Kategórie

Lacné kuchyne

Kuchyňa je malé kráľovstvo každej dobrej gazdinky. Kuchyne nie sú len miestom, kde sa pripravujú pokrmy, ale je to centrum rodinného života. Nie je nič krajšie ako rodinná idylka za spoločným kuchynským stolom. Veľkosť a vybavenie kuchyne závisí od viacerých faktorov, ale najmä od finančných a priestorových možností. Z každej kuchyne možno vytvoriť príjemný priestor v rodinnom dome či byte.

I lacné kuchyne sa dokážu vyrovnať honosným a luxusným kuchyniam, stačí iba správna kombinácia materiálov, hra s farbami a v neposlednom rade i kuchynské dekorácie, ktoré sú pri dotváraní štýlovosti kuchyne cennými pomocníkmi.

Cena vs. kvalita lacnej kuchyne?

Rozhodujete sa pre kúpu novej kuchyne a váš finančný rozpočet je značne obmedzený? Obávate sa, že lacné kuchyne nebudú spĺňať požiadavky na kvalitu, životnosť a ich dizajn bude zastaraný? Existujú i varianty, kedy je možné dosiahnuť, aby vaša kuchyňa bola nielen lacná, ale i kvalitná. V prvom rade je potrebné sledovať akcie a cenové ponuky viacerých výrobcov kuchýň. Výpredajové akcie či sezónne zľavy môžu skresať pôvodnú cenu o tretinu, ba až o štvrtinu. Pri kúpe výrazne zlacnenej kuchyne by ste mali zvýšiť pozornosť a informovať sa o dôvode takéhoto veľkého zníženia ceny. Treba si dávať pozor, aby takto značne zlacnená kuchyňa nemala vadu alebo poruchu, ktorá by obmedzovala jej používanie. V takomto prípade by zníženú kvalitu nevykompenzovala ani nízka cena.

Pri kúpe kuchyne či už lacnejšej, alebo cenovo náročnejšej, by ste mali v prvom rade vyberať kvalitnú kuchynskú dosku. Tá je totiž najväčšmi používaná a podrobovaná mechanickému opotrebovaniu. Dnes nie je ničím nezvyčajným, ak sú i lacné kuchyne, respektíve kuchynské skrinky, vybavené tzv. spomaľovačmi/tlmičmi, ktoré znižujú silu nárazu pri ich zatváraní. Šetrenie na spomaľovačoch sa nemusí oplatiť. Ich poprednou funkciou je totiž blokovanie nárazov a predchádzanie rýchlemu opotrebovaniu kuchynských dvierok.

Pokiaľ máte obmedzený rozpočet na výbavu kuchyne, radšej svoj výber a kúpu lacnej kuchyne orientujte na modely, ktoré nepatria medzi najpredávanejšie a najmodernejšie. V súčasnosti sú veľmi trendy kuchynské skrinky s výklopným mechanizmom. Pri tomto modeli skriniek si treba dávať pozor najmä na kvalitu, tá nemusí byť v danom prípade dostatočná a zbytočne si za takýto módny výstrelok priplatíte.

Jeden z dôvodov nižšej ceny lacnejších kuchýň môže byť absencia značkových kuchynských spotrebičov. Tieto kuchyne zvyčajne nebývajú vybavené zabudovanými spotrebičmi a namiesto samostatnej indukčnej varnej dosky majú obyčajné kuchynské sporáky s rúrou.

Aj lacné kuchyne môžu vyzerať moderne a luxusne

Dizajn lacných kuchýň sa diametrálne nelíši od štýlovosti či farebných prevedení drahších typov kuchýň. Aj ony totiž môžu pôsobiť luxusne a štýlovo. Kuchyne z masívneho a tvrdého dreva predstavujú svojou kvalitou a odolnosťou vyšší štandard, ktorý sa odzrkadľuje i vo výške ceny. Lacnejšou materiálovou náhradou sú napríklad kuchynské skrinky obsahujúce korpus z laminátovej drevotrieskovej dosky.

Ako docieliť luxusnejší a príťažlivejší vzhľad lacnej kuchyne? Praktickým a najlacnejším riešením je použitie fóliovaných kuchynských dvierok. Vďaka fóliám sa obyčajné a lacné kuchyne môžu premeniť na vysnívané moderné kuchyne. Treba si však uvedomiť, že fóliované dvierka sú vodeodolné iba z prednej plochy a ich veľkým nedostatkom je, že v prípade mechanického poškodenia je renovácia buď veľmi komplikovaná, alebo nevykonateľná.

Ďalšou alternatívou sú striekané kuchynské dvierka. Tie sú v porovnaní s fóliou o niečo drahšie, avšak majú vynikajúcu vodeodolnosť celých dvierok a v prípade poškodenia sú opraviteľné. Ich nevýhoda spočíva v náchylnosti na škrabance, respektíve povrchové znehodnotenie. Nevýhodou je taktiež absencia drevodekóru.

Ďalším zaručeným tipom, ako dodať lacnej kuchyni imidž modernej kuchyne je zakomponovanie a oživenie fádnej, a lacnej kuchyne rozmanitými kuchynskými doplnkami a dekoráciami. Rôzne vzorované obrusy, košíky, nádobky, dózy, šálky atď. dokážu navodiť príjemnú atmosféru v každej kuchyni. Kuchynské dekorácie nepredstavujú veľký škrt cez rozpočet a vďaka týmto drobnostiam dokážu i lacné kuchyne dýchať istou osobitosťou, modernosťou a štýlovosťou.

Typy malých a lacných kuchýň z hľadiska rozmiestnenia

Pre kuchyne je najideálnejšia východne alebo severne orientovaná strana. Dispozičné riešenie na neslnečných stranách je dôležité z dôvodu, že kuchyne sú miestom, kde samotné varenie zásobuje kuchynský priestor nadmerným teplom. Rozmiestnenie kuchynskej linky závisí od veľkosti priestoru a rozmerov linky vrátane ďalších spotrebičov, ako sú chladnička, umývačka, prípadne práčka. Neoceniteľnú pomoc pri rozmiestňovaní kuchynskej linky ponúkajú rôzne vizuálne, modelárske, grafické a dizajnérske programy (napr. Rhinoceros 3D alebo Sketchup).

Menšie priestory môžu byť na jednej strane pri zariaďovaní štýlovej kuchyne bariérou, no na druhej strane práve malé priestory vynikajú praktickosťou a útulnosťou. Takéto malé priestory bývajú zariaďované úžitkovými a lacnými kuchyňami. Do tejto kategórie môžeme zaradiť mini kuchyne a priame kuchyne.

Mini kuchyňa je príznačná pre malé byty. Charakteristický je menší úložný priestor a ich cena býva zvyčajne podpriemerná, a preto ich možno označiť ako lacné kuchyne, respektíve úsporné.
Priama kuchyňa má rovnako ako mini kuchyňa iba základný úložný priestor, čím je praktická a prehľadná.

Súčasné lacné kuchyne sú dizajnovo na úrovni moderných a drahých kuchýň. Zvyčajne však majú menšie rozmery, a teda sú ideálne pre malé byty a chatky. I z obyčajnej lacnej kuchyne za pomoci kuchynských doplnkov a správneho návrhu možno vyčarovať štýlovú, útulnú a modernú kuchyňu. Pokiaľ túžite po lacnej kuchyni, no zároveň nechcete najnižšiu triedu kvality, je potrebné sledovať výpredajové akcie. V niektorých prípadoch i kuchyne u stolára nemusia vyjsť drahšie ako v predajniach s nábytkom.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)