Gabionový plot: Toto by ste o ňom mali vedieť

  • 06.12.2022

Gabiony sú architektonický prvok, ktorý sa u nás začína využívať čoraz častejšie. Gabionový plot môže plniť čisto estetickú funkciu, ale má aj množstvo výhod. Slovo Gabion (gabbione) pochádza z taliančiny. V preklade znamená klietka, čo vystihuje jeho podstatu. Sú to v podstate kovové klietky, ktoré sú plnené väčšinou kameňom. Na ich výplň môžeme použiť aj iný materiál ako sklo, tehly, skaly, či rastliny.

Gabiony sa začali vyrábať už v priebehu 19. storočia, pričom slúžili skôr ako ochrana proti živlom. Spevňovali sa pomocou nich svahy a riečne brehy. Postupom času sa začali využívať aj v záhradnej architektúre a dokonca aj v interiéri.

gabiónový plot
Gabionový plot (Praktik) s viditeľnými stĺpikmi (šírka plotu je 20cm)
Zdroj foto: Canva

3 základné typy konštrukcií gabionových plotov

  • Gabionové koše – (šírka plotu 30 cm, výnimočne 50 cm) Koše sa používajú aj na stavbu oporných múrov z gabionov a na rôzne záhradné projekty.
  • Gabionové ploty Premium bez viditeľných stĺpikov – na mieru. Akýkoľvek rozmer, farba, tvar, možná kombinácia s drevom, so živým plotom, s 2D dielcom, so stĺpikom… Je možné prevedenie konštrukcie aj vo farbe antracit/hnedá. (šírka plotu 20 cm)
  • Gabionové ploty s viditeľnými stĺpikmi – Praktik = Elegant = úzke gabiony = sypané ploty. Možné prevedenie konštrukcie aj vo farbe antracit/hnedá. (šírka plotu je 20 cm)

Keďže sú gabiony veľmi variabilné vzhľadom na ich použitie, možno z nich vyrobiť nielen plot. Ideálne sú aj rôzne lavičky, kozuby, stĺpiky, či záhradný nábytok. Možno do nich vsadiť schránku, skrinky na plyn, elektrinu. Tiež je možné pomocou nich vytvoriť nezameniteľný obklad, či dokonca fasádu domu. Fantázii sa medze nekladú.

gabionový plot z kameňov
Gabionový plot Premium robený na mieru – bez viditeľných stĺpikov (šírka plotu 20cm)
Zdroj foto: Canva

Konštrukcia gabionového plotu

V prípade, že výška gabionu x jeho šírka je v pomere max 2:1, nemusíme pri montáži používať žiadne stabilizačné stĺpiky. Stačí na mieste, kde bude plot stáť, odkopať 30 cm zeminy, vysypať túto plochu makadamom a poriadne zhutniť. Plot bude samonosný. V prípade úzkych a vysokých plotov je potrebné betónovanie stĺpikov do zeme. Prípadne ich ukotvenie o betónový podklad za pomoci platničiek. 

3 typy podkladu pod gabionový plot

  • zabetónovať stĺpiky do zeme, vysypať podklad makadamom a poriadne zhutniť. Platí pre typ Praktik, Premium a Koše. Koše iba v prípade, ak je pomer viac ako 2:1, v opačnom prípade netreba stĺpiky.
  • platničkami + kotvami primontovať stĺpiky o existujúci betónový základ. Platí pre typ Praktik, Premium a Koše. Koše iba v prípade, ak je pomer viac ako 2:1, v opačnom prípade netreba stĺpiky.
  • žiadne stĺpiky – odkopať 30 cm hĺbky zeminy, dať makadam a zhutniť. Týka sa len plotu z gabionových košov, ktorý má max 2:1 pomer výška : šírka. Pri ostatných typoch gabionov musia byť vždy stĺpiky.
plot z gabionu

Inšpirácie nielen na gabionový plot od reálnych používateľov (Strecháčov) nájdete v našej sekcii „Inšpirácie“ – Autor foto: Gabiony Lemon – LEMON trade, s.r.o. – gabionový plot z gabionových košov (šírka plotu 30 cm, výnimočne 50 cm, koše sa používajú na stavbu oporných múrov z gabionov)

Do konštrukcie sú kamene (alebo iný materiál) ukladané väčšinou ručne z pohľadovej strany. Zvyšok objemu konštrukcie sa môže nasypať bagrom / vedrami. Pri sypaných košoch sa vyžadujú menšie rozmery očiek na konštrukcii a samozrejme aj menšie kamenivo. Ručne sa ukladajú pohľadové strany tak, aby kamene na seba pekne nadväzovali. Vnútro sa následne zasype kameňom, najlepšie s ostrými hranami, ktoré zabezpečia lepšiu stabilitu plotu. Počas ukladania sa na viacerých miestach upevnia dištančné háčiky, ktoré nám zabezpečia rovnakú hrúbku na celej ploche gabionu.

Náš tip:

Drobnejší kameň sa vyslovene neodporúča. Ak doň naprší, môže kameň cez oká prejsť von z gabionu. Naruší sa stabilita celého plotu, čím dôjde k deformácii. Do celej konštrukcie sa odporúča použiť kameň, ktorý je väčší než oká gabionu.

Gabion ako estetický prvok

Plánujete gabiony využiť iba ako menší estetický prvok na skrášlenie svojho interiéru alebo exteriéru? Páčia sa vám dekorácie v podobe lavičky, záhradného nábytku, či kvetináčov? Ich konštrukciu určite zvládnete aj sami. Ak potrebujete tento stavebný prvok na spevnenie svahu, alebo ako oporné múry, je na mieste prenechať túto prácu na odborníkov. Vyhnete sa nežiaducemu skriveniu košov a tým aj oslabeniu stability. V prípade väčších projektov bude potrebný aj projekt so statickým posudkom. Ten musí byť súčasťou stavebného povolenia (najmä pri oporných múroch).

gabionová lavička
Zdroj foto: Canva

Z technického hľadiska a z hľadiska použitia môžeme gabiony rozdeliť na:

  • Gabiony – klasické koše, do ktorých sa kameň ručne ukladá alebo sype
  • Trapiony – ide o samostatne stojace steny, ktoré majú jednu alebo dve steny naklonené v rôznych uhloch. Pletivo je spájané pomocou špirál, drôtu alebo úchytiek. Trapiony sa najčastejšie vyplňujú lomovým kameňom, ktorý zabezpečí dostatočnú stabilitu. Na ich realizáciu je potrebný projekt, vyhotovený architektom, ktorý má na to oprávnenie. V projekte musí byť presne vymedzený uhol sklonu, šírka stien, základne a samotná výška. Do košov možno tiež použiť iný výplňový materiál ako lomový kameň – napríklad drevo, sklo, tehly, ale aj rôzne kamienky. Aby sa stal trapion ekologickejším, možno v jeho okolí vysadiť popínavé rastliny, ktoré časom pokryjú jeho povrch.

Postavte si gabionový plot svojpomocne podľa fotopostupu nášho používateľa @majkoj 🙂

  • Bastiony – využívajú sa najmä ako protipovodňová ochrana. Sú obdobou vriec naukladaných na seba. Tieto konštrukcie sú tiež vystužené špirálami, drôtom alebo úchytkami. Po obvode konštrukcie je upevnená netkaná textília, ktorá udrží výplň. Vyplnené sú pieskom, štrkom a malými kamienkami. Je veľmi dôležité zvoliť správne drenážne kamenivo. Z bastionov odteká voda omnoho pomalšie ako z gabionov zložených iba z kameňa. Tiež je možné zvoliť aj kombináciu bastionov a gabionov. V tomto prípade sú pohľadové steny zhotovené ako pri gabionoch a vnútro tvoria bastiony.
  • Gabionové matrace – jedná sa o nízke ploché kvádre, s výškou max. 30 cm. Sú používané najmä na spevňovanie brehov riek, tokov a nádrží. Možno ich použiť aj pod hladinou.

Odporúčame:

Zapojte sa do diskusie v našom Fóre na tému „Plot“
  • Siete na zabezpečenie skalnatého zrazu – možno ich vidieť aj v horských oblastiach na Slovensku. Oká majú na rozdiel od gabionov šesťuholníkový tvar. Zabraňuje odpadávaniu skalného materiálu od stien skál a ich následný prudký pád.
  • Soundblock – protihluková stena z gabionov. Využíva sa najmä v infraštruktúre. Ide o zabezpečenie ochrany okolia v podobe akustickej izolačnej schopnosti. V prípade využitia zelene v podobe popínavých rastlín sa stáva aj ekologickejším riešením.
  • Fasáda z gabionov – jedná sa o gabionove koše, ktoré sú dodatočne pripevňované k múrom domu. Tento typ fasády by mal byť zahrnutý už v projekte stavby, nakoľko je potrebné vyjadrenie statika. Jej využitie ponúka množstvo výhod. Možno ňou dokončiť hrany a rohy s uhlom iným ako 90°. Poskytuje akustickú ale aj tepelnú izoláciu a samozrejme bezúdržbový systém. Na konštrukciu sa využívajú špeciálne zliatiny kovov. Tie vďaka svojmu tenkému prevedeniu poskytujú na jednej strane vysokú kvalitu a pevnosť zhotovenia. Na druhej strane umožňujú použitej výplni lepšie vyniknúť.

Na čo si dať pozor?

Gabiony sa nesmú píliťči rezať. Ak ich pílite, po pár rokoch vám zhrdzavejú. V prípade, že potrebujete skrátiť gabionové siete, môžete tak urobiť pákovými kliešťami.

Pred kúpou si dobre overte ich kvalitu (najmä dostatočnú povrchovú ochranu pred koróziou). Práve tá priamo ovplyvňuje to či vám gabion vydrží 5 alebo 50 rokov.

Dodržujte odborníkmi odporúčané montážne návody. Sústreďte sa najmä na potrebné množstvo dištančných(montážnych) háčikov. Vyvarujete sa tomu, že sa plot po pár mesiacoch zrúti alebo zdeformuje. Kameň do gabionov musí mať za každých okolností väčšiu frakciu než sú jeho oká.

Aká je cena gabionu?

Cena gabionu obsahuje:

  • kameň (cca 10% z ceny)
  • konštrukciu (cca 50%)
  • montáž (40%)

Ak si gabionový plot postavíte svojpomocne môžete ušetriť až 40% nákladov. Najlacnejší plot z gabionov postavíte práve z gabionových košov. Jeho cena je cca 40€/m2 (konštrukcia) – platí v roku 2022.

Odborný garant článku: Gabiony Lemon – LEMON trade, s.r.o.

Autor článku: redakcia Modrej strechy

Zdroj foto: Canva

Diskusie na tému článku