajte ho tak, aby ladil so zvyškom nábytku, ale zároveň nezabúdajte na jeho praktickú funkciu. Mal by spĺňať také rozmery, aby zapadol do miestnosti a neobmedzoval pohyb v obývačke.

Konferenčné stolíky sú dodávané v rôznych materiálových prevedeniach. Či už túžite po masíve, presklenom dizajne alebo stolíku, ktorý sa dá nastavovať, určite si vyberiete. Ak chcete, aby v obývačke vynikol skôr sedací nábytok, pouvažujte o jednoduchšom dizajne stolíka. Naopak, ak vaša pohovka nemá výrazné vzory či štýl, môžete zvoliť zložitejší a zaujímavejší typ konferenčného stolíka.

Audiovizuálna technika v obývačke

K záujmovým činnostiam v obývačke patrí predovšetkým pozeranie televízie alebo počúvanie hudby. Správne umiestnenie audiovizuálnej techniky je preto podstatnou súčasťou zariaďovania. Vhodným zakomponovaním tieto prvky obývačku harmonicky dotvoria a nebudú pôsobiť ako rušivé elementy. Pri umiestňovaní techniky by mali platiť určité zákonitosti, ktoré sú potrebné na to, aby sa dodržala kvalita zvuku a obrazu. Audiovizuálnu techniku si môžete dokonca zabudovať, vtedy bude pôsobiť oveľa estetickejšie a nebude narúšať charakter a celistvosť miestnosti.

Obývačka a jej osvetlenie

V obývačke by sa nemalo nachádzať len jedno lokálne svietidlo. Práve kvôli rôznorodosti činností, ktoré v nej vykonávate, je vhodné použiť lokálne osvetlenia, pretože osvetlia tú časť izby, ktorú potrebujete. Na celkové osvetlenie by ste mali využívať mäkké svetlo s dobrým rozptylom. Lampy či rôzne nástenné svietidlá rozmiestnite tak, aby dostatočne spĺňali svoju funkciu. Najlepšie svetelné podmienky zabezpečujú svietidlá, ktoré sú polohovateľné a môžete ich bez problémov prispôsobovať. Pri výbere svietidla do obývačky si všímajte tvar, farbu, materiálové zladenie s nábytkom, bytovým textilom i ostatnými doplnkami. Svetlá sú totiž v miestnosti nielen účelovým, ale aj výtvarným doplnkom.

Výber podlahy a farieb do obývačky

Celkový vzhľad vašej obývačky bude závisieť aj od toho, aký druh podlahy použijete, pre aké farby stien sa rozhodnete a akými doplnkami ju dotvoríte. Podlaha by mala byť estetická, ale hlavne pevná, odolná a dostatočne trvácna. Popri týchto kritériách pouvažujte aj nad tým, či chcete v prvom rade podlahu, ktorá sa ľahko čistí alebo teplú podlahu, na ktorej sa budú hrať vaše deti a podobne.

Sýte farby miestnosť oživia, podnecujú psychickú aktivitu, no na niekoho môžu pôsobiť nepokojným dojmom. Jemné farby priestor zútulnia, dodajú nádych romantiky a vľúdnosti. Biela farba stien vnáša do obývačky striedmosť, jednoduchosť a eleganciu, no v kombinácii s drevom a sýtymi farbami doplnkov vytvára príjemnú a útulnú atmosféru. Pre farebné riešenie vašej obývačky však nemusíte dodržiavať žiadne striktné pravidlá. Zvoľte si také farby, aké sa spájajú s vašimi peknými zážitkami či pocitmi, pretože jedine tak sa budete doma cítiť naozaj dobre.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)