Nábytok z paliet – moderný, lacný a štýlový

  • 29.07.2022

Nábytok z paliet je v posledných rokoch veľmi obľúbeným z viacerých dôvodov. Je lacný, dostupný, vyrobiť a prispôsobiť si ho môžete podľa vašich predstáv a jeho údržba je pomerne jednoduchá.

Nábytok z paliet
Zdroj: Canva

Paletový materiál si môžete upraviť podľa vlastných preferencií – obrúsiť, nalakovať, vymaľovať, orezať. Sedenie na terasu, posteľ, konferenčný stolík alebo záhradná hojdačka sú dnes už bežnou formou využitia tohto materiálu.

Štandardná drevená europaleta vhodná na výrobu nábytku má nosnosť až do 2000 kg a váži približne 20 až 24 kg. Jej rozmery sú 1200x800x144 mm. Druhov paliet je na trhu viac, no najpoužívanejšie pre tento účel sú pravé klasické europalety.

DIY návod od Martinky:

Vyrobte si šikovný bar na terasu s návodom od našej používateľky Martinky, ktorú stretnete na českej Modrej streche ako @denikvelkemamy – Venkovní bar z palet

paletový nábytok
Zdroj: Canva

Na čo nezabudnúť?

Predtým, než začnete s výrobou paletového nábytku, musíte si dobre premyslieť, čo presne z paliet chcete vyrobiť. Podľa rozmerov je potrebné si vypočítať koľko kusov materiálu budete na výrobu daného nábytku či doplnku potrebovať. 

Ak ide o posteľ, je veľmi podstatné brať do úvahy fakt, že by palety nemali byť napustené nebezpečnými chemikáliami.

Nezabúdajte na vhodný výber farby či laku. Vyberajte podľa toho, či budete mať nábytok v interiéri alebo exteriéri. 

Dôležité sú aj vankúše a matrace, pokiaľ ide o nábytok z paliet určený na sedenie či ležanie. Takéto produkty s adekvátnym rozmerom k paletám je možné bežne zohnať v obchodoch a e-shopoch. Výrobcovia dnes už rátajú s tým, že ľudia potrebujú k paletovému nábytku aj vankúše, matrace či podsedáky.

záhradný nábytok z paliet
Zdroj: Canva

Výroba paletového nábytku nemusí byť iba na vás

Nie každý je rodeným kreatívcom a má vlohy na výrobu či projektovanie nábytku alebo doplnkov. Práca s paletami sa môže zdať jednoduchá, no ak si predsa na čosi také netrúfate, nechajte túto prácu na odborníkov. Dnes nájdete na trhu mnoho firiem, ktoré vám nábytok z paliet ochotne vyrobia.

Materiál majú k dispozícii alebo si ho môžete zohnať aj sami a zaplatiť iba za prácu. Vo veľkoobchodoch alebo e-shopoch s nábytkom či záhradkárskymi potrebami už nájdete hotový paletový nábytok. Ten stačí len kúpiť a umiestniť na želané miesto.

Odporúčame:

Hľadáte inšpirácie? Prezrite si reálne fotografie interiérov či záhrad našich používateľov (strecháčov)
sedenie na balkón z paliet
Zdroj: Canva
polička na kvety z paliet
Zdroj: Canva

Široké spektrum možností

Najbežnejším nábytkom z paliet je sedenie na terasu. Môžete si vymyslieť kompletné sedenie – lavicu či sedačku a k nim stolík alebo len malú sedačku trebárs na balkón. Samostatné stoličky, lavička či kreslo tiež nebudú problém. Doplniť ich môžete matracmi a vankúšmi podľa vlastných predstáv.

Hojdačka z paliet je veľmi lacnou alternatívou, ak túžite sledovať dianie vo vašej záhrade a v pokoji sa pritom pohojdávať. Môžete ju vyrobiť na viacero spôsobov – s operadlom či bez, pre dospelých aj pre dieťa.

Pri exteriérových kúskoch sa v rámci paliet môžete naozaj odviazať. Štýlových záhradných doplnkov nie je nikdy dosť! Skúste si vyrobiť stojan na náradie, stenu s kvetináčmi, podlahu na terasu ale aj voliéru pre psa. Z paliet dokonca môžete vyrobiť aj kurník pre sliepky či dokonca plot.

DIY návod:

Naša používateľka @denikvelkemamy miluje palety a vo svojom dome ich využila na 110% ! Na našej českej Modrej streche uverejnila fotoalbum s postupom výroby letného posedenia – Paletové letní sezení

Zdroj: Canva

Paletový nábytok v interiéri

Interiér rovnako poskytuje veľa možností ako využiť palety či už pre nábytok alebo doplnky.

Veľmi populárne sú sedačky z paliet. Môžete si z nich vytvoriť gauč ale aj samostatnú sedačku do detskej izby či spálne alebo sedenie do jedálenského kútu.

V obývačke efektívne zapôsobí konferenčný stolík, komoda, skrinka pod televízor či napríklad knižnica. Pracovný priestor môžete obzvláštniť stolom z paliet alebo policami na knihy a dokumenty.

Police využijete aj v detskej izbe na hračky.

V kuchyni každého osloví stojan na hrnčeky či vínové poháre alebo paletová polička na koreničky.

sedačka z paliet
Zdroj: Canva

Kúpeľňa taktiež poskytne priestor na experimentovanie. Skrinka pod umývadlo, skrinka na bielizeň či dokonca odpadkový kôš môžu osviežiť inak fádny vzhľad kúpeľňového priestoru. 

Jednou z najpopulárnejších interiérových verzií je určite posteľ z paliet. Veľký dôraz klaďte na použité farby, laky a iné produkty, ktorým by ste sa v ideálnom prípade mali úplne vyhnúť a nechať palety v pôvodnom stave. Zvoľte kvalitný matrac.

Výšku postele si môžete zvoliť podľa vlastných preferencií. Umiestnite si pod matrac do voľných priestorov medzi paletami svetielka či LED reťaz. Vznikne tak jedinečná podsvietená posteľ s príjemnou atmosférou.

posteľ z paliet
Zdroj: Canva
paletová posteľ
Zdroj: Canva

Veríme, že vás naše tipy inšpirovali. Nezabúdajte ale aj na údržbu, ktorá je veľmi dôležitá vo vonkajších priestoroch aj v interiéri. Vonku dbajte na vhodné ochranné nátery a vnútri nezanedbajte dostatočné vysávanie a utieranie prachu v miestach, ktoré sú ťažšie prístupné.

Autorka: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: Canva

Diskusie na tému článku