Eukalyptus a jeho pestovanie v záhrade

  • 10.08.2023

Má sviežu mentolovú vôňu, originálnu sivozelenú farbu listov a je obľúbenou pochúťkou pre koaly. Eukalyptus pochádza z ďalekej Austrálie a má viac ako 700 druhov. Napriek tomu, že patrí medzi exotické stromy, darí sa mu aj v našich zemepisných podmienkach. Dá sa pestovať nielen ako izbová rastlina, ale aj ako okrasný strom v záhrade.

eukalyptus pestovanie v záhrade
Zdroj: iStock

Pestovanie eukalyptu

V našich klimatických podmienkach sa eukalyptu najviac darí na južnom Slovensku, keďže preferuje teplé a suché podnebie. Vyhovuje mu slnečné stanovište, kde má aspoň 6 hodín slnečného svetla denne. Na tienistých miestach sa mu dariť nebude. Eukalyptus dobre prosperuje v priepustnej pôde s pieskom alebo kamenistým materiálom. Ideálnym obdobím na výsadbu do záhrady je jar alebo jeseň, kedy má pôda primeranú teplotu.

Počas prvých týždňov po vysadení si vyžaduje pravidelné polievanie, aby sa korene dobre usadili. To mu umožní, aby sa neskôr ľahšie pripravil na suchšie obdobie. Eukalyptus nie je náročný na hnojenie. Pokiaľ sa rozhodnete mu dopriať špeciálne živiny navyše, uprednostňuje organické hnojivá s rovnomerným obsahom živín.

Tip od Modrej strechy:

Kôru zo staršieho stromu eukalyptu môžete odlúpiť a hodiť do ohňa počas opekačky alebo letného posedenia na terase. Vôňa eukalyptu nielen príjemne prevonia exteriér, ale odpudí aj dotieravý hmyz.

Ako strihať eukalyptus

Vo voľnej prírode môže eukalyptus vyrásť až do výšky 30 metrov. Rastie veľmi rýchlo, ale pokiaľ chcete mohutný strom, rez nie je nutný. V prípade, že chcete rast stromu korigovať, na jar odrežte suché konáre a nové stonky, ktoré rastú smerom ku pňu. Silným rezom vytvarujte korunu do požadovanej výšky a formy. Rezom zároveň podporíte zahustenie rastliny a kompaktný tvar.

Ako strihať eukalyptus
Zdroj: iStock

Zazimovanie eukalyptu

Niektoré druhy eukalyptu sú odolné voči mrazu a znesú krátkodobé teploty pod bodom mrazu, najmä pokiaľ ide o veľké stromy. Iné druhy eukalyptu sú citlivejšie na chlad a mrazy. Pri teplotách pod bodom mrazu môžu byť náchylné na poškodenie alebo odumretie. Ide napríklad o druhy s tenšou kôrou.

V prípade týchto odrôd eukalyptu je vhodné rastliny zakryť ešte pred prvým mrazom. Použiť môžete tkanú textíliu, bublinkovú fóliu, seno či slamu. Okolo koreňovej zóny môžete aplikovať vrstvu mulče, ktorý pomáha izolovať korene pred extrémnymi teplotami a udržiavať pôdu vlhkú.

Vedeli ste, že…

Dospelá koala skonzumuje za deň 500 až 1000 gramov eukalyptových listov? Sú pre ne ideálnou potravou, pretože obsahujú vodu a majú nízky obsah živín. Koaly majú špeciálne prispôsobený tráviaci systém, ktorý spracuje eukalyptové listy. Tie sú pre väčšinu iných živočíchov nestráviteľné.
Zazimovanie eukalyptu
Zdroj: iStock

Eukalyptus v záhrade odpudzuje hmyz

Eukalyptus je známy svojimi repelentnými účinkami na mnohé druhy hmyzu. Jeho listy obsahujú obsahujú zlúčeniny, ktoré majú silný zápach, čo odpudzuje hmyz z okolia eukalyptového stromu.

Okrem toho je eukalyptus tiež schopný čistiť vzduch. Jeho listy obsahujú látky, ktoré môžu absorbovať škodlivé látky a znečisťujúce časti z ovzdušia. Má teda nielen estetickú funkciu, ale prispieva k čistejšiemu a zdravšiemu vzduchu vo svojom okolí. Preto je vynikajúcim druhom okrasného stromu, ktorý sa hodí do oblastí s väčším znečistením vzduchu.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku