Kategórie

Dekoracie na stenu

Pri zariaďovaní a zútulňovaní svojho príbytku často narazíme na problém – čo s prázdnymi stenami? Nemusíme ich ozdobovať iba obrazmi, možností je viac. Inšpirujte sa našimi tipmi.

Tapety

Veľmi vďačným pomocníkom sa pre vás môžu stať tapety. Keďže dnes už je dostupná široká ponuka farieb, vzorov aj materiálov, určite si vyberiete takú, ktorá sa bude hodiť do miestnosti.

Rozhodujte sa aj podľa toho, kde má byť tapeta umiestnená a čo by mala spĺňať – hrubšie vliesové či vinylové tapety majú aj termoregulačnú funkciu a dlhšie vydržia. Papierové tapety sú lacnejšie a môžu mať kratšiu životnosť. Poznáme aj tapety textilné, ktoré sú náročné na údržbu, preto sú vo všeobecnosti využívané menej. Obľúbené sú aj fototapety, ktoré pôsobia ako veľký obraz na stene.

S určitosťou však môžeme povedať, že aj kúsok tapety na stene dokáže pretvoriť všedné priestory, dodať im zaujímavý nádych a šmrnc. Nemusíte teda investovať veľa – niekedy naozaj stačí len jeden pás tapety, pokiaľ je na správnom mieste.

Nálepky

Nálepky na stenu sú ešte jednoduchším variantom, ako ozdobiť stenu. Rovnako ako tapety sa vyrábajú z rôznych materiálov a v rôznych prevedeniach – dôležité je zvoliť také nálepky, ktoré dotvoria celkovú atmosféru v miestnosti. Využívajú sa v predsieni, v spálni na stene nad čelom postele, v obývačke, kuchyni, dokonca aj v kúpeľni. Obľubujú ich aj deti, preto sa často vyskytujú aj v detských izbičkách. Sú cenovo dostupné, preto vám nebude ľúto ich po nejakom čase vymeniť za iné.

Maľby a kresby

Kto preferuje vlastnoručne vyrobené dekorácie, môže skúsiť vytvoriť na stene vlastnú maľbu. Námetov je nespočetné množstvo, vyberte si, akého štýlu by mal obrázok byť a hľadajte. Ako inšpirácia vám môžu poslúžiť napríklad aj fotky z dovolenky. Zátišie s loďou alebo hornatá krajina by mohli na stene pekne vyniknúť.

Pre najmenších vyhraďte v detskej izbe jednu stenu určenú pre rozvíjanie ich kreativity – na ktorú si budú môcť kresliť.

Poličky

Ozdobné ale zároveň aj praktické sú poličky na stene, ktoré sú v súčasnosti aj veľmi moderné. Drevené, kovové, plastové či akékoľvek iné – záleží len na vás. Dostupné sú okrem klasických prevedení aj rôzne tvary, napríklad štvorce, kruhy, séria poličiek. V modernom interiéri pekne vyniknú podsvietené, deti zase ocenia farebné.

S trochou zručnosti si možno zvládnete poličky vyrobiť aj sami. Stačí ich už len namontovať na stenu. Ich využitie môže byť rôzne – buď iba čisto dekoračné, môžete si do poličiek dávať sviečky, sošky, spomienkové predmety a suveníry, fotky v rámčekoch. Krásne vyniknú v takýchto poličkách aj knihy.

Aj pre menej šikovných

Určite každý si zvládne doma vyrobiť jednoduchú nástennú dekoráciu, ktorá poslúži ako základ pre ďalšiu tvorbu alebo umiestnenie ozdôb a spomienkových predmetov. Stačí jutový motúz, ktorý natiahnete na stene tak, že ho zavesíte na klince. Motúz nechajte v strede voľne visieť tak, ako sa vám to páči. Môžete využiť tie, na ktorých máte zavesené hodiny či obraz, alebo si pribite na stenu niekoľko klincov rozmiestnených rôzne ďaleko od seba a vytvorte na stene akúsi sieť zo špagáta. Tu by však mal byť špagát napnutý. Teraz máte vytvorený základ, na ktorý môžete štipcami pripevňovať fotky, pohľadnice, obrázky, srdiečka a čokoľvek iné podľa vášho vkusu, momentálnej nálady či ročného obdobia.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)