3 užitočné tipy, ako zariadiť spálňu

  • 30.03.2024

Hlava na sever, koberec k posteli, polička nad hlavou, sošky v tvare milencov áno, televízor nie a zrkadlá v žiadnom prípade… Existuje množstvo tipov, ako zariadiť spálňu. Ale riadite sa pri jej zariaďovaní aj svojim vlastným pocitom?

Premýšľali ste nad tým či je nábytok v spálni rozmiestnený tak, ako to podvedome cítite vy? Nemáte radi koberce a predsa len vám feng šuej odporúča dať jeden k posteli? Prezradíme vám, ako zariadiť spálňu tak, aby vás zo všetkých tých pravidiel nebolela hlava.

ako zariadiť spálňu
Zdroj: iStock

1. Ako si vybrať posteľ do spálne?

Na trhu nájdeme rôzne rozmery a široký sortiment postelí aj matracov. Správny výber postele ovplyvní nielen váš spánok, ale celé fungovanie počas dňa. Spánok je veľmi dôležitý pre správnu tvorbu hormónov v našom tele. Tie ovplyvňujú myseľ, kognitívne funkcie a dodávajú nám energiu do nového dňa. Vďaka kvalitnému spánku sme flexibilní, vieme pozitívne reagovať aj na negatívne situácie a dokážeme byť asertívni v komunikácii s rodinou či kolegami. Preto pri výbere postele treba dbať nielen na správnu veľkosť, ale aj na vhodný typ matraca a roštu.

Rozmery postele

Posteľ je základom pre zdravý a plnohodnotný spánok. Optimálny rozmer postele je 180×200 cm. Do menších priestorov je vhodný aj rozmer 160×200 cm. Avšak, ak si chcete dopriať bohémsky luxus, vyberte si veľkosť 200×200 cm. Najmä, ak máte radi veľa priestoru, voľnosť alebo máte ratolesti, ktoré sa k vám radi pritúlia.

drevená posteľ na nožičkách
Zdroj: iStock

Posteľ s úložným priestorom alebo bez?

Každá posteľ je iná. Ak je spálňa menšia, doprajte si posteľ s úložným priestorom v spodnej časti, kde môžete ukladať nielen periny a vankúše. V garsónke zvoľte napríklad gauč so zabudovanou vyklápacou posteľou a úložným priestorom. Ušetrí miesto a využijete ju ako dva v jednom.

Ak je priestor spálne väčší a chcete aby pôsobil vzdušne, zvoľte posteľ na nožičkách. V tomto prípade je vhodné pod posteľ umiestniť koberec, avšak mal by presahovať okraj postele minimálne o 50 cm. Predsa len je príjemnejšie vstať z postele do mäkučkého koberca ako na chladnú podlahu. Ak obľubujete hotelový štýl, posteľ by mala byť bez úložného priestoru s výškou minimálne 50-60 cm. Buď na nožičkách alebo plná bez úložného priestoru pod ňou a s vysokým čelom.

úložný priestor pod posteľou
Zdroj: iStock

Materiál postele

Drevená, kovová, čalúnená alebo z drevotriesky? Vyrobená doma z drevených paliet alebo matrac položený na zemi? Luxusná alebo jednoduchá? Rozhodnutie je na vás. Kovové postele odstupom času vŕzgajú, drevené v „chatovom“ štýle pospájané mnohými šróbikmi tiež nie sú vďačnou voľbou pre každodenný spánok v spálni.

Neviete, ako zariadiť spálňu pre alergika? Ak ste alergickí na prach, alebo máte okno spálne orientované do prašného prostredia, premyslite si či je čalúnená posteľ tou správnou voľbou. Telo postele má byť pevné, stabilné a jednotlivé diely majú k sebe priliehať, aby sme sa vyhli vŕzganiu a zlej stabilite na zemi. Pri vyklápacej posteli dbajte na jej otváranie. Ak pružiny vŕzgajú už v predajni, budú problémové už navždy. Ak ste vlastníkom vyklápacích postelí, nezabudnite pružiny pravidelne premazať.

Rošt postele

Jednotlivé diely musia byť pevne pripevnené o posteľ. Ak sú pohyblivé, hrozí pri každom pohybe vŕzganie, ale aj vypadávanie jednotlivých dosiek roštu. K dispozícii máme na trhu mnoho typov a materiálov roštov. Pohodlný a obľúbený pre staršie ročníky či ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu je napríklad polohovateľný elektrický rošt.

Čelo postele

Malo by byť vysoké alebo je vhodnejšie nízke? Ak radi v posteli čítate, odporúčame vysoké čalúnené čelo. Je vhodnejšie pre pohodlné opretie sa pri čítaní ako nízke drevené. Novým trendom sú čelá postele až po strop. Tie vytvárajú v priestore nádych luxusu a opticky spálňu zútulnia. Avšak ich údržba môže byť z hľadiska výšky náročnejšia.

originálne čelo postele

Pozrite si inšpiratívny album:

Originálne čelo postele od @michaelarecht

Drevené čelo je vhodné do interiérov s minimalistickým dizajnom. Ponuka produktov je dnes naozaj široká. Napríklad drevené vyrezávané čelá robia romanticky nostalgickú atmosféru. V kombinácii s čalúnením a správnym výberom baldachýnu, urobia zo spálne kráľovskú komnatu ako z rozprávky.

2. Správny výber matraca

Sortiment matracov sa za posledné roky rozšíril o množstvo typov. Obojstranné matrace na leto aj zimu, mäkšie či tvrdšie matrace, pružinové, z molitanu alebo pamäťovej peny, ktorá sa dokonale prispôsobí krivkám vášho tela. Nezabúdame ani na zdravotné matrace, ktoré vyberáme podľa polohy nášho tela v spánku. Pri výbere treba dbať na vhodnú tvrdosť a materiál. Príliš mäkké matrace sú pre chrbticu menej vhodné ako tie tvrdšie. Pružinové matrace sa rýchlo vyležia a pružina stráca pružnosť. V ojedinelých prípadoch matrac pretrhne.

Ak máte viac kíl, problémy s chrbticou alebo iné neduhy, odporúčame si čo najskôr zaobstarať nový matrac aj s vankúšom. Samozrejme po konzultácii s odborníkom (predajca/lekár). Dôležité je vybrať si matrac, ktorý vám najviac vyhovuje a pred kúpou si na ňom chvíľu poležať. Pri výbere matraca je dôležité či chceme matrac pre dvoch v jednom celku alebo dva samostatné matrace. Zo skúseností vieme, že na menší matrac sa plachta navlieka jednoduchšie ako na veľký. Obal z veľkého matraca sa málokedy vojde do práčky. Tiež dbajte na správne pripevnenie matraca na vyklápacej posteli, aby sa neposúval a nepoškodil tým rošt postele a v konečnom dôsledku aj vašu chrbticu.

3. Nočné stolíky

Po bočných stranách manželskej postele odporúčame nechať priestor minimálne 45-60 cm kvôli pohodlnému pohybu. Tradíciou vedľa postele sú nočné stolíky, ktoré slúžia na odkladanie kníh, liekov či mobilu. Svetlo odporúčame umiestniť priamo na nočný stolík alebo nad neho na stenu. A ako zvoliť výšku nočného stolíka? Najvhodnejšia výška je rovnaká k výške postele s matracom, prípadne o niečo nižšia. Ak zvolíte výšku vyššiu ako je posteľ, hrozí riziko odrenín počas spánku.

Autorka článku: Ing. DEYA

Zdroj foto: iStock, Canva

Diskusie na tému článku