Kategórie

Škandinávsky štýl v interiéri

Ku krajinám severnej Európy neodmysliteľne patrí sneh, ľad, drevo a nádherná príroda. Severský dizajn odráža špecifickú klímu krajín, v ktorých vznikol, no vďaka svojej nadčasovosti a originalite si čisté línie a farby inšpirované mrazivou Škandináviou, postupne získavajú čoraz viac priaznivcov aj v našich zemepisných šírkach.

Napriek tomu, že sa tento štýl dostal do pozornosti slovenskej verejnosti len nedávno, jeho korene siahajú približne do polovice minulého storočia. Škandinávsky dizajn preslávili svojimi nadčasovými kúskami najmä dánsky dizajnér Arne Jacobsen, fínsky architekt Alvar Aalto, či dánska dizajnová ikona Verner Panton. Postupom času bol pôvodný severský štýl prispôsobovaný aktuálnym trendom. Okrem pôvodne používaných, výlučne prírodných materiálov, sa v ňom čoraz častejšie vyskytujú materiály ako plast či kov. V súčasnosti je možné skĺbiť tradičné severské kúsky s modernými prvkami, i s nesmrteľnými retro doplnkami.

Charakteristika škandinávskeho štýlu

Tuhá zima a nedostatok denného svetla počas polárnych nocí, sú hlavnými príčinami potrebného presvetlenia priestoru použitím bielej farby, ktorá je často aplikovaná nielen na stenách, ale i na nábytku a podlahe. Svetlý a vzdušný interiér, v ktorom sa spája krása a funkčnosť vytvára elegantný a harmonický priestor. Okrem typickej bielej farby sú pre severský štýl charakteristické prírodné materiály, najmä dubové, borovicové, jedľové a brezové drevo, koža alebo sklo. Jednoduchý, severský štýl inšpirovaný prírodou vytvára v interiéri napriek svojim chladným tónom, výnimočný pocit pohody a tepla.

Steny najčastejšie pokrývajú nátery bielej, svetlosivej či chladnej modrej farby, alebo tapety s geometrickými vzormi. Bledú, najčastejšie dubovú, alebo brezovú podlahu pokrývajú koberce, na ktorých sa podobne ako na tapetách, mnohokrát vyskytujú geometrické vzory. Stropy sú takmer vždy výlučne bielej farby, ich efektnou ozdobou môžu byť priznané drevené trámy alebo originálny luster. Pre tento štýl je typický praktický nadčasový nábytok s množstvom úložného priestoru a farebné textilné, pletené či plstené doplnky, ktoré vynikajú v bledom prostredí a originálne oživia interiér.

Základnými farbami pre severský dizajn sú biela, čierna a sivá farba v akejkoľvek kombinácii, chladné odtiene modrej a fialovej a pastelové odtiene žltej, zelenej či oranžovej farby. Horúcim trendom sú doplnky v medenej, striebornej a zlatej farbe.

Zariadenie interiéru v severskom štýle

Vzhľadom na nedostatok slnečných lúčov, k škandinávskemu štýlu neodmysliteľne patria lampy, svietniky či iné svietiace dekorácie. Lampy sú zväčša vyrobené z kovu striebornej, čiernej či medenej farby v kombinácii s prírodným drevom. Aktuálnym trendom sú stropné svietidlá pozostávajúce len zo žiarovky visiacej na farebnom kábli zo stropu, alebo stolné lampy s textilnými tienidlami. Na sviečkach a svietnikoch sa často krát objavujú motívy zvierat a rastlín vyskytujúcich sa v severských lesoch.

Keďže jediný prirodzený zdroj svetla prechádza do interiéru cez okná, je dôležité nezakrývať ich tmavými, hrubými textíliami. Pre severský štýl sú typické ,,čisté“ okná bez záclon, ozdobené len vzdušnými ľanovými alebo bavlnenými závesmi svetlej farby. Dvere sú najčastejšie vyrobené z masívneho bledého dreva a nenápadne splývajú s okolitými stenami. Nábytok sa vyznačuje kvalitou, čistými líniami, prírodnými farbami a v neposlednom rade praktickosťou. Typické sú otvorené skrine, knižnice a police s prehľadne uloženými vecami a doplnkami.

Napriek tomu, že v škandinávskom štýle dominujú prírodné materiály, mnoho typicky severských kúskov je vyrobených z plastu. Aktuálnym trendom sú farebné plastové jedálenské stoličky alebo plastové kreslá zdobené pohodlnými textilnými alebo pletenými poduškami. Aby bola zachovaná idea vzdušného priestoru, miestnosť by nemala byť nábytkom preplnená, ale naopak, v každej miestnosti by malo dominovať len pár výrazných kúskov štýlového nábytku.

Na bledých stenách sa krásne vynímajú čierno-biele fotografie v jednoduchých čiernych rámoch, alebo zarámované texty s obľúbenými citátmi, či vtipnými nápismi. Okrem toho steny často zdobia zrkadlá v kovových alebo drevených rámoch, ktoré opticky zväčšia priestor. Tí, ktorí biele steny považujú za príliš fádne, môžu na steny aplikovať tapetu. Jednoznačným hitom je čierno-biela kombinácia geometrických vzorov, ale častou voľbou sú i tapety v pastelových odtieňoch modrej, žltej alebo zelenej farby. K škandinávskemu štýlu patrí i obloženie steny prírodným drevom, tehlový obklad alebo čierny náter z tabuľovej farby, ktorý je originálnym spestrením každej kuchyne alebo detskej izby.

Pocit tepla a domova evokujú kožušiny, deky, vankúše, prikrývky a koberce. I v tomto prípade je najčastejšie používaným materiálom bavlna, ľan či vlna. Hitom sú i kožušinové taburetky, kožené kreslá či plstené koše na noviny alebo iné drobnosti. Na dekách, vankúšoch či kobercoch sa opäť objavujú geometrické vzory a zvieracie motívy. Život do interiéru prinášajú čerstvé kvety, izbové rastliny, halúzky a konáre v jednoduchých sklenených alebo kovových vázach.

Škandinávsky dizajn je vhodný pre akýkoľvek interiér. Vďaka nemu je možné opticky zväčšiť a presvetliť i menší panelákový byt, alebo originálne a nadčasovo zariadiť dom na vidieku. Podľa vlastného vkusu je možné kombinovať ho s najmodernejšími dizajnovými vychytávkami alebo so staršími vintage kúskami. Inšpiráciu a krásny škandinávsky nábytok ponúka obchodný dom IKEA alebo mnohé slovenské i zahraničné e-shopy.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)