Kategórie

Študentské izby

Premýšľate nad tým, aký dizajn je vhodný pre študentské izby? V prvom rade je dôležité myslieť na dve veci – aby mali vaši študenti dostatok priestoru na oddych a rovnako tak aj na štúdium. Pri zariaďovaní detskej izby je celý návrh viac menej na rodičoch, no tínedžeri si už budú chcieť zariadiť svoju obľúbenú miestnosť podľa vlastného štýlu. Treba preto aj im prenechať priestor na trochu fantázie, aby sa vo svojej izbe, v ktorej budú tráviť veľa času, cítili čo najpríjemnejšie.

Z detskej izby študentská izba

Deti rastú a s tým sa menia aj ich požiadavky a nároky na ich izbu. Z detskej izby sa stáva študentská izba, ktorá začína pripomínať skôr obývačku. Detský kútik už nepotrebujú, preto je lepšie ho nahradiť pohodlnou sedačkou, na ktorej budú môcť nerušene čítať knihu alebo robiť posedenia s kamarátmi. Dieťa chce postupom času vyjadriť svoje vlastné ja aj prostredníctvom svojej izby. Chce do nej zaradiť čo najviac osobitého štýlu a vecí, ktoré budú tomu zodpovedať.

Rozdiel medzi detskou izbou a tou študentskou je, že detská sa vyznačuje najmä farebnosťou, ktorá tínedžerom už nemusí vyhovovať. Vzhľadom k tomu sa oplatí investovať do jednofarebného nábytku, ktorý neobsahuje farebné časti. Vhodnejšie je potom nechať samotné deti, nech si zvolia svoje dekorácie podľa vlastného výberu, prípadne si sami navrhnú, aká farba steny by sa im najviac páčila.

Farby pre študentské izby

Študenti budú tráviť veľa času učením sa, prípadne čítaním kníh, preto potrebujú byť vo svojej izbe obklopený farbami, ktoré podporia ich myseľ a schopnosť sústrediť sa. Takéto kritériá spĺňa žltá farba, no vhodné je použiť aj fialovú farbu, ktoré tiež podporuje kreativitu. Zelená farba je známa tým, že upokojuje, preto by ste ju tiež mohli zvážiť ako vhodnú voľbu farby pre študentské izby vašich detí.

Samostatné časti

Aby ste naozaj mohli svojim deťom zabezpečiť priestor na voľný čas aj na štúdium, potrebuje študentská izba predelený priestor, ktorý oddeľuje oddychovú časť od pracovnej. Môžete na to použiť paraván, koberec, záves či skriňu, ktoré opticky a veľmi efektne miestnosť rozdelia.

Pozor však na veľké skrine, tie priestor opticky zmenšia. Podobné riešenie môžete využiť, aj keď máte k dispozícii jednu izbu pre viac detí. Každé z nich potrebuje svoj priestor, svoj vlastný kútik a potrebujeme mať občas trochu pokoja od ostatných súrodencov. Dvojnásobne to platí, ak máte v izbe dievča a chlapca. Ich vlastný priestor vyznačte napríklad inou farbou steny, plagátom či inou dekoráciou.

Čo potrebuje študentská izba?

Študenti budú s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať počítač, na ktorom si budú písať práce do školy alebo tráviť svoj voľný čas surfovaním po internete a hraním hier. Preto je základom pre študentské izby veľký písací stôl, ktorý sa zároveň stane ich pracovným kútikom. Každý písací stolík si vyžaduje stolovú lampu nastavenú tak, aby si dieťa pri písaní netienilo. To znamená, že treba brať do úvahy to, či je dieťa ľavák alebo pravák.

Ďalšou nevyhnutnosťou je kvalitná posteľ, ktorá je základom pre zdravý vývoj dieťaťa. Chceme predsa, aby sa našim deťom darilo, preto musia byť pred dôležitým dňom v škole či pred skúškou dobre oddýchnuté.

Študentská izba potrebuje tiež množstvo odkladacieho priestoru, či už na oblečenie, staré hračky alebo na zošity do školy. Pre šetrenie miesta a poskytnutie dostatku odkladacieho priestoru je vhodné zvoliť kúpu vstavenej skrine, ale vhodným riešením bude aj komoda.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)