Ohlásenie drobnej stavby: Čo všetko potrebujete a aká je cena?

  • 12.08.2022

Chcete si postaviť garáž, záhradný domček alebo plot? Okrem materiálu a šikovných rúk budete potrebovať aj ohlásenie drobnej stavby na príslušnom obecnom alebo stavebnom úrade. Kedy na drobnú stavbu stačí ohláška a kedy už potrebujete stavebné povolenie? Všetky praktické rady sme pre vás zhrnuli v článku.

stavba dreveného záhradného domčeka v záhrade

Čo je drobná stavba?

Zákon charakterizuje drobnú stavbu ako stavbu, ktorá plní doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a nemôže pritom podstatným spôsobom ohroziť životné prostredie. Drobnými stavbami sú:

• prízemné stavby, ktorých zastavaná plocha nie je viac ako 25 m2 a výška nie je viac ako 5 m, ktoré nie sú spojené s doterajšou stavbou (napríklad garáž, záhradný domček, prístrešok na auto, stavby na chov malých domácich zvierat, sauna, zimná terasa a pod.)
• podzemné stavby, ktorých zastavaná plocha nie je viac ako 25 m2 a hĺbka nie je viac ako 3 m (napríklad pivnica, žumpa, bazén, jazierko)
• oplotenie
• prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu

Na všetky vyššie spomenuté drobné stavby vám postačí ohlásenie. Na drobné stavby, ktorých zastavaná plocha je viac ako 25 m2 a sú vyššie ako 5 m, už budete potrebovať stavebné povolenie.

drevený prístrešok na autá

Kde podať žiadosť o ohlásenie drobnej stavby

Žiadosť o ohlásenie drobnej stavby sa podáva na príslušnom stavebnom alebo obecnom úrade. Ak má obec, v ktorej chcete ohlásiť drobnú stavbu stavebný úrad, ohlasovateľskú povinnosť si vykonáte tam. Ak obec stavebný úrad nemá, o ohlásenie drobnej stavby požiadate na príslušnom obecnom úrade.

Odporúčame:

Zapoj sa do diskusie a opýtaj sa používateľov (Strecháčov) na skúsenosti v sekcii „Pozemok“ v našom Fóre.

Prílohy potrebné k ohláseniu drobnej stavby

V závislosti od rozsahu a charakteru stavebných prác je potrebné k žiadosti o ohlásenie drobnej stavby doložiť aj nasledujúce dokumenty:

• list vlastníctva (v niektorých obciach postačí kópia z katastrálnej mapy, preto sa radšej vopred informujte, aký dokument akceptuje váš príslušný stavebný alebo obecný úrad)

•  jednoduchý technický opis stavby (obsahuje rozmery drobnej stavby, názov, účel, použité materiály, pôdorys a pod.)

• jednoduchý situačný náčrt stavby, na ktorom bude vyznačené umiestnenie drobnej stavby na parcele

• potvrdenie o úhrade správneho poplatku (stačí kópia, originál si pre istotu uchovajte)

•  súhlasné vyjadradrenie vlastníka susednej nehnuteľnosti, ale len v prípade, ak drobná stavba priamo ovplyvňuje susednú nehnuteľnosť

• vyhlásenie kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať vedenie drobnej stavby, ak ide o stavbu uskutočňovanú svojpomocne

súhlas ostatných spoluvlastníkov pozemku, ak spoluvlastnícky podiel stavebníka k pozemku je polovica alebo menej

Drobnú stavbu je možné začať vykonávať až po doručení písomného oznámenia stavebného úradu, že proti stavbe nemá žiadne námietky. Spravidla vám bude súhlas doručený v lehote 30 dní.

dokumenty na ohlásenie drobnej stavby

Cena za ohlásenie drobnej stavby

Výška poplatku za ohlásenie drobnej stavby sa líši v závislosti od toho, kto ju podáva.

10  je poplatok za ohlásenie drobnej stavby pre fyzickú osobu

• 30 je poplatok za ohlásenie drobnej stavby pre právnickú osobu

Od poplatku sú oslobodení držitelia preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Poplatok za drobnú stavbu je možné uhradiť viacerými spôsobmi. V prípade obecného úradu väčšinou poplatok zaplatíte priamo pri podaní ohlásenia. V prípade mestských a stavebných úradov sa úhrada zväčša realizuje zakúpením kolku alebo bankovým prevodom.

Autorka článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku