Čo zasadiť k plotu? Týmto rastlinám sa tam bude dariť

 • 17.03.2023

Pri usporiadaní záhrady sa záhradkári snažia čo najlepšie využiť každý centimeter pozemku. Achillovou pätou pri organizácii záhrady môže byť okolie plota. Ide o priestor, ktorý nielen ohraničuje pozemok, no mal by ho aj skrášliť. Ak si lámete hlavu nad tým, čo zasadiť k plotu, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

čo zasadiť k plotu
Foto: iStock

Trvalkový záhon

Pri výbere rastlín myslite na to, aby bol trvalkový záhon atraktívny počas celého roka. Kombinujte trvalky, ktoré sa striedajú v kvitnutí alebo zostávajú zelené čo najdlhšie. Ak chcete čo najviac zakryť plot, siahnite po vysokých trvalkách. Druhy voľte podľa orientácie svetových strán.

V prípade slnečného priestoru pred plotom je dobré vysadiť napríklad levanduľu, rozchodník, šalviu, ruže, perovskiu, slez, okrasné cibuľoviny, veternicu či rôzne okrasné trávy. A čo zasadiť k plotu z trvaliek, ktoré milujú tieň? Jednoznačne hortenziu, azalku, papraď, topoľovku, ruman, astru, heucheru, funkiu, astilbu.

Popínavé rastliny k plotu

Ak sa rozhodujete, čo zasadiť k plotu z popínavých rastlín, favoritmi sú brečtanpavinič trojlaločný. Ak je strana vášho plota slnečná, vyberte si radšej pavinič trojlaločný. Ak je strana vášho plota naopak, v tieni, je vhodnejší brečtan. Pokiaľ túžite viac po kvitnúcej popínavej rastline, môže vás zaujať napríklad vistéria, plamienok a okrasný chmeľ.

Tip od Modrej strechy!

Ak máte betónový plot, nezabúdajte, že počas leta sa veľmi prehrieva. V dôsledku toho nemajú rastliny dostatok vzduchu a môžu sa spáliť. Vyberajte preto rastliny, ktoré nie sú náchylné na tieto podmienky.
popínavé rastliny k plotu
Foto: iStock

Dreviny k plotu

Predtým, ako sa rozhodnete, čo zasadiť k plotu, zamyslite sa, či sú vám bližšie ovocné alebo okrasné dreviny. Ešte dôležitejšie je neopomenúť správnu vzdialenosť zasadenia stromu od plota. Myslite na to, že strom v priebehu najbližších rokov naberie nielen na výške, ale aj hrúbke. Jeho koruna sa rozptýli a rozširuje.

Berte do úvahy aj komfort a prípadné obmedzenia susedov. Je síce pravda, že si na svojom pozemku môžete zasadiť, čo chcete, ale rovnako je pravda, že to niečo by nemalo obmedzovať susedov. Pri betónovom plote je dôležité, aby dreviny neboli doslova prilepené na plote.

Z ovocných stromov sa k plotu hodia prakticky akékoľvek druhy. O niečo praktickejšie sú tie nízkokmenné. Medzi najobľúbenejší okrasný strom k plotu patrí katalpa. Strom s úhľadnou korunou a srdcovými listami rastie rýchlo a darí sa mu práve v závetrí plota. Ďalšími možnosťami sú:

 • agát
 • kanadský javor
 • tuja
 • normandská jedľa
 • tis
dreviny k plotu
Foto: iStock

Živý plot pri plote

Rovnako ako v prípade stromov, aj tu je najdôležitejšia vhodná vzdialenosť rastlín od plota. Vhodný odstup medzi plotom a živým plotom sa pohybuje v rozmedzí od 70 centimetrov až do metra. Myslite nielen na estetickú, ale aj praktickú stránku starostlivosti o živý plot. To znamená, že za živý plot by ste sa mali poľahky zmestiť, aby ste ho mohli strihať, upraviť alebo opraviť oplotenie.

Medzi najpopulárnejšie rastliny, ktoré sa hodia na živý plot, patria:

 • vtáčí zob
 • krušpán
 • bršlen
 • červienka
 • cyprus
 • vavrínovec
 • cezmína
 • borievka
zelenina do tieňa a polotieňa
Foto: iStock

Zelenina do tieňa a polotieňa

Kým paradajky alebo paprika potrebujú veľa slnka, mnohé druhy zeleniny si vystačia s polotieňom alebo tieňom. Preto by bola škoda, ak by ste v úžitkovej záhrade nevyužili aj miesto pri plote. Najmenej slnečného žiarenia potrebuje listová zelenina. K plotu preto môžeme zasadiť rôzne druhy šalátu alebo špenát. O niečo viac hodín svetla pre rast potrebuje mrkva, petržlen, zeler, fazuľa, repa a hrášok. V polotieni sa bude dariť kapuste, brokolici, karfiolu, kelu a póru. Medzi bylinky, ktorým sa darí pri plote patrí tymián, ligurček, rozmarín, pažítka, bazalka alebo mäta.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku