Najlepšie tipy na lacné rastliny do záhrady

  • 24.05.2023

Nemáte peniaze nazvyš, ale túžite si založiť krásnu záhradu? Nezúfajte. Existuje veľa druhov rastlín a stromov, ktoré sú nielen efektné, ale hlavne lacné. Radosť z peknej záhrady vám vyčarujú aj lacné rastliny do záhrady. Zozbierali sme pre vás tie najlepšie tipy.

lacné rastliny do záhrady
Foto: iStock

Okrasné trávy

Napriek tomu, že sú lacné, dodajú záhrade elegantný a výrazný vzhľad. Navyše sú nenáročné na údržbu a starostlivosť. Medzi lacné okrasné trávy patrí trstina, perovskia, jazmínová tráva, perovec, ozdobnica čínska, rákosovka, ostrica japonská, bradník a kostrava sivá.

Sukulenty

Patria medzi trvanlivé druhy, ktoré sa dobre adaptovali na rôzne podmienky. Sukulenty sa dajú pestovať v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách. Tým dodajú zaujímavý a originálny vzhľad každému záhradnému záhonu. Medzi lacné sukulenty do záhrady patrí rozchodník, skalná ruža, echevéria, graptopetalum, tučnolist, aloe.

Popínavé rastliny

Môžu zdobiť ploty, pergoly alebo iné konštrukcie. Sú relatívne lacné a dodávajú zaujímavú štruktúru a farby do záhrady. Kvitnúci plamienok oživí každý plot. Listnatý brečtan, pavinič trojlaločnýokrasný chmeľ ozdobia najmä betónové ploty.

Trvalky

Investícia do trvaliek je dobrý spôsob, ako získať dlhodobé rastliny za rozumné ceny. Krásne lacné rastliny do záhrady sú tulipány, narcisy, ruže, ďalej rudbekia, nechtík a ageratum.

Letničky

Letničky sú rastliny, ktoré vyžadujú každoročné vysádzanie, ale často sú dostupné za prijateľné ceny. Sem patria petúnie, muškáty, begónie, železník, šalvia, aksamietnica, tarica horská, lobelka, krasuľka.

Aj lacné rastliny do záhrady vám urobia radosť.

bylinky
Foto: iStock

Bylinky

Sú lacné, voňavé, vynikajúce na ochutenie jedál a ich pestovanie v záhrade je veľmi jednoduché. Lacné bylinky sú mäta, oregano, rozmarín, bazalka, petržlen, kôpor a citrónová tráva.

Stromy

Aj keď stromy a kríky môžu byť na začiatku drahšie, ich dlhodobý prínos a krása z nich spravia skvelú investíciu. Medzí lacné druhy okrasných stromov patrí javor, breza, vŕba, a japonský javor. Na výber máte aj z ovocných stromov. V našich zemepisných šírkach sa darí cenovo dostupným drevinám ako sú jablone, hrušky, slivky a čerešne.

lúčne kvety
Foto: iStock

Lúčne kvety

Lúčne kvety sú často odolné a prirodzene sa rozrastajú. Sú ideálne pre pestovanie na okrajoch záhrady alebo v priestoroch, kde by iné rastliny mohli mať ťažkosti prežiť. Sú známe svojou jednoduchosťou a prirodzenou krásou. Vyskúšať môžete napríklad nechtík, sedmokrásku, vlčí mak, prvosienku, ľubovník bodkovaný, slnečnicu. Ďalšou alternatívou je kúpiť zmes semienok lúčnych kvetov.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku