Kategórie

Čistička vzduchu

Človek dokáže bez vody či jedla prežiť aj niekoľko dní, no bez kyslíka iba pár minút. Čistý vzduch a bezproblémové dýchanie berieme ako samozrejmosť. Naozaj čistý vzduch však dýchajú len tí, ktorí bývajú v horách a v neznečistenej prírode. Ako si teda my, čo bývame v mestách, či dedinách, ktoré sa nachádzajú ďalej od hôr zaobstaráme čistý vzduch? Okrem odsťahovania sa, ktoré nie je také jednoduché, nám ho môže zabezpečiť práve čistička vzduchu.

Myslíte si, že u vás doma dýchate čistý vzduch?

Paradoxom je to, že práve naše domácnosti sú v prípade znečisteného vzduchu tým najrizikovejším miestom. je tomu tak preto, lebo interiéroch je obmedzené prúdenie vzduchu, ktoré zabezpečí jeho niekoľkonásobne väčšie znečistenie v porovnaní s vonkajším prostredím. Ak bývate v meste, tak vetranie tento problém nevyrieši úplne. Väčšina našich obydlí je zaizolovaných, so zatesnenými plastovými oknami a kvôli narastajúcej cene energií sa vetrá stále zriedkavejšie. Aj pre tieto faktory, sa čistička vzduchu stáva stále častejšou preventívnou súčasťou väčšiny domácností.

Pre koho by mala byť čistička vzduchu samozrejmosťou?

Čistička vzduchu je dôležitým pomocníkom do domácnosti fajčiarov, či bývalých fajčiarov, ľudí, ktorí majú problémy s pľúcami alebo trpia rôznymi alergiami, astmou, sennou nádchou a tiež pre domácnosti s malými deťmi, či domácimi zvieratkami. Čistička vzduchu je taktiež vhodná do domácností, kde je častá chorobnosť, keďže zo vzduchu odstraňuje vírusy a baktérie, ktoré sú príčinou opakovanej alebo zvýšenej chorobnosti. Rozhodne však neublíži ani zdravým ľuďom, práve naopak. Znečistený vzduch totiž dokáže narobiť veľké problémy aj v tých najodolnejších organizmoch. Najčastejšie zdravotné ťažkosti, ktoré znečistený vzduch spôsobuje sú: problémy s dýchaním, únava, pálenie očí, bolesti hlavy, či prepuknutie rôznych alergií alebo astmy.

Na akom princípe čistička vzduchu funguje?

Čističky vzduchu fungujú na rôznych princípoch, využívajú rozdielne typy filtrácií a ich čistiaci efekt je takmer stopercentný. Čistička vzduchu zachytáva a filtruje nečistoty z ovzdušia, akými sú rôzne vírusy, baktérie, plesňové póry, prachové častice, alergény zvierat, výkaly roztočov či peľ.

Nasatý vzduch teda prečistí pomocou filtrov a pred uvoľnením do miestnosti ho môže vylepšiť ionizáciou alebo zvlhčením. Dokáže taktiež odstraňovať zápach, či zvyšky cigaretového dymu.

Aké čističky vzduchu sú na trhu a čo dokážu?

V súčasnosti sú na trhu čističky vzduchu od výmyslu sveta, sú plne automatické, niektoré majú dokonca umývateľné filtre a ich dizajn je moderný a čistý. Podľa stupňa kvality bývajú doplnené o systém viacnásobných filtrov a tiež o automatickú reguláciu vzduchu, ktorá je veľmi praktická, keďže sa zapne vždy vtedy, kedy je to na základe stavu ovzdušia potrebné. Najúčinnejšími sú však tie, ktoré kombinujú viaceré filtračné stupne. Čistička vzduchu obohatená o technológiu ionizácie, napomáha v neutralizácii nečistôt a tak vďaka nej môžete doma dýchať vzduch ako na horách. Niektoré čističky vzduchu sú vybavené aj UV lampou, ktorá dokáže zničiť mikroorganizmy a ich súčasťou bývajú tiež uhlíkové filtre, ktoré vstrebávajú zo vzduchu toxické látky a iné nežiaduce pachy.

Ako si vybrať správnu čističku vzduchu?

Najskôr je potrebné, aby ste zvážili, na aký účel čističku vzduchu potrebujete, teda hlavne aký typ znečistenia by mala odstraňovať. Pri výbere čističky vzduchu by ste sa mali zamerať najmä na vzduchový výkon, typ filtrácie, jej hlučnosť ale tiež na náklady, ktoré sú potrebné na jej prevádzku. Samozrejme je dôležitá aj jej cena, no nie najdôležitejšia, keďže investíciou do nekvalitnej čističky vzduchu nedocielite žiaden alebo len veľmi malý úžitok. Prihliadať by ste mali najmä na:

Vzduchový výkon: to je množstvo vzduchu v m3, ktoré je schopná čistička vzduchu prefiltrovať a vyčistiť za 1 hodinu. Čím vyšší vzduchový výkon čistička má, tým rýchlejšie dokáže vzduch vyčistiť. Vhodné je, aby bolo množstvo prefiltrovaného vzduchu minimálne dva až trikrát väčšie ako kapacita (objem) miestnosti, v ktorej sa bude používať. Pozor však u alergikov a astmatikov by mal byť výkon minimálne štyrikrát vyšší než objem miestnosti.

Typ filtrácie: väčšina výrobcov má svoju vlastnú unikátnu zostavu filtrov, na základe čoho nie je presne možné určiť, ktorý typ filtrácie je najúčinnejší. Preto je vhodné, aby ste si všímali najmä aké nečistoty dokáže čistička vzduchu odstrániť a tým zistíte, či je daná technológia filtrácie vhodná práve pre vás.

Hlučnosť: je uvádzaná v dB a udáva hladinu hluku, ktorý čistička vydáva pri svojej činnosti. Hlučnosť čističky, však priamoúmerne súvisí so vzduchovým výkonom – čím vyšší výkon má, tým vyššia je jej hlučnosť. Cez deň to nie je až tak dôležité, no pri nočnej prevádzke by mala ponúkať aj tichý režim, ktorý by v najlepšom prípade nemal presahovať 30 dB.

Náklady na prevádzku: všímať by ste si mali najmä to, ako často je odporúčané dané filtre meniť a ich cenu (v priemere ide o sumu 5 – 30 € ročne). Okrem toho sa zaujímajte aj o množstvo energie, ktoré pri svojom chode čistička spotrebuje.

Čistička vzduchu a jej umiestnenie

Na aké miesto je vhodné čističku umiestniť, aby bola zabezpečená jej maximálna efektívnosť výkonu? Najvhodnejšie miesto pre čističku vzduchu v domácnosti je stred miestnosti, približne v polovičnej vzdialenosti medzi oknom a dvermi. Ak sa vám práve do stredu miestnosti dizajnovo nehodí, nevadí. No myslite na to, aby ste ju neumiestnili tam, kde mávate často prievan. Vtedy je jej efektívnosť eliminovaná.

Za jediný deň spotrebujeme 15 kg vzduchu a nadýchneme sa v priemere 22 000 x, tak si držme palce, aby sme dýchali ten najčistejší vzduch, aký sa len dá.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)