Kategórie

Domy - bývanie v dome

Ak sa hovorí o ideálnom bývaní, väčšina z nás spomenie práve bývanie v dome. Hlavne pre tých, ktorí si bývanie v dome v detstve nikdy nevyskúšali, to bude nesplnením prianím. Domy a bývanie v nich si však zvykneme v našich predstavách často idealizovať. Mnohí z nás odmalička snívali o tom, ako budú bývať vo veľkom trojposchodovom dome, s troma kúpeľňami, hosťovskými izbami a v predstavách nesmela chýbať ani obrovská záhrada s ovocnými stromčekmi a sadom ruží.

O dom sa treba starať

Takéto aj iné podobné predstavy sme kedysi mávali, ale neskôr sme zistili, že domy prinášajú aj množstvo nevýhod. Čím väčší dom, tým viac upratovania a práce okolo, si vyžaduje. Je potrebné udržiavať záhradu v dobrom stave, starať sa o terasu a navyše v zime treba i odhŕňať sneh. Ak potrebujeme niečo opraviť, musíme sa o to postarať sami. Rodinný dom preto ocenia hlavne tí, pre ktorých nie je práca v záhrade len povinnosťou, ale aj záľubou.

Vonku na terase

Jednou z najväčších výhod, ktorú domy majú, je častejší pobyt vonku. Kým pri byte sme obmedzení na trávenie voľného času vo vnútri, v dome s terasou či záhradou sa môžeme kedykoľvek presunúť na čerstvý vzduch.

Ľudia, ktorí majú radi návštevy a trávia svoj čas v spoločnosti známych zasa ocenia, že budú môcť organizovať grilovačky a hlučnejšie oslavy budú môcť pokračovať aj po desiatej hodine večer. Je príjemné môcť sa zabaviť a nemusieť sa obávať, že čoskoro vám susedia zaklopú na dvere a zavolajú políciu. Navyše, výhodu bývania v dome majú aj fajčiari, ktorí môžu kedykoľvek vybehnúť na terasu.

Domy a rodiny s deťmi

Rovnako ako aj pre rodičov, aj pre deti bude bývanie v dome veľkým plusom. Rodičia budú radi, že môžu svoje ratolesti pustiť von na dvor, kde sa môžu v bezpečí hrať. Budú ich mať pod dohľadom a deti ocenia, že môžu byť kedykoľvek vonku. Dom navyše býva spravidla väčší, a preto môže slúžiť aj ako dostatočne priestranná úschovňa vecí, ktorá je pri deťoch nevyhnutná.

Nevýhody bývania v dome

Obyvatelia domu si budú musieť zvyknúť, že dostupnosť obchodov a obchodných centier nie je taká jednoduchá. To však neplatí vždy, keďže rodinné domy sa dajú kúpiť už aj v meste a mnohé domy sa aj tam pomaličky začínajú rozrastať.

Pri bývaní v dome mimo mesta je však takmer nevyhnutné vlastniť auto. Bývanie v dome sa potom často obmedzí len na trávenie času pri dome a človek tak príde o klasické výlety do centra mesta a stretávanie sa s kamarátmi v mestských kaviarňach.

Kým budú deti malé, dom z hľadiska výbehu ocenia, ale keď vyrastú, môžu s tým byť nespokojné. Budú obmedzené na chodenie domov posledným autobusom, a preto budú musieť z oslavy u kamaráta odchádzať skôr. Na dedine sa stredné a vysoké školy nenachádzajú, deti budú musieť dochádzať každý deň do školy vlakom či autobusom. Nehovoriac o tom, že v pubertálnom veku zrejme nebudú obľubovať práce v záhrade či okolo domu, čo sa niekedy môže stať aj predmetom hádok s rodičmi. Všetko však závisí od toho, ako si to doma sami usporiadate. Možno práve z nevýhod dokážete vyťažiť čo najviac a premeniť ich tak na výhody.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)