Kategórie

WC

Chystáte sa na rekonštrukciu starej kúpeľne alebo si zariaďujete váš nový dom či byt? Tak ste na správnom mieste. Pripravili sme pre vás článok, na základe ktorého budete mať jasnejšiu predstavu o tom, čo všetko môžete na trhu nájsť a čo všetko bude potrebné riešiť pri výbere vášho nového WC.

Zaujímavosťou je, že na toalete strávia ženy za celý svoj život približne pol roka, pričom muži až viac ako dva roky. A to aj napriek faktu, že ženy sa dožívajú v priemere viac rokov ako muži, tí si totiž na WC radi čítajú. Minimálne na základe týchto informácií je výber WC veľmi dôležitý. WC misa by mala byť pohodlná, funkčná a zároveň aj dizajnovo pekná.

Na čo sa zamerať pri výbere novej toaletnej misy?

Záchody prešli v priebehu uplynulých desiatich rokov množstvom zmien. V súčasnosti je pojem WC spájaný nie len s vysokými hygienickými nárokmi, ale aj s estetickou stránkou. Postupom času sa stalo akýmsi meradlom vyspelosti domácnosti ale tiež národa. Ku komfortu prispievajú anatomicky tvarované WC dosky, na ktorých sa pohodlne sedí.

Ďalej pribudla možnosť dvojitého splachovania, ktorá umožňuje úsporu vody. Faktom je, že splachovací záchod, ktorý je súčasťou každej domácnosti, spotrebúva najviac pitnej vody v nej, čo predstavuje pri jednom spláchnutí starým splachovačom 9 – 12 litrov vody. Vďaka dvojtlačidlovému systému sa minú len 3 alebo 6 litrov pitnej vody. Niektoré záchody sú dokonca schopné spláchnuť aj s 3,5 litrami vody pri veľkom a s 2 litrami vody pri malom spláchnutí.

Vylepšená je i dokonalosť splachovania, ktorá už nie je len z jedného prítoku vo WC mise ale zvyčajne z troch prítokov so silným prúdom vody, ktoré zabezpečia úplne spláchnutie a čistotu WC misy. Ďalšou možnosťou je splachovací systém s funkciou start – stop, na základe ktorého sa po prvom stlačení spustí splachovanie (start) a po ďalšom stlačení sa zastaví (stop), čím sa dá ľahko regulovať množstvo spotrebovanej vody.

Ďalej je moderný aj podomietkový splachovací systém, ktorý umožňuje, aby ste si mohli zabudovať nádržku do steny, čo je však istá nevýhoda v prípade jej pokazenia. Tento splachovací systém sa používa najmä pri závesných WC.

Stále obľúbenejší je aj zakomponovaný elektronický bidet, ktorý sa používa namiesto toaletného papiera a to najmä pri kombinovaných WC.

Základné typy WC

Na našom trhu sa môžete najčastejšie stretnúť s tromi typmi záchodov, ide o:

Závesné WC

Potrebuje ďalšie stavebné úpravy takže jeho cena sa môže navýšiť, väčšinou má podomietkový splachovací systém. Je trendom súčasnosti, výhodou je rozmer a vzhľad, ktorý korešponduje najmä s modernými kúpeľňami. Na jeho upevnenie sú potrebné na to určené inštalačné moduly, či predstenové konštrukcie.

Kombinované WC

Je inštalované na podlahu, nepotrebuje žiadne ďalšie stavebné úpravy, keďže má keramicky spojenú misu a nádržku na vodu. Pri lacnejších kombinovaných WC však rátajte s tým, že plastový mechanizmus v nádržke bude potrebné vymeniť približne po piatich rokoch.

Samostatne stojace WC

Je takisto inštalované na podlahu, ale má oddelenú nádržku na vodu, ktorá je buď vedľa, nad alebo zavesená vo výške na stene. Výhodou je, že v prípade jej rozbitia alebo iného poškodenia ju možno ľahko vymeniť, čo v prípade predchádzajúcich WC nie je také ľahké. Tento typ WC sa používal hlavne v minulosti, dnes sa používa najmä pre nemožnosť inštalácie závesného, či kombinovaného WC. Na trhu ho nájdete aj v rôznych retro dizajnoch.

Základné typy toaletných mís

Žiadna WC misa nie je rovnaká, hlavným rozdielom je okrem tvaru aj zloženie keramickej hmoty, spôsob jej výroby a glazúra, pomocou ktorej sa uzavrú póry na povrchu. Niektorí výrobcovia však ponúkajú aj ďalšie iné povrchové úpravy, ktoré odpudzujú vodu a zabraňujú priľnutiu nečistôt a vodného kameňa. Práve kvalitný materiál vám zaručí ľahšie čistenie WC.

Poznáme dva základné typy WC mís podľa tvaru a to:

  • WC misu s hlbokým splachovaním: sú štandardné WC misy, do ktorých potreba padá priamo do vody, čo nie každému vyhovuje kvôli možnému vyprsknutiu vody z nej.
  • WC misu s plochým splachovaním: majú tzv. medzipristátie, čo znamená, že potreba nepadá priamo do vody, ale dostane sa do nej až po spláchnutí. Nevýhodou je voľné šírenie zápachu. Ak však nemáte radi vyprsknutú vodu z WC, je takáto WC misa vhodná práve pre vás. Ďalej je vhodná pre choré osoby, zdravotné pracoviská a starších ľudí. Cena takéhoto WC býva zvyčajne vyššia ako pri WC s hlbokým splachovaním.

Záchod podľa pripojenia na odpad

Pri rozhodovaní o novej toalete je potrebné zvážiť aj pripojenie WC na odpad. Najčastejšie sa používajú záchody, ktoré majú zadný odpad vodorovný alebo šikmý. Výhodou je spád, ktorý vedie odpad do trubiek a následne do kanalizácie. Nevýhodou je, že WC musíte upevniť. Najčastejšie sa na takéto upevnenie používa tmel.

Ďalej existuje aj zvislý odpad, ktoré smeruje priamo do podlahy, vďaka čomu nebudete musieť riešiť upevnenie WC. Tiež existuje aj systém vario odpad, ktorý je estetickejší ako predošlé tri, pôsobí čisto a elegantne, keďže pripojenie na odpadové potrubie je skryté pod misou, teda je jej súčasťou.

Cena nového WC

Z hľadiska ceny sa za najvýhodnejšie na začiatku javí samostatne stojace WC. No aj kompletné systémy závesných WC sa dajú kúpiť za prijateľné a porovnateľné ceny s kombinovaným WC. K cene WC však treba pripočítať aj murárske práce, či práce so sadrokartónom. Dajte si pozor na ceny v niektorých katalógoch so sanitou, nie sú totiž konečné. Väčšinou ide o ceny len za WC misu. V takomto prípade treba pripočítať ešte cenu splachovacej nádržky, záchodovej dosky či tlačidlo na splachovanie.

Veríme, že sme vám zjednodušili prvotné rozhodovanie sa o novom WC. V prípade, že by ste potrebovali poradiť, opýtajte sa v diskusiách, či komentároch pod článkom. Naši používatelia vám radi pomôžu a podelia sa o nadobudnuté skúsenosti.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)