7 vecí, ktoré nesmú chýbať v lofte. Takto si vytvoríte industriálne bývanie

  • 20.01.2023

Industriálny, alebo loftový štýl bývania zažíva znovuzrodenie a v dnešnej dobe je mimoriadne obľúbený. Máme pre vás 7 tipov, vďaka ktorým si aj vy vytvoríte dokonalé industriálne bývanie.

Svetlá industriálna spálňa s manželskou posteľou, tehlovou stenou a kobercom
Svetlá industriálna spálňa s jednoduchou manželskou posteľou, tehlovou stenou a kobercom z prírodného materiálu

1. Čierna ako základ pre industriálne bývanie  

Matná čierna farba je hlavným prvkom loftového interiéru. Pri nákupe nábytku voľte kúsky s čiernym finišom. Napríklad kreslo s čiernymi nožičkami, konferenčný stolík, stoličky, lampy, vázy a rôzne doplnky. Industriálny štýl je prevažne tvorený neutrálnymi a zemitými farbami, takými, aké by ste našli napríklad v starej fabrike – čierna, hnedá, sivá, tehlová. Nebojte sa ich kombinovať. Čiernu farbu môžete použiť aj na stenu a vytvoriť tým dominantný prvok v interiéri.

Odporúčame: Krásne interiérové inšpirácie od reálnych používateľov (strecháčov)

3D návrh interiéru modernej kúpeľne v industriálnom štýle
3D návrh interiéru modernej kúpeľne v industriálnom štýle
Moderné industriálne bývanie s koženým kreslom
Moderný industriálny interiér s koženým kreslom

2. Nefalšované surové materiály

Klasickým materiálom používaným v industriálnom štýle je obyčajná pálená tehla. Čím „neohrabanejšie“ vyzerá, tým lepšie. Tento štýl manifestuje hrubú stavbu a materiály na ňu použité. Snaží sa odstrániť klasickú omietku a odkryť pod ňou skrytú krásu. Ideálnym je aj betón a betónová stierka. Je to lacnejší variant ako tehla a v interiéri pôsobí jednotne a zaujímavo. Pripravte sa však na otázky od laikov, prečo nemáte vystierkované. Pošlite im link na tento článok. 🙂

Industriálne bývanie
Obývacia izba v industriálnom štýle
zachovaná stierka na surovej stene

3. Kvalitné drevo v interiéri

Industriálne bývanie nie je známe iba surovým betónom a tehlami, ale aj kvalitným drevom. Žiadna laminátová podlaha alebo imitácia dreva. Kvalitné a poctivé drevené podlahy. To isté platí aj pre nábytok. Čím robustnejší a mohutnejší, tým lepšie.

Nebojte sa do interiéru zakomponovať aj staršie kúsky nábytku, ako napríklad stoličky, skrine a komody. Vzhľad doplnia aj pekné drevené dvere a kvalitný jedálenský stôl. Vyvarujte sa bledým tónom dreva, akými sú bukové alebo borovicové.

Industriálne bývanie s tehlovou stenou
Otvorený priestor obývačky s tehlovou stenou v industriálnom štýle

4. Kov, kov, kov

Kovové a metalické doplnky patria k neodmysliteľnej časti industriálneho bývania. Priestor ozvláštnia, ale zároveň sú nenápadné a jednoduché. Môžete zvoliť kovové rámy obrazov, vázy, kvetináče alebo vešiaky. Vďačným komponentom do interiéru je obyčajný kovový regál. Stojí pár eur a interiéru dodá pravý industriálny vzhľad. Uložte si doň časopisy, knihy, rádio, staré platne alebo obľúbené fľaše vína.

Tehlová stena, betónová podlaha, kovové schody
Tehlová stena, betónová podlaha, kovové schody
Kožená sedačka a drevený stôl s kovovými prvkami v industriálnom štýle
Kožená sedačka a drevený stôl s kovovými prvkami v industriálnom štýle

5. Kožené kreslá

Industriálne bývanie bez koženého kresla sa ani nedá považovať za loftový interiér. Kožené gauče, kreslá, stoličky alebo čelá postelí sú najlepšou voľbou do industriálneho interiéru. Úžasne sa vynímajú pri tehlovej stene a pri správnej údržbe vám vydržia roky. Čo sa farebnosti týka, držte sa prírodných tónov, akými sú hnedá, béžová a čierna. 

6. Lampa ako hlavný doplnok pre industriálne bývanie

Industriálny štýl miluje lampy a osvetlenie. Najtradičnejšími sú visiace s priznaným káblovým vedením. Na trhu ich nájdete množstvo, čo je len výhodou. V závislosti od priestoru voľte menšie alebo väčšie lampy, hlavne nech sú čierne, matné alebo metalické.

Loftový interiér potešia aj handmade výrobky, napríklad lampy vytvorené zo sklenených fliaš. Avšak, čo sa dominancie týka, najzaujímavejším prvkom sú veľké stojace lampy podobné reflektorom. Vysoké, ohnuté, alebo na troch nôžkach, všetky sa budú skvelo vynímať vo vašom interiéri.

industriálny štýl v obývačke
Industriálne bývanie v útulnom bielom interiéri domácej kancelárie s vintage písacím strojom, rastlinou a plagátom
Stôl a stolička v modernom industriálnom štýle v útulnom bielom interiéri domácej kancelárie s vintage písacím strojom, rastlinou a plagátom
Tmavomodrý interiér obývačky s dekoráciami, jednoduchým plagátom, svetlou pohovkou a domácou kanceláriou
Tmavomodrý interiér obývačky s dekoráciami, jednoduchým plagátom, svetlou pohovkou a domácou kanceláriou

7. Obrazy

Niektorí z nás preferujú jednoduché holé steny, iným tam niečo chýba. Industriálny štýl vie pracovať s oboma variantami. Holými stenami nič nepokazíte, ale ak sa vám tam niečo pýta, siahnite po obrazoch. Voľte ich veľmi precízne. Zamerajte sa skôr na čiernobiele fotky s nádychom histórie.

Pohrajte sa s kompozíciou na stene. Namiesto jedného veľkého obrazu zaveste 6 alebo 8 obrazov rôznych veľkostí. Nelámte si hlavu nad hľadaním rovnakým rámikov. Čím viac odlišných, tým lepšie. Zaujímavým prvkom je aj ponechanie niektorých obrázkov prázdnych.

Autorka článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku