Kategórie

Krtkovanie

Upchatý odtok či kanalizácia vie spôsobiť nemalé problémy a nepríjemnosti. V nejednej domácnosti, hoteli, reštaurácii, nákupnom centre, nemocnici či v administratívnej budove sa vyskytol problém s upchatou kanalizáciou, ktorá spôsobila radu komplikácií. K najčastejším poruchám upchatia dochádza okrem upchatého odtoku i k upchatiu kuchynského drezu, toalety, umývadiel, v bytových domoch dochádza k upchatiu stúpačiek, dažďových zvodov a častým problémom sú aj upchaté kanalizačné prípojky.

Upchatie odtoku či kanalizácie býva zvyčajne zapríčinené nánosmi špiny, mastnoty, vlasov, chlpov či zvyškov mydla a jedla. Ako čeliť nepríjemnosti upchatej kanalizácie a odtoku? Na akom princípe funguje krtkovanie a aké sú jeho výhody? Kedy je nevyhnutné zavolať odborníkov na vyčistenie kanalizácie krtkovaním? Aká je primeraná cena za takúto službu?

Krtkovanie a spôsob jeho fungovania

Pri upchatí odtoku umývadla, sprchy či WC mnoho ľudí siaha po klasickej pomôcke tzv. zvone, prípadne použije rôzne chemické čističe určené na vyčistenie odtoku. Avšak tieto metódy sú v niektorých prípadoch neúčinné, prípadne ich účinok má krátkodobý efekt. Nevýhodou čistenia odtoku chemickými prostriedkami je nešetrné správanie sa voči životnému prostrediu.

Čo je to krtkovanie? Krtkovanie predstavuje veľmi účinný spôsob čistenia zanesenej kanalizácie či odtokov. Tento spôsob je založení na odbornom elektromechanickom čistení za pomoci rôznych vymeniteľných násadcov. Dané násadce sú pripevnené k točiacej sa pružine, ktorú poháňa elektromotor. Prístroj na krtkovanie, resp. jeho špirála je dokonale ohybná a pružná, vďaka čomu dokáže prečistiť i rôzne záhyby a tvary potrubia. Čistenie krtkovaním sa obmedzuje na vzdialenosť cca 100 m. Samotná hrúbka – priemer rúry ovplyvňuje i výber násadcov, ktoré sa pri krtkovaní použijú. Okrem priemeru potrubia má vplyv pri voľbe násadcov množstvo a typ nánosov.

Ako funguje krtkovanie? Krtkovanie funguje na princípe mechanického rozbíjania nánosov, ktoré spôsobujú upchatie odtoku a kanalizácie. Oceľová špirála sa zasunie do postihnutej kanalizácie, tak aby čo najefektívnejšie vyčistila rúry od špiny a nánosov, ktoré bránia odtoku vody a spôsobujú upchávanie. Krtkovanie dokáže vyčistiť potrubie od mastnoty, zvyškov jedla, kusov oblečenia, škárovacej hmoty a iného stavebného materiálu zachyteného v rúrach kanalizácie. Krtkovanie zdolá akúkoľvek bariéru brániacu odtoku vody. Krtkovanie dokonale vyčistí potrubie od drobných nánosov až po stvrdnuté bahnisté nánosy. Dokáže si krtkovanie poradiť i s potrubím upchatého ľadom? Samozrejme, pre krtkovanie nie je ani zľadovatené upchaté potrubie problémom.

Pozitívne stránky krtkovania

1. krtkovanie predstavuje v prvom rade ekologický spôsob vyčistenia upchatého odtoku či kanalizačného potrubia, vďaka čomu nezaťažuje životné prostredie;

2. krtkovanie zdolá akúkoľvek prekážku, ktorá spôsobuje upchatie;

3. krtkovanie dokáže vyčistiť i obtiažne miesta a zhyby v potrubí, čím efektívne odstráni nánosy a špinu po celej dĺžke a šírke rúr;

4. krtkovanie je relatívne rýchle, nie sú potrebné rôzne zásahy či rozkopanie pozemku v miestach, kde sa upchaté potrubie nachádza;

5. mnohé spoločnosti zaoberajúce sa krtkovaním ponúkajú non-stop službu, ktorú môžete využiť počas havarijného stavu.

Profesionálne krtkovanie, požičovňa krtkovania a kúpa vysokotlakových čističov

Profesionálne krtkovanie vykonávajú odborníci prezývaní krtkári. Na profesionálne krtkovanie krtkári používajú špecializované zariadenie. Medzi odborné služby krtkárov patrí: krtkovanie čistiacou špirálou, čistenie upchatých drezov, WC, pisoárov, sprchy, vaní i frézovanie potrubí. Súčasťou profesionálneho krtkovania sú i rôzne doplnkové služby, napríklad TV-monitoring potrubia prostredníctvom, ktorého sa zistí presné miesto upchatia a jeho rozsah, ďalej sú to opravy kanalizačných potrubí, inštalatérske práce – montáž sanity, WC, rekonštrukcia rozvodov atď. Mnohé spoločnosti zaoberajúce sa profesionálnym krtkovaním majú non-stop službu, ktorá sa využíva najčastejšie počas havarijného stavu.

Požičovňa krtkovania vám prenajme krtkovaciu súpravu a vy si tak môžete krtkovanie vykonať vlastnoručne. Požičovňu krtkovacích prístrojov využívajú skôr zručnejší domáci majstri. Daná požičovňa ponúka okrem klasického príslušenstva na elektromechanické krtkovanie i vodného krtka. Vodný krtko pozostáva z krtkovacej hadice, ktorá veľmi efektívne pod tlakom vody odstráni nánosy a iné nečistoty.

Mnoho spotrebiteľov uprednostňuje kúpu zariadenia, ktoré má viacero využití vrátane krtkovania. Takýmto zariadením je i vysokotlakový čistič. Vysokotlakový čistič slúži na čistenie áut, terás, chodníkov a ďalších exteriérových povrchov. Vysokotlakový čistič s pridanou špeciálnou dýzou možno použiť na krtkovanie ako i vyčistenie odkvapov. Kúpa vysokotlakového čistiaceho zariadenia je niekedy finančne rentabilnejšia, než častý prenájom krtkovacieho zariadenia či objednávanie profesionálnej krtkovacej služby.

Náklady na krtkovanie

Cena za krtkovanie závisí od lokality, zvyčajne sa táto suma pohybuje od 40 €. Niektoré spoločnosti zaoberajúce sa krtkovaním vo svojom cenníku uvádzajú cenu za krtkovanie od počtu metrov, ktoré sa majú vyčistiť, napríklad 1m/ 7€. Okrem základnej ceny za službu musíte rátať s ďalšími nákladovými položkami, ktoré si mnohé krtkárske spoločnosti účtujú. Jedna sa najmä o poplatky za výjazd a jeho výška závisí od vzdialenosti, manipulačné náklady, príplatky za krtkovanie počas sviatkov či víkendu. Krtkovanie, ktoré je náročnejšie a obťažne, je samozrejme aj drahšie. Taktiež za výkon havarijnej služby sa účtujú oveľa vyššie poplatky, dokonca havarijný výjazd na krtkovanie počas víkendov a sviatkov sa môže vyšplhať až na +100% z ceny za krtkovanie. Havarijné krtkovanie vám tak môže urobiť veľký škrt cez rozpočet.

Niektoré domácnosti a šikovní majstri vykonávajú krtkovanie svojpomocne prenajatým krtkovacím zariadením. Doba prenájmu – požičania daného prístroja je zvyčajne jeden deň. Cena za požičanie elektronickej čističky odpadov sa pohybuje okolo 40 € za deň, prípadne plus poplatok za víkend.

Krtkovanie predstavuje efektívnu a ekologickú metódu čistenia upchatej kanalizácie a odtokov v domácnostiach a vo verejných budovách. Pri výbere firmy na krtkovanie si dávajte pozor na podvodníkov, ktorí ponúkajú krtkovanie za podozrivo nízku cenu, preto je na mieste vopred zistiť referencie od svojich známych, prípadne sa opýtajte na vybranú firmu na diskusnom fóre modrej strechy.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)