Kategórie

Sedacie súpravy

Výber sedacej súpravy vás môže stáť aj týždne zvažovania rôznych možností, kým nájdete vhodný kompromis medzi cenou, kvalitou, vzhľadom a pohodlím. Tento čas sa však oplatí investovať a nájsť sedačku, ktorá nielenže dlho vydrží, ale bude aj vhodným miestom na každodenný relax.

Funkcie sedačky

Sedacie súpravy musia v prvom rade poskytnúť možnosť pohodlného sedenia, no funkcií môžu spĺňať viacero. Mnohé sedacie súpravy disponujú napríklad úložným priestorom na odkladanie vecí, či možnosťou rozloženia. Výhodou najmä zo zdravotného hľadiska je, ak sa dajú jednotlivé časti sedacej súpravy polohovať a je možné variabilne nastaviť jej jednotlivé diely. Ide o polohovanie opierok, podnožiek, podrúčiek, čo prispeje k vášmu pohodliu. Všetky zmeny, či už rozkladanie alebo polohovanie, by vás mali stáť čo najmenej námahy a času.

Typy sedacích súprav

Podľa priestoru, ktorý máte k dispozícii sa môžete rozhodnúť medzi sedacou súpravou v tvare U, rohovou sedačkou či sedacou zostavou. Sedacia zostava je napríklad typu 3+2+2 alebo 3+ napríklad zostava 3+2+1, čize zložená z trojsedačky, dvojsedačky a kresla alebo 3+1+1.

Takúto sedaciu zostavu ocenia najmä mnohopočetné rodiny, alebo aj jednotlivci či páry, ktorí radi vo svojom príbytku prijímajú návšetvy. Nič nie je lepšie ako pripravenosť na nečakané návštevy a vďaka sedacej súprave bude priestor pôsobiť kompaktnejšie.

Systémové sedacie súpravy sú určené pre väčší počet ľudí a umožňujú vyskladanie súpravy podľa vlastných predstáv a kvôli ich mohutnosti sa hodia do otvorených priestorov. Sedacie súpravy niekedy obsahujú aj taburetku.

Rozkladacie sedacie súpravy sú väčšinou vyrobené na príležitostné spanie, no existujú aj také s pevnejšou konštrukciou a výplňou, ktoré sú vhodné aj na pravidelné spanie. Jej využitie si preto treba zvážiť už pred kúpou.

Umiestnenie sedačky

Sedacie súpravy sú dominantnou súčasťou vášho interéru, no zároveň by mali byť umiestnené tak, aby poskytovali dostatok súkromia. Najvhodnejšie umiestnenie sedačky je, ak je možné z nej vidieť na vchodové dvere a do priestoru miestnosti. Dôležité je, aby nebola otočená chrbtom ku vchodovým dverám. Aj vďaka dodržiavaniu týchto rád sa budete cítiť príjemnejšie.

Aby ste ochránili svoju sedačku, neumiestňujte ju na miesto, kde dopadá priame slnečné svetlo. Spôsobí to jej postupné blednutie.

Na čo treba myslieť pred kúpou sedacej súpravy

1. Dbajte na to, aby materiál bol čistiteľný a zistite ako sa oň treba starať
2. Popremýšľajte, koľko ľudí do nej budete pravidelne usádzať
3. Starostlivo vyberte vzor tak, aby sa vám hodila do miestnosti aj po výmene nábytku alebo vymaľovaní
4. V každom prípade si svoju sedačku pred kúpou odskúšajte v obchode. Zo sedačky sa musí ľahko vstávať a najlepšie je, ak máte pri sedení nohy poležené na zemi.
5. Nechajte na svoju intuíciu a uvedomte si, že vaše pohodlie a dobrý pocit je najdôležitejší.

Poťahové materiály

Ako dlho vám bude vaša sedačka slúžiť, závisí od kvality poťahovej látky. Dôležitá je jej odolnosť voči tlaku a ťahu, keďže tlak aj ťah sú na sedačku vyvíjané neustále. Veľkou výhodou je, ak má sedačka snímateľný poťah. Takto bude možné ho prať, alebo ho bude možné pri väčšom poškodení vymeniť za nový. V každom prípade je však dôležité nájsť jednoducho udržiavateľný materiál. Farba by mala byť schopná udržať svoju stálosť, byť odolná voči roztrhnutiu a oderom.

Bavlna je prírodným materiálom, jej cena je priaznivá, no má nižšia odolnosť a životnosť. Ako poťahový materiál sa využíva menej často, možno aj kvôli jej nestálosti farieb. Jednou z možností je aj eko koža, čiže umelá koža, ktorá je vhodná pre alergikov. Dá sa jednoducho vyčistiť vodou a saponátom.
Najznámejšie a najobľúbenejšie materiály sú koža a látka.

Kožené sedacie súpravy

Pri koži treba dbať na vhodný výber a jej kvalitu. Sedačka vám to potom vráti v podobe dobrej životnosti a pohodlnom sedení. Obava, že kožené sedacie súpravy sú v zime studené a v lete sa naopak povrch lepí na telo, nie je v prípade kvalitnej kože oprávnená. Na koženej sedačke sa nedrží prach ani zvieracie chlpy, preto je vhodná aj pre alergikov.

Na rozdiel od látkovej sedačky, kožená nestráca svoju farbu ani po rokoch používania. Jej výhodou je tiež, že koža je nesavý materiál a tak nehrozí absorbovanie nečistôt a potu. Oproti látkovým sedačkám je ich životnosť aj štyrikrát dlhšia.

Ak však chcete, aby vám kožená sedacia súprava naozaj dlho slúžila, musíte ju ošetrovať príslušnými prípravkami.

Látkové sedacie súpravy

Pri kúpe látkovej sedačky máte možnosť veľkého výberu, čo sa týka materiálov a farieb. Z cenového hľadiska je to prijateľná možnosť pre väčšinu z nás. Iným dôvodom, prečo sú látkové sedacie súpravy obľúbené je, že pôsobia veľmi pohodlne.

Možno sa pri látkovej sedačke obávate jej čistenia. Látka totiž ako materiál môže absorbovať vlhkosť, napríklad aj pot, ktorý počase spôsobí nepríjemný zápach. Jedným zo spôsobov čistenia látkovej sedačky je čistenie parou, potom šampónovanie, ale aj čistenie suchou penou.

Dnes však výrobcovia mysleli na všetko a čoraz častejšie nájdete na trhu poťahové látky, ktoré sú nešpinivé a odpudzujú tekutiny. Ak takúto sedačku nemáte, môžete si na ňu sami kvôli prevencii naniesť ochrannú vrstvu proti presakovaniu tekutín a zachytávaniu nečistôt. Pôvodná krása a sýtosť farieb sa môže počase stratiť. To platí najmä pri tých menej kvalitných a lacnejších sedačkách.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)