Kategórie

Fototapety | Ako lepiť fototapety?

Fototapety sú ideálnym doplnkom, ktorý zmení atmosféru vo vašom interiéri na nepoznanie. Môžete si vybrať z motívov od výmyslu sveta, no najobľúbenejšie sú obrázky prírody alebo veľkých miest. Fototapety sa dajú aplikovať aj na väčšie plochy, čiže ak chcete prekryť nedostatky na vašej podlahe, dverách či staršej chladničke, sú fototapety výbornou voľbou. Starší či lacnejší nábytok bude po takomto vyzdobení vyzerať opäť sviežo.

Existujú dva druhy fototapiet - fotografie sú buď vytlačené na klasické papierové tapety alebo na vliesové. Výhodou fototapiet je, že môžu byť spravené pre vás na mieru z motívov podľa vlastného výberu a tiež vo viacerých veľkostiach. Podľa toho, na akú veľkú plochu ich chceme aplikovať, si môžeme vybrať jednodielne, dvojdielne, štvordielne či osemdielne.

Návod ako lepiť fototapety

Predtým ako budete nanášať fototapetu, uistite sa, že sú všetky staré nátery alebo tapety odstránené. Potom povrch umyte vodou. Treba odstrániť všetky nerovnosti, ktoré by mohli pokaziť efekt vášho obrázku. Podklad napenetrujte penetračným náterom.

Fototapety sa lepia pomocou špeciálneho lepidla na tapety, ktoré treba zriediť tak, aby nebolo ani príliš riedke, ani husté. Nanáša sa buď na podklad alebo priamo na fototapetu a necháva sa pôsobiť 1 až 2 minúty.Nanášanie fototapiet je vhodné pre trpezlivé a šikovné ruky. Vyžaduje si presnosť a dobré oko. Ak máte fototapetu zloženú z viacerých častí, prvý diel nanášajte do ľavej hornej časti. Ďalší diel sa nanáša k druhému buď na doraz alebo sa pár milimetrov prekrývajú. Vytláčajte vzduch v smere od stredu nahor a od stredu nadol tak, aby sa tam nevytvorili žiadne vzduchové bubliny. Fototapeta sa na stenu nalepí ihneď, no schnúť bude pomaly. Treba dodržať teplotné podmienky, pričom ideálna je izbová teplota 20°C. Nechajte zatvorené okná, aby nedošlo k prievanu.

Samolepiace fototapety

Samolepiaca tapeta je v podstate nálepka väčších rozmerov. Jej aplikácia je zjednodušená o to, že nie je potrebné použiť lepidlo. Fototapety bývajú ešte opatrené vrstvou priehľadnej fólie, aby bola tlač chránená pred poškriabaním prípadne iným poškodením.
Lepiť sa môže na suché, hladké povrchy a povrchy bez prachu, napríklad na konferenčné stolíky, zrkadlá, dvere, šatníky, vstavané skrine či iný nábytok. Samolepiace fototapety sú vodeodolné, čiže sa pri akomkoľvek kontakte s vodou nemusíte báť, že sa znehodnotia. Táto samolepiaca tapeta sa avšak neodporúča lepiť na steny.

Ako sa nanáša samolepiaca fototapeta?

Stiahneme 10 až 15 centimetrov zadnej bielej časti tapety, ktorá je bez motívu. Odlepenú časť nalepíme na vopred zvolené miesto. Postupne jednou rukou odlepujeme ďalších 15 centimetrov a druhú ruku použijeme na vyhládzanie a vytláčanie vzduchových bublín. Vyhládzanie tapety bude jednoduchšie za použitia handričky. Vzduchové bubliny, ktoré vznikli pri lepení, prepichnite ihlou a vytlačte vzduch.

Ako odstrániť fototapetu?

Ak sa rozhodnete fototapetu odstrániť, je najlepšie ju predtým mierne nahriať. Zvyšky lepidla, ktoré zostanú na povrchu je možné vyčistiť čistiacim prostriedkom na báze alkoholu alebo ľahkým benzínom. Na ťažko odstrániteľné zvyšky si pomôžte špachtľou. Ak sa však bojíte o poškodenie povrchu nábytku, použite vlhkú handričku s trochou múky. Tá na seba lepidlo nabalí a takýmto spôsobom ho jednoducho odstránite.

Klasické fototapety by sa mali dať jednoducho odstrániť. Odlúpnite horný roh napríklad za pomoci špičky noža a ťahajte smerom nadol.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)