Kategórie

Garážové brány

Garážové brány sú dnes rozšírené najmä pri novostavbách rodinných domov. Garáže, ktoré predtým slúžili hlavne ako miesto na úschovu automobilov, sa tak vďaka garážovým bránam stali aj plnohodnotnou súčasťou moderných príbytkov. Rozhodujete sa aj vy pre montáž garážovej brány? Potom určite viete, že na trhu nájdete množstvo druhov a značiek garážových brán, ktoré majú rozdielne vlastnosti, výhody i nevýhody.

Rolovacie garážové brány

Rolovacie garážové brány vynikajú svojou jednoduchou montážou, to znamená, že nie je potrebná zvláštna stavebná úprava garáže. Svojou konštrukciou sú rolovacie brány vhodné pre akékoľvek typy garáží. Nielenže ich možno inštalovať už v garážach, ktoré sú postavené, ale sú vhodné aj pre garáže menších rozmerov, pretože rolovacie brány nezaberajú príliš veľkú vnútornú plochu garáže.

Montáž sa realizuje z vnútornej strany garáže a ovládanie u tohto typu garážovej brány je postavené na systéme takzvaného navíjania pružinou a elektropohonom. Elektropohon brány možno riadiť aj diaľkovým ovládaním v podobe prívesku na kľúčenke. V rámci bezpečnosti pri väčšej záťaži sú rolovacie garážové brány vybavené protipádovou brzdou. Fotobunky zaistia, aby sa brána garáže nezatvorila v prípade stojacej prekážky. Ďalším ochranným zariadením je optická lišta, ktorá chráni pred nárazom.
Samotné rolovacie brány sa členia na zateplené, bez zateplenia, vetracie a s okienkami.
Medzi ďalšie prednosti týchto brán patrí príjemný vonkajší dizajn, ľahká údržba - starostlivosť, tepelná izolácia a odolnosť voči korózii.

Posuvné garážové brány

Pre posuvné garážové brány je charakteristické otváranie brány do boku. Posuvné brány majú jednoduché a rýchle otváranie a v prípade presunu, napríklad bicyklov, možno využiť iba čiastočné otváranie brány. Čiastočné otváranie posuvnej garážovej brány vám šetrí čas čakania. Diaľkové ovládanie je samozrejmosťou, pričom v prípade výpadku elektrickej energie alebo poruchy je možné núdzové ovládanie. V prípade nečakanej prekážky v miestach popri stene sa posuvná brána zastaví. Vďaka okamžitému reagovaniu je chránený či už automobil, osoby alebo iné predmety.

Bezpečnosť zaručuje i celkový tvar článkov brány a závesy, ktoré chránia pred privretím prstov z oboch strán. Tento typ garážovej brány býva v mnohých prípadoch súčasťou domu, prevažne u novostavieb. Posuvné garážové brány umožňujú i integrovanie vstupných dverí do domu. Výhodou je tepelná izolácia a vďaka jednoduchej manipulovateľnej konštrukcií sa podlahové koľajnice dajú ľahko vyčistiť.

Súčasťou posuvných garážových brán môžu byť i malé okienka rôznych tvarov. Ďalšími doplnkami sú vetracie mriežky, ktoré sú vybavené sieťkou proti hmyzu a zabezpečujú odvetrávanie garáže od výfukových plynov.

Vzhľad a celkové ladenie garážových brán s vchodovými dverami na dome je dôležitý, ak je brána súčasťou príbytku. V ponuke sú viaceré typy drevených dekorov, a to kazety, nepravidelné kazety, lamely bez previsu, stredový previs atď. Vzhľad garážovej brány v podobe imitácie dreva pôsobí veľmi prirodzene.

Výklopné garážové brány

Bezpečnosť a finančnú nenáročnosť spájajú výklopné garážové brány. Bezpečnosť možno ponímať v dvoch významoch - zabezpečenie voči neoprávnenému vniknutiu, respektíve zdolávaniu a bezpečnosti v prípade poruchy. Vypáčenie výklopnej brány je priam nemožné, vďaka otočným západkám sú rohy brány pevne fixované. Okrem toho, dvojbodový uzamykací systém ručí za vysokú bezpečnosť pred vlámaním. Mechanizmus výklopných garážových brán je postavený na pružinách. V prípade prasknutia pružiny zabránia ďalšie nepoškodené pružiny pred pádom. Navyše, medzi pružinami sú malé vzdialenosti, takže nehrozí ani úraz pricviknutia ruky.

Nevýhodami u tohto typu garážovej brány je obmedzený priestor pred garážou a nízka tepelná izolácia. Únik tepla je citeľný najmä v prípadoch, kedy je garáž spojená so stavbou domu.

Kritéria výberu brány na garáž

Výber a kúpu garážovej brány podnecuje niekoľko nasledujúcich faktorov:

Bezpečnosť pri používaní garážovej brány je pre zákazníka prvoradá, preto by montáž mala byť realizovaná dodávateľom alebo spoločnosťou, ktorá má prax, skúsenosti a jej sortiment pozostáva zo skutočne kvalitných a overených značiek garážových dverí. Akostné a bezpečné garážové brány sú preskúšané, certifikované a spĺňajú bezpečnostné normy. Kvalitné brány garantujú bezpečné používanie, ktoré chráni pred úrazmi a škodami.

Kvalita garážových brán sa odráža i na výške cien. Garážové brány predstavujú dlhodobú investíciu, a preto by ste nemali svoj výber orientovať na brány nižšej cenovej kategórie, ale práve naopak, nešetriť na kvalite. Drahšie brány majú viac funkcií, doplnkov a ich otváranie – zatváranie býva zvyčajne menej hlučné a celkovo komfortnejšie.

Preferovaný dizajn – vzhľad garážových brán je jednoduchý, prevládajú čisté farby ako biela, béžová a ďalšie jemné farebné tóny. Obľúbeným vzorom je imitácia dreva.

Garážové brány je potrebné vyberať veľmi starostlivo. Voľba spomedzi množstva druhov brán by sa mala odvíjať od parametrov garáže, do ktorej majú byť montované. Overené značky garantujú dlhodobú životnosť a kvalitu. Okrem ochrany vašej garáže a odparkovaného vozidla, brány na garáž plnia i estetickú funkciu.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)