Živý plot ako súčasť záhrady: Ktoré dreviny sú najvhodnejšie?

  • 20.02.2024

Živý plot tvoria umelo vysadené okrasné dreviny, ktoré nahrádzajú bežné konštrukcie plotov, ale môžu vyniknúť aj ako dekoratívne záhradné prvky. Strihajú sa v jednotných líniách alebo do rozmanitých priestorových útvarov. Aj v súčasnosti sú obľúbenou súčasťou záhrad predovšetkým kvôli svojmu estetickému vzhľadu.

Vždyzelený živý plot z tuje v parku s krásnou krajinou medzi stromami a pokoseným trávnikom

Živé ploty spĺňajú aj ďalšie dôležité funkcie. Dokážu veľmi dobre zachytávať prach a slúžia aj ako protihluková a protiveterná bariéra. Navyše je toto prírodné opletenie útočiskom pre mnohé drobné živočíchy a vtáctvo. Vďaka živému plotu dosiahnete vytúžené súkromie a navyše, vaša záhrada bude pôsobiť veľmi naturálne a vkusne. V okrasnej záhrade odrazu nadobudnete pocit, že ste neustále súčasťou prírody.

Živý plot a výber drevín

Živý plot si môžete vytvoriť z mnohých druhov okrasných kríkov. Na výsadbu živého plota je možné použiť rôzne typy drevín, od tých najbežnejších až po vzácne druhy. Nevhodné sú akurát tie, ktoré rastú príliš nepravidelne. Obľúbené sú väčšinou živé ploty, ktoré zostávajú zelené po celý rok, pretože si i v zime udržiavajú stály estetický vzhľad. Neskôr však môžu pôsobiť jednotvárne, pretože ihličnany nemenia farbu či tvar.

Pozrite si tiež:

Záhradné inšpirácie od reálnych používateľov (Strecháčov)
výber drevín pre živý plot

Ak sa chcete tešiť z kvitnúcich kríkov a jesenných farieb, môžete sa rozhodnúť pre živý plot z listnatých drevín. Zo širokého spektra živých plotov si vyberajte podľa toho, či túžite po vysokom alebo nízkom plote, či chcete opadavý druh alebo taký, ktorý zostane zelený celoročne, kvitnúci či nekvitnúci ker, tvarovaný alebo voľne rastúci.

Pri výbere ihličnanov a listnatých krov sa zamerajte na:

  • celkový dizajn
  • polohu záhrady
  • výšku, akú by mal plot dosiahnuť
  • vlastnosti pôdy
  • starostlivosť, ktorú bude živý plot vyžadovať

Zistite, či vaša záhrada spĺňa podmienky pre úspešný rast živého plota. Vyberať by ste si mali nielen z estetického hľadiska. Každej drevine vyhovujú iné vlastnosti pôdy – kyslé, zásadité, odvodnené a vlhké. Podobne je to aj s rôznou polohou ich umiestnenia. Niektorým viac vyhovujú slnečné podmienky, iným polotieň či úplné zatienenie.

Starostlivosť o živý plot

Dreviny vytvárajúce živý plot môžeme rozdeliť aj podľa toho, koľko starostlivosti budú vyžadovať. Úprava niektorých druhov môže byť časovo náročná. Niektorým živým plotom stačí na udržanie svojej formy slabé tvarovanie, iné si svoju hustotu a celistvosť zachovajú len dôkladným strihaním. Sú i také, ktoré budete musieť pri údržbe viac orezávať než strihať. Záleží od toho, aký výsledok chcete dosiahnuť.

živý plot v záhrade

Tvarované ploty s pravidelnými geometrickými tvarmi si vyžadujú viac starostlivosti ako nepravidelné a voľnejšie živé ploty, ktoré sú menej udržiavané. Strihaním živého plota zvýrazníte hranicu vašej záhrady a tiež jej celkovú kompozíciu. Voľnejšie rastúce živé ploty zase pôsobia nenásilnejšie a prirodzenejšie. Záleží iba od toho, akému štýlu dáte prednosť.

Najobľúbenejšie dreviny vhodné na živý plot

Hrab je veľmi vyhľadávaným živým plotom. Nielenže rýchlo rastie, ale pozoruhodný je aj vďaka vrúbkovaným listom a žiarivo zelenej farbe. Tento druh rastliny si potrpí na slnečné prostredie až polotieň s priepustnou pôdou. Jeho listy dobre znášajú tiež prašné prostredie. Výhodou je jeho nepriehľadnosť aj počas zimných mesiacov a vysoká odolnosť proti mrazu. Mnoho ľudí si vyberá hrab práve kvôli hustému porastu a nenáročnej úprave.

Odporúčame:

Hľadáte kvety, kríky či stromčeky na záhradu? Nahliadnite do ponuky v našom Bazári.
živý plot z tuje

Tuja je na výsadbu živých plotov ako stvorená, pretože jej pravidelný tvar dodáva záhrade pekný estetický efekt. Výber tují je skutočne veľký, nájdete ich v množstve rôznych farieb i veľkostí. Netreba ich sadiť príliš blízko seba, aby nedochádzalo k žltnutiu a následnému vysychaniu. Ich samotné pestovanie je pomerne nenáročné. Výhonky na vrcholoch stromčekov je dobré v jarných mesiacoch pristrihnúť, potom sa za krátky čas sa dočkáte hustého živého plota.

Červienka je určená k výsadbe živého plota pre tých, ktorí by svoju záhradu chceli zatraktívniť a oživiť úplne inou farbou. Tento nízky neopadavý ker krásne vyniká v okrasných záhradách, no vhodný je aj k využitiu živého plotu. Jeho lesklé lístky majú purpurovú farbu, ktorá sa počas celého roka prispôsobuje počasiu, od sýtej červenej až po tmavozelenú. Červienka je na pestovanie o niečo náročnejšia, potrebuje predovšetkým výživnú a dobre priepustnú pôdu. Z konečného výsledku však budete príjemne prekvapení.

Tvarovanie živého plota dodá šmrnc každej záhrade

Krušpán je ker, ktorý zostáva neustále zelený a vysádzať ho môžete na slnečné i tienisté miesta. Dá sa vytvarovať do najrôznejších podôb, preto je vhodný aj pre náročnejších pestovateľov. Na rozdiel od väčšiny živých plotov dobre znáša aj mierne vlhkú pôdu. Obľúbený je najmä kvôli svojej hustote, dostatočne rýchlemu rastu a nenáročnosti.

Tis patrí k okrasným ihličnatým stromom, ktorý sa dá vytvarovať podľa vašej predstavy. Potrpí si však na dostatočne vzdušné prostredie a vlhšiu pôdu. Bude sa mu dobre dariť na slnku aj v tieni, no jeho rast je o niečo pomalší ako pri ostatných drevinách. K vytvoreniu takéhoto živého plota síce budete potrebovať viac času, oceníte však jeho krásny vzhľad a rýchlu regeneráciu aj pri poškodení.

živý plot z buxusu

Vtáčí zob je nenáročný ker, ktorému sa najlepšie darí na slnečných miestach alebo v polotieni. Rastie veľmi rýchlo a vyžaduje si pravidelné strihanie, aby čo najviac zhustol. Takto vytvorí nepriehľadný živý plot, ktorý bude poctivo rásť aj v zložitých podmienkach. Zelené lístky vtáčieho zobu sa na jeseň postupne sfarbujú dočervena.

Buxus je elegantný ker, ktorý síce rastie pomalšie, no jeho honosný výzor určite oceníte. Jeho lesklé podlhovasté lístky neopadajú ani počas zimných mesiacov. Najlepšie sa mu bude dariť v polotieni s dostatkom vlahy. Nevýhodou je, že sa stáva častým terčom škodcov, vtedy je potrebné chemické ošetrenie. Je veľmi odolný, tvarovateľný do rôznych foriem a výborne sa hodí takmer do akéhokoľvek typu záhrady.

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku