Kategórie

Záhradné jazierko

Krásne upravená záhrada, veľa zelene, kvetov, žblnkot vody a čo najväčšie priblíženie sa k panenskej prírode – sen takmer každého z nás. K naplneniu tohto sna vám môže do veľkej miery dopomôcť aj záhradné jazierko. Záhradné jazierko je pre niekoho dizajnérsky skvost, iní v ňom vidia ekosystém, pre niekoho hobby, pre iného neodmysliteľná súčasť relaxácie po náročných dňoch. Aké miesto na záhrade je najvhodnejšie pre záhradné jazierko? Ako uskutočniť výsadbu rastlín do záhradného jazierka a na čo si pri nej dať pozor? S čím treba počítať pri údržbe záhradného jazierka? Poradíme vám.

Záhradné jazierko – umiestnenie

Umiestnenie záhradného jazierka do vašej záhrady by ste si mali ešte pred jeho samotnou realizáciou do detailov premyslieť. Tento krok netreba podceniť. Vzhľadom na fakt, že záhradné jazierko pravdepodobne túžite mať na záhrade najmä kvôli jeho vizuálnej stránke a energii, ktorá z neho vyžaruje, odporúčame ho vybudovať na mieste, ktoré je dostatočne viditeľné z plôch, ktoré sú určené na odpočinok. Takýmito plochami sú napr. terasa, altánok, či lavička. V prípade, že vaše vysnívané záhradné jazierko by malo disponovať aj vodopádom, nezabudnite, že aj ten je najlepšie umiestniť tak, aby vám bol na očiach z vašich obľúbených zákutí a miest.

Okrem týchto estetických funkcií by malo umiestnenie záhradného jazierka spĺňať aj skutočnosť, že plocha záhradného jazierka by mala byť minimálne zo 40 % v tieni. Toto pravidlo netreba podceniť a dôležité je najmä v lete, kedy teplota vody v niektorých plytších častiach jazierka dosahuje vyššie teploty, v ktorých sa vynikajúco darí neželaným vláknitým riasam. V prípade, že na vašej záhradke a pri ideálnom mieste pre vaše záhradné jazierko nie je nič, čo by tento tieň vytváralo, jednoducho k nemu zasaďte strom. Najlepšie však spravíte, ak to bude neopadavý ihličnan, ktorý vám nenarobí zbytočnú špinu v jazierku.

Prehrievaniu vody môže zabrániť aj osadenie jazierka do východného alebo juhovýchodného svahu, pokiaľ je to samozrejme dispozične možné. Takéto osadenie taktiež vďaka striedaniu slnečnej a tienistej časti dňa reguluje populáciu rias vo vode.

Výsadba rastlín do záhradného jazierka

Vodné rastliny do záhradného jazierka disponujú rôznymi výškami a tiež nárokmi na hĺbku ich výsadby. Práve preto vám odporúčame si spraviť ešte pred návrhom vášho záhradného jazierka jasno v tom, aké rastliny by ste chceli doň vysadiť. Hotové jazierko totiž nie je možné prispôsobovať meniacim sa potrebám. Treba preto dbať na to, aby boli rastliny vysadené do takej hĺbky, do ktorej sú určené, čo docielite vďaka kaskádam rôznej hĺbky na dne vášho jazierka. Najhlbšia časť záhradného jazierka by mala siahať pod nezamrznú hĺbku terénu vašej záhrady, vďaka čomu zabránite vymrznutiu niektorých druhov rastlín a tiež umožníte prečkať zimu niektorým živočíchom.

Tak ako je tomu v prírode, tak aj pri výsadbe rastlín do záhradného jazierka platí, že čím viac druhov vysadíte, tým stabilnejší a odolnejší voči negatívnym vplyvom bude celý vodný prvok vo vašej záhrade. Všetko však treba s mierou. Preto je ideálne, ak skombinujete čo najviac priemerne rastúcich druhov rastlín vhodných do záhradného jazierka, pričom sa zase dostávame k potrebe vopred poznať výšku, do ktorej jednotlivé rastliny vyrastajú.

Mladé sadenice rastlín však kúpite v pomerne malých nádobách, preto je ich vhodné ešte pred výsadbou do záhradného jazierka presadiť do širších plytkých plastových mriežkovaných nádob. Rastliny odporúčame s takýmito nádobami vysadiť priamo do záhradného jazierka, keďže vďaka nádobám budú mať rastlinky od začiatku dobrú stabilitu v jazierku.

Väčšina kúpených rastlín pochádza z pestovaných okrasných jazierok, ktoré sú bohato zásobené o živiny, preto nezabudnite ani na nákup špeciálneho substrátu na vodné rastliny. Keďže následne nie je ľahké rastliny prihnojiť, mali by ste sa o to postarať pri ich výsadbe. Niektoré rastliny ako napr. lekno majú vysoké nároky na živiny a vzhľadom na to ich treba aj dodatočne prihnojiť. Lekno môže mať v priaznivých podmienkach za jednu sezónu až 60 kvetov, takže to naozaj stojí za to.

Záhradné jazierko – údržba

Niekto by si mohol myslieť, že záhradné jazierko vyžaduje príliš zdĺhavú a náročnú údržbu, no vôbec tomu nie je tak. Záhradné jazierko s otvoreným ekosystémom, je na tom s údržbou podobne ako dobre vybudovaná skalka – nevyžaduje príliš veľa úsilia. Na to, aby ste mali údržbu záhradného jazierka pod kontrolou stačí, ak v ňom zabezpečíte rovnováhu medzi rastlinami a živočíchmi.

Rastliny, ktoré dokážu esteticky prekryť veľkú časť plochy, sú nápomocné aj proti rýchlemu rozmnožovaniu rias v jazierku a tiež odparovaniu vody z neho. Vďaka koreňovému systému rastliny odoberajú prebytočné živiny z vody, čím zabezpečujú stabilitu vodného biosystému záhradného jazierka. Výsadba tiež poskytne úkryt drobným živočíchom, pričom vážky a žaby utlmia hojnú populáciu hmyzu. Po vyrastení rastlín a ich prispôsobení sa prostrediu veľkosťou a tiež tvarom, sa môžu následne orezať o prebytočné korene, či nechcené časti rastlín.

Objem vody sa bude obnovovať pomocou zrážok a snehová pokrývka s ľadom, pri dostatočnej hĺbke vody neutlmí život záhradného jazierka. Vybudovanie kvalitného ekosystému v každom záhradnom jazierku však potrebuje čas, no výsledný efekt stojí za to. Čo poviete?


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)