Škandinávske bývanie: 3 zásady pri jeho realizácii

  • 16.06.2022

Škandinávsky štýl bývania sa v posledných rokoch teší veľkej popularite. Svoj podiel na tom určite má aj švédsky reťazec s nábytkom a doplnkami. Vďaka nemu mnohí ľudia objavili kúzlo jednoduchosti spojenej s nadčasovosťou a útulnosťou v jednom. Také je škandinávske bývanie, ktoré kombinuje starostlivo vyberané doplnky, pričom je inšpirované prírodnými prvkami, materiálmi a vzormi.

škandinávsky bývanie v obývačke
Zdroj: iStock

Tento štýl je svojím spôsobom jednoduchý, no o absolútnom minimalizme tu hovoriť nemôžeme. Škandinávsky dizajn sa odráža skôr od početnejšieho využívania rôznorodých vzorov, doplnkov a materiálov. Práve preto sú v ňom v dokonalej súhre modernosť a útulnosť. Štýl, ktorý k nám dorazil zo severských krajín svojím jednoduchým a praktickým zariadením kladie dôraz na ekológiu a udržateľnosť.

Odporúčame:

Aj naši Strecháči majú radi škandinávske bývanie. Inšpirujte sa reálnymi fotografiami z ich domovov.

3 hlavné zásady, ktorými sa riaďte pri realizácii škandinávskej domácnosti:

  1. jednoduchosť farieb
  2. útulne pôsobiace drevené a prírodné materiály
  3. škandinávske doplnky

Jednoduchosť farieb

Vyberajte nábytok a doplnky v svetlých odtieňoch sivej a hnedej/béžovej farby. Kombinujte ich s väčším množstvom bielej, ktorá by mala byť dominantnou. Presvetlená domácnosť opticky zväčší priestor a váš príbytok bude pôsobiť útulným a veselým dojmom. Severania sú zvyknutí na pochmúrne počasie, preto je pri tomto štýle kladený dôraz na svetlú, pozitívne pôsobiacu domácnosť.

Vďaka farbám a materiálom odvedie myseľ od nevľúdnych nálad spôsobených severským podnebím. Presvetlenie priestoru je späté s využitím väčších okien (často s minimom závesov a iných tieniacich prvkov) a dôkladným výberom svietidiel.

škandinávske bývanie
Zdroj: Canva

Pri doplnkoch môžete siahnuť aj po antracitovej či dokonca čiernej farbe. Pri použití správnych materiálov príjemným spôsobom doladia svetlú škandinávsku domácnosť.

Pastelové odtiene v škandinávskom interiéri

V posledných rokoch sa do popredia dostávajú aj pastelové odtiene. Neplatí to iba pre módu, ale i škandinávske bývanie. Mentolová zelená je ideálnou pastelovou farbou, ktorú môžete harmonicky nakombinovať s bielou, sivou či béžovou vo vašej seversky ladenej domácnosti. Ak patríte medzi milovníkov ružovej, jej pastelový odtieň alebo staroružová farba tiež nebudú krokom vedľa. Všetko však, samozrejme, s mierou, aby ste nenarušili základné princípy jednoduchosti, prírodnosti a svetlosti.

Farby stien laďte do jednoduchej bielej, jemnej béžovej, svetlosivej. Tí odvážnejší môžu siahnuť aj po svetlej horčicovej farbe. Tá pri vhodnom kombinovaní tiež veľmi príjemne korešponduje so severským štýlom.

spálňa v škandinávskom štýle
Zdroj: iStock
trendy škandinávske bývanie v interiéri
Zdroj: Canva

Útulne pôsobiace drevené a prírodné materiály

Škandinávske bývanie kladie dôraz na prírodné prvky, preto by v tomto prípade malo byť základným materiálom vašej domácnosti drevo. Drevené doplnky môžete zakomponovať do každej miestnosti. Či už pôjde o posteľ, kuchynskú linku, jedálenský priestor, doplnky v kúpeľni, obklady alebo obývaciu stenu. Ideálne je využitie drevenej podlahy, ktorá je skvelým základom pre ladenie príbytku do severského štýlu.

Pri nábytku je vhodné používať svetlé drevené materiály (v bielej, sivej či béžovej), aby domácnosť pôsobila elegantne, prirodzene a jednoducho. Siahnuť môžete aj po mierne ošúchaných drevených vzoroch, ktoré pôsobia veľmi moderne. Severania z materiálov uprednostňujú domáce druhy dreva – smrekové, borovicové či brezové.

kuchyňa v škandinávskom štýle
Zdroj: Canva
jedáleň v škandinávskom štýle
Zdroj: iStock

Plastové prvky – áno či nie?

Kedysi platilo, že využívanie plastových prvkov by malo byť pri škandinávskej domácnosti úplne minimalizované. Dnes však nič nepokazíte nenápadnými plastovými doplnkami s hladkým povrchom a v jednoduchom dizajne.

Pri doplnkoch môžete smelo siahať po rôznych kombináciách textílií. Pokiaľ sú v súlade s farebnosťou a prírodnosťou materiálov, nemusíte sa báť využiť tkané, háčkované, pletené a ľanové materiály. Dojem skvelo dotvoria aj kožušiny, ktoré dodajú útulnosť najmä v priestore obývacích izieb.

Tip na fotoalbum: Bývanie v škandinávskom štýle našej používateľky Kristínky @kikushka167 🙂

Škandinávske doplnky

Doplnky sú v škandinávskom štýle veľmi dôležitým prvkom. Dotvárajú dojem útulnosti a dokonale korešpondujú s nábytkom – navzájom sa dopĺňajú farebnosťou a využitím rôznych materiálov a vzorov.

Pri tomto štýle sa môžete odviazať pri výbere dekoračných vankúšov, prikrývok a iných textílií. Tam je povolené okrem rôznorodosti materiálov využiť aj vzory. Často používanými sú tzv. „zigzag“ vzorovania či pásiky a trojuholníky. Pri zariaďovaní detskej izby sa viete vyhrať aj s tapetami či nálepkami na stenu v podobných vzoroch. Využite napríklad zvieracie prvky v hnedých tónoch.

dekorácie v škandinávskom štýle
Zdroj: iStock
detská izba v škandinávskom štýle
Zdroj: iStock

Veľmi obľúbenými doplnkami sú izbové rastliny, ktoré taktiež svojou prítomnosťou prispejú k zútulneniu príbytku. Kvetináče vám opäť ponúkajú priestor pre popustenie uzdy vašej fantázie. Či už ich chcete ladiť jednofarebne alebo použiť zaujímavé prírodné vzory a materiály.

Svietidlá všetkých druhov sú v tomto štýle veľmi vítanými prvkami. Lustre, svietniky, lampáše, stolové lampy alebo akékoľvek iné svietidlové doplnky, ktoré pomôžu presvetliť priestor. Pri vhodnom kombinovaní vďaka nim opäť svoju domácnosť príjemným spôsobom zútulníte.

kúpeľňa v škandinávskom štýle
Zdroj: iStock
sivá sedačka s jemným poťahom
Zdroj: iStock

Koberec je dôležitou súčasťou. Dbajte na to, aby nezakrýval celú podlahu. Keďže je dôraz kladený na prírodnosť, je vhodné, aby bola viditeľná väčšia časť drevenej podlahy. Pohodlná pohovka, či kreslo by v správnej škandinávskej domácnosti nemalo chýbať. Je jedným z kľúčových prvkov tohto štýlu. Zvoľte jednoduchú farbu, materiál a zreteľné línie v kombinácii s drevenými nohami.

Od políc na knihy, až po drobnosti akými sú obrazy či fotorámiky v bielych či čiernych farbách. To všetko môžete zaradiť do vašej domácnosti pri tomto štýle zariadenia. Zaujímavým tipom pre doplnenie škandinávskej domácnosti sú ratanové prvky či kamene.

Autor: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock, Canva

Diskusie na tému článku