Kategórie

Záhradný nábytok

Estetický doplnok dotvárajúci celkový dojem z exteriéru alebo úžitkový nábytok. Všetky tieto funkcie spĺňa záhradný nábytok, ktorý nám slúži na sedenie, ležanie, no v princípe na relax a oddych. Fázu výberu záhradného nábytku z pohľadu výstavby rodinného domu, môžeme považovať za konečnú, no zároveň veľmi dôležitú. V súčasnosti existuje veľké množstvo materiálov, z ktorých môže byť záhradný nábytok vyrobený a každý má svoje výhody i nevýhody.

Druhy záhradného nábytku, ich plusy a mínusy

Záhradný nábytok je určený do exteriéru, a preto by mal spĺňať viaceré požiadavky. V prvom rade, musí byť odolný voči poveternostným podmienkam, ako je vlhkosť, prudké slnko, silný dážď, chlad, mráz, suchý vzduch a podobne. Toto všetko nepriaznivo vplýva na životnosť nábytku.

Poznáme tieto druhy záhradného nábytku:

1. Nábytok z dreva - patrí k najčastejšiemu typu záhradného nábytku, vyberanému k rodinným domom. Nábytok sa vyrába z rôzneho dreva – borovice, buku, dubu a podobne. Každé drevo je niečím výnimočné. Z finančného hľadiska ho možno zaradiť medzi strednú triedu, čo mu prispieva k obľúbenosti. Tento nábytok si však vyžaduje zvýšenú starostlivosť, nakoľko ľahko podlieha poveternostným vplyvom. Je potrebné ho minimálne dva-krát do roka prebrúsiť a prelakovať, skrývať ho pred dažďom a odporúča sa aj pred mrazom.

2. Samorasty – ide o nábytok z čistého dreva. Sú to jedinečné kusy, nakoľko samorasty nemožno vyrobiť - časti stromov, koreňov, kríkov, nerastov a podobne. Môžu vytvoriť nezvyčajnú atmosféru v exteriéri, ale aj interiéri. Väčšinou ide o neopracované a iba minimálne dotvorené drevo. U tohto dreva má byť zachovaný prírodný charakter a preto výrobcovia nábytku zo samorastu neodporúčajú žiadne moridlá, ktoré by menili ich farbu.

3. Umelý vs. prírodný ratan– umelý ratan je ľahký, nevyžaduje údržbu, vyznačuje sa dlhou životnosťou a odolnosťou a vyrába sa v rôznych farebných variáciách. Je omnoho lacnejší ako prírodný, čo býva aj častým dôvodom, prečo si zákazníci nevyberú prírodný ratan. V prípade prírodného ratanu sa jedná o tropické drevo, ktoré sa väčšinou spracováva ručne. Je to exotická drevina, ktorá pochádza z pralesov. Tie sa vyznačujú vysokou vlhkosťou a teplom. Preto je ratan vhodný do exteriéru. Je odolný voči poveternostným vplyvom, ľahký a nenáročný na údržbu. Neodporúča sa však dlhodobý kontakt s vodou, nakoľko môže nasiaknuť a po vyschnutí stráca svoj tvar a pevnosť. Konštrukciu nábytku z ratanu je väčšinou tvorená z kvalitného kovu a preto sa dá tento nábytok aj polohovať (sed, ľah).

4. Nábytok z teaku – v súčasnosti najviac preferovaný v drevenom nábytku. Ide o drevo, ktoré v sebe skrýva vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom i striedaniu teplôt, dlhú trvanlivosť, odoláva škodcom a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Nábytok z toho dreva môže byť ponechaný v exteriéri aj počas zimy, môže byť umiestnený vedľa bazéna i blízko vodných pár. Je o niečo drahší ako nábytok z obyčajného dreva, ale je omnoho kvalitnejší vo viacerých smeroch.

5. Ťahaný kov – po dostatočnej povrchovej úprave predstavuje kvalitný záhradný nábytok, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom, je ľahký, bezúdržbový a pohodlný. Ľahko sa kombinuje aj s inými typmi materiálov.

6. Hliníkový záhradný nábytok – ľahký, bezúdržbový a odolný. Často sa kombinuje s kvalitnými látkami a inými materiálmi.

7. Betónový alebo murovaný nábytok – vyznačuje sa dlhšou životnosťou a kvalitou. Nevýhodou je, že je veľmi ťažké ich premiestniť, väčšinou sú pevne zakotvené do zeme.

8. Plastový nábytok – lacný, ľahký, bezúdržbový, vplyvom počasia sa ľahko naruší povrch, ľahko ho možno zlomiť, neprirodzený vzhľad vo vzťahu k záhrade a okolitej prírode.

9. Látkový nábytok- ide o sedacie vaky, príp. látku na hojdačkách, príp. stoličkách. Ide o vysoko kvalitné materiály, ktorým neprekáža ani dážď. Nestrácajú farbu pôsobením slnka a ľahko sa dajú čistiť. V prípade potreby, možno pri sedacích vakoch zvliecť poťahovú látku a ľahko ju vyprať.

10. Nábytok z paliet – v súčasnosti veľmi obľúbený trend. Možno ho ľahko vyrobiť aj svojpomocne a preto sa môže stať výnimočným a jedinečným kúskom v záhrade.

Na čo sa zamerať pri kúpe záhradného nábytku

- Skladovanie (stohovateľnosť, možnosť zloženia, ...),
- Ponuka komponentov aj s odstupom času (možnosť dokúpiť si kusy nábytku z jednej sady aj po nejakej dobe),
- Kvalita a životnosť (hrúbka materiálu, typ materiálu, recenzie od známych, menšia hmotnosť verzus kvalita, ...),
- Pohodlnosť (nielen na pohľad atraktívny nábytok, ale aj pohodlný),
- Čalúnenie ako súčasť nábytku,
- Ľahká údržba.

Prezimovanie

Ak to priestorové možnosti domu umožňujú, je najvhodnejšie uskladniť záhradný nábytok počas zimy v interiéri, kde nie je príliš teplo, avšak je tam sucho a je zabezpečená dostatočná ventilácia (v pivnici, garáži, technickej miestnosti a pod.). Avšak nie každý má túto možnosť, preto ho veľa z nás necháva vonku. V takomto prípade je ho potrebné na zimný čas pripraviť.

Jedná sa najmä o drevený nábytok, ktorý je najviac náchylný na poveternostné vplyvy. Ako sme spomínali – prebrúsenie a prelakovanie by malo byť samozrejmosťou. Ďalej treba upevniť všetky spoje, aby do vzniknutých priestorov nevnikla voda, ktorá zamrznutím môže spôsobiť jeho popraskanie. Krycie plachty nám ochránia nábytok pred snehom, dažďom, vetrom a tým uľahčia starostlivosť.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)