Kategórie

Rustikálne kuchyne

Každá žena túži mať vo svojej domácnosti dokonalú kuchyňu, v ktorej bude variť a cítiť sa tam príjemne. Štýly prevedenia kuchyne sú rôzne. Tak ako aj pri mnohých iných veciach sa vraciame späť do dávnej minulosti, aj pri výbere kuchynskej linky sa tak môžeme vrátiť o pár storočí späť.
Počuli ste už o rustikálnych kuchyniach? Sú príjemné, pôsobia domácky, štýlovo a zároveň ponúkajú modernú ergonómiu a funkčnosť. Rustikálny štýl nábytku pôsobí veľmi romanticky a v miestnosti navodzuje príjemnú a pokojnú atmosféru, čo mnohí ľudia v dnešnom uponáhľanom svete potrebujú a vyhľadávajú. Či už máte celý byt či dom zariadený v rustikálnom štýle, môžete si zvoliť takúto kuchyňu.

Čo je rustika?

Predstavuje murivo z veľkých neopracovaných alebo nahrubo opracovaných kvádrov. Zdôrazňuje škáry medzi kameňmi, preto murivo pôsobí mohutne. Využívala sa v starovekom Ríme a v stredoveku, v staviteľstve hlavne v pevnostných stavbách. V 19.tom storočí sa využívala v baroku pre prízemie palácov a reprezentačných budov. Rustikálne znamená sedliacky, čo je jasným spôsobom vidieckeho života.

Základný materiál tvorí masív, kameň, sklo a porcelán. Keramická a kamenná dlažba vo farbe hliny v nás vzbudzuje pocit, že už za sebou má pár rôčkov odžitých. Pre rustikálny štýl je charakteristický neutrálny základ, odtiene nábytku môžu byť hnedé, zelené, modré a biele. Farbu do kuchyne vytvárajú doplnky, takže si farebnosť môžeme meniť doplnkami podľa nálady či nejakého väčšieho časového obdobia. Prevedenie dvierok v patine sú charakteristickým štýlom pre takéto kuchyne.

Čo je patina?

Jedná sa o jemnučkú vrstvu na povrchu kovu, ktorá vzniká oxidáciou na vzduchu alebo na drevených povrchoch ošúchaním či dlhoročným používaním. Patina na kove je zlúčenina chemických prvkov a oxidov, ktoré vznikajú pri poveternostných vplyvoch. Chemický proces nanášania patina sa volá patinovanie.

Nielen nábytok, ktorý si do kuchyne vyberieme či dáme na mieru vyrobiť, urobí našu kuchyňu rustikálnou. Je potrebné, aby všetky prvky tu sa nachádzajúce dokonale spolu ladili a vytvorili tak kuchyňu rustikálneho prevedenia. Dlažba, spotrebiče, dokonca i vodovodná batéria sa dokáže prispôsobiť rustikálnemu štýlu.

Taktiež si môžete vybrať zo širokej ponuky rustikálnych jedálenských súprav a príborníkov, čo vašej kuchyni pridá body naviac, aby sa priblížila dokonalosti. Takéto jedálenské súpravy pôsobia vysoko elegantne, pevne a masívne, príborníky sú veľmi vkusné, vyrábajú sa z kvalitného borovicového masívu, ktorý odoláva vlhkosti. Aby vo vašej kuchyni všetko ladilo, prispôsobte ich povrchovú úpravu kuchynskej linke.

Rustikálne prevedenie nám prináša do domova teplo a eleganciu. Je však dôležité, aby sme pri takomto výbere nešetrili, ale siahli po kvalitnom nábytku a samozrejme vhodnom farebnom prevedení. Stolárskych firiem, ktoré sa výrobou rustikálneho nábytku zaoberajú, či predajní, ktoré už ponúkajú hotové rustikálne kuchynské linky je oveľa viacej ako si myslíte. Musíte len pohľadať na internete, jeden z nich vás isto očarí svojou výrobou a vy tak budete každý deň tráviť v prenádhernej kuchyni, ktorá vás bude zahrievať pri srdiečku.

Ak chcete ešte viac, rustikálne prevedenie si môžete preniesť i do svojej spálne, obývačky či predsiene v byte, dome či chatke. Uspokoja vaše najnáročnejšie očakávania a predstavy a vaše jednotlivé miestnosti tak budú vyzerať nie len originálne ale aj luxusne.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)