Rýchlorastúce stromy a kry do každej záhrady

  • 17.04.2024

Presťahovali ste sa do nového domu a potrebujete sa čím skôr opticky oddeliť od susedov? Hľadáte pre svoju záhradu pre doplnenie stromy, ktoré by ju opticky zútulnili? Alebo len túžite okolie domu spestriť stromami, čo rastú naozaj rýchlo? Rýchlorastúce stromy a kry majú svoje výhody. Zozbierali sme pre vás niekoľko tipov na rýchlorastúce kry a stromy, ktoré príjemným spôsobom doplnia každú záhradu.

Rýchlorastúce stromy a kry
Foto: iStock

Sumach pálkový

Lat. Rhus typhina je špecifickým stromom, ktorý si mnohí vyberajú pre jeho prekrásne sfarbenie palmovitých listov počas jesenného obdobia (hýria odtieňmi oranžovej, červenej až purpurovej farby). Jeho konáre bývajú husto ochlpené. Charakteristický je tmavočervenými vztýčenými súplodiami, ktoré koncom leta dosahujú až 15 cm. Tento strom sa veľmi rýchlo rozmnožuje (pod sebou vytvára množstvo výmladkov, ktoré je potrebné pravidelne odstraňovať, ak nechcete, aby sa premnožil) a rovnako rýchlo i rastie (dokáže dorásť až do výšky 5m). Darí sa mu na slnečných miestach a pri pravidelnom rezaní sa krásne rozkošatí.

Sumach pálkový
Foto: iStock

Paulovnia plsnatá

Paulownia tomentosa je nenáročný strom pôvodne pochádzajúci z Číny, ktorý bol vysádzaný na cisárskych nádvoriach. Je považovaný za symbol ženstva. Pestovaný je najmä pre jeho nádherné fialové kvety a neobvykle veľké listy (s priemerom až 60cm). Jeho listy a med z kvetov sa využívajú pre liečivé účinky a chuťou sú podobné vanilke. Tento strom je schopný narásť do skutočne enormných rozmerov (10-30m, pričom za jednu sezónu vzrastie o 3-6m), preto si treba jeho pestovanie veľmi dobre premyslieť. Právom sa považuje za najrýchlejšie rastúci strom na svete. Ak ale túžite po mohutnom, veľmi peknom strome, ktorý efektívne vyplní priestor a pomôže tieneniu, ste na správnom mieste.

Paulovnia plsnatá
Foto: iStock

Pajazmín vencový

Ker Philadelphus coronarius pochádza zo Stredomoria a rozšírený je najmä v Taliansku. Jeho drobné kvety bielej až krémovej farby, kvitnúce od začiatku mája do júla, sú charakteristické vďaka svojej prenikavej aróme. Rastie skutočne rýchlo a dokáže dosiahnuť výšku 2 až 4 metre, čo je na okrasný ker vcelku úctyhodná výška. Vďaka svojej hustote a rýchlemu rastu sa často využíva pre výsadbu v parkoch. Ak vám neprekáža výrazná vôňa počas kvitnutia (často na ňu bývajú náchylní najmä alergici), určite stojí za zváženie. Darí sa mu na priamom slnku i v polotieni a je veľmi nenáročný aj na pôdu.

Zapojte sa do najväčšieho diskusného Fóra na Slovensku v kategórii „Záhrada“.

Pajazmín vencový
Foto: iStock

Budleja dávidova

Buddleja davidii je známa aj ako letný orgován či motýlí ker. Tento ker pôvodne pochádza z Japonska a Číny a pestuje sa ako okrasná rastlina s mnohými známymi odrodami. Patrí k rýchlorastúcim vysokým krom, ktoré sa nielen vďaka svojim výrazným farebným metlinatým súkvetiam (až do 40 cm dĺžky) stanú dominantou vašej záhrady. Kvitne od začiatku leta až do prvých mrazov. Obvyklými sfarbeniami sú: fialová, biela, ružová, karmínová a modrofialová. Vďaka výraznej vôni je lákadlom pre motýle a iný hmyz. Budleja nie je náročná na pestovanie a darí sa jej aj na priamom slnku. Dorastie do výšky 150 až 250 cm, a to v pomerne krátkom čase.

Budleja dávidova
Foto: iStock

Metasekvoja čínska

Metasequoia glyptostroboides je veľmi špecifickým stromom. Ide o opadavý ihličnan z čeľade cyprusovitých, ktorý je jediným žijúcim druhom pravekého rodu Metasekvoja. Považuje sa preto za ohrozený druh. V dospelosti môže dosiahnuť výšku až 45 metrov. Masívny kmeň má oranžovo-hnedú farbu. Sýtozelené ihličky sú usporiadané v 2 protistojných radoch a na jeseň opadávajú. Ide o tak starý druh stromu, že sa ním pravdepodobne živili ešte dinosaury. Dnes sa však prirodzene vyskytuje už len v Číne. Bez problémov ale dokáže rásť aj v našich končinách. Vydrží teploty až do cca -32 stupňov, má rada vlhkú pôdu, darí sa jej na slnku i v polotieni a rastie súmerne a husto. Jej rast sa obvykle spomalí až po dosiahnutí výšky 10 metrov.

Odporúčame:

Inšpirujte sa krásnou záhradou naše používateľky saskiamia v jej fotoalbume Záhrada a terasa!

Metasekvoja čínska
Foto: iStock

Turkestánsky Brest

Ak túžite nie iba po čiastočnom zakrytí, ale rovno živom plote, ktorý bude rásť naozaj rýchlo, skúste pestovať brest turkestánsky. Patrí k najrýchlejšie rastúcim drevinám pestovaným v našej oblasti a je početne využívaný pre účely živých plotov. Je nenáročný – vyhovuje mu vlhkosť nášho podnebia i pôda. Pochádza z Ázie, kde mal pôvodne oveľa drsnejšie podmienky na rast, preto je naozaj odolným. Rastie v každom type pôdy a neprekáža mu ani vysoká prašnosť či znečistenie ovzdušia. Pri pravidelnom zastrihávaní dokáže úžasne zhustnúť. Ročne dokáže narásť o 1 – 1,8 metra a celkovo môže dosiahnuť výšku viac než 4 metre. V priebehu krátkeho času si preto dokážete vypestovať krásny hustý živý plot.

Turkestánsky Brest
Foto: iStock

Ak ste skôr zástancom niečoho klasickejšieho, skúste si v záhrade vysadiť napríklad borovicu lesnú, vŕbu alebo topoľ. Všetky rastú veľmi rýchlo a dokážu vyrásť do úctyhodných rozmerov.

Veríme, že vás naše tipy inšpirovali.😊

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku