Škandinávsky štýl v interiéri

  • 18.09.2022

Ku krajinám severnej Európy neodmysliteľne patrí sneh, ľad, drevo a nádherná príroda. Severský dizajn odráža špecifickú klímu krajín, v ktorých vznikol. Vďaka svojej nadčasovosti a originalite si čisté línie a farby inšpirované mrazivou Škandináviou postupne získavajú čoraz viac priaznivcov. Škandinávsky štýl v interiéri sa tak stále častejšie objavuje aj v našich zemepisných šírkach.

retro kreslo v bielej farbe
Zdroj foto: Canva

Korene tohto obľúbeného štýlu siahajú približne do polovice minulého storočia. Škandinávsky dizajn preslávili svojimi nadčasovými kúskami najmä dánsky dizajnér Arne Jacobsen, fínsky architekt Alvar Aalto, či dánska dizajnová ikona Verner Panton.

Postupom času bol pôvodný severský štýl prispôsobovaný aktuálnym trendom. Okrem pôvodne používaných a výlučne prírodných materiálov sa v ňom čoraz častejšie vyskytujú aj plastové materiály a kov. V súčasnosti je možné skĺbiť tradičné severské kúsky s modernými či retro doplnkami.

obývačka v severskom štýle
Zdroj foto: Canva
retro doplnky v spálni
Zdroj: iStock

Charakteristika škandinávskeho štýlu

Tuhá zima a nedostatok denného svetla počas polárnych nocí sú hlavnými príčinami potrebného presvetlenia priestoru použitím bielej farby. Tá je často aplikovaná nielen na stenách, ale i na nábytku a podlahe. Svetlý a vzdušný interiér, v ktorom sa spája krása a funkčnosť, vytvára elegantný a harmonický priestor. Okrem typickej bielej farby sú pre severský štýl charakteristické prírodné materiály, najmä dubové, borovicové, jedľové a brezové drevo, koža alebo sklo. Jednoduchý, severský štýl inšpirovaný prírodou vytvára v interiéri výnimočný pocit pohody a tepla.

Odporúčame:

Aj naši Strecháči majú radi škandinávsky štýl. Inšpirujte sa reálnymi fotografiami z ich domovov.

Priznané drevené trámy sú obľúbeným prvkom v škandinávskom interiéri

Steny najčastejšie pokrývajú nátery bielej, svetlosivej či chladnej modrej farby, prípadne tapety s geometrickými vzormi. Drevená podlaha býva pokrytá kobercami, na ktorých sa rovnako môžu vyskytovať geometrické vzory. Stropy sú takmer vždy výlučne bielej farby. Obľúbeným prvkom sú priznané drevené trámy alebo originálny luster. Pre tento štýl je typický praktický nadčasový nábytok s množstvom úložného priestoru. Farebné textilné, pletené či plstené doplnky vynikajú v bledom prostredí a originálne oživia interiér.

Základnými farbami pre severský dizajn sú biela, čierna a sivá farba v akejkoľvek kombinácii. Častokrát sa využívajú aj chladné odtiene modrej a fialovej a pastelové odtiene žltej, zelenej či oranžovej farby. Horúcim trendom sú doplnky v medenej, striebornej a zlatej farbe.

interiérové dekorácie v škandinávskom štýle
Zdroj foto: Canva

Zariadenie interiéru v severskom štýle

Vzhľadom na nedostatok slnečných lúčov, k škandinávskemu štýlu neodmysliteľne patria lampy, svietniky či iné svietiace dekorácie. Lampy sú zväčša vyrobené z kovu striebornej, čiernej či medenej farby v kombinácii s prírodným drevom. Aktuálnym trendom sú stropné svietidlá pozostávajúce zo žiarovky visiacej na farebnom kábli zo stropu, alebo stolné lampy s textilnými tienidlami. Na sviečkach a svietnikoch sa často krát objavujú motívy zvierat a rastlín vyskytujúcich sa v severských lesoch.

Keďže jediný prirodzený zdroj svetla prechádza do interiéru cez okná, je dôležité nezakrývať ich tmavými, hrubými textíliami. Pre severský štýl sú typické ,,čisté“ okná bez záclon, ozdobené len vzdušnými ľanovými alebo bavlnenými závesmi svetlej farby. Dvere sú najčastejšie vyrobené z masívneho bledého dreva a nenápadne splývajú s okolitými stenami. Nábytok sa vyznačuje kvalitou, čistými líniami, prírodnými farbami a v neposlednom rade praktickosťou. Typické sú otvorené skrine, knižnice a police s prehľadne uloženými vecami a doplnkami.

biela kuchyňa v škandinávskom štýle
Zdroj foto: Canva
svetlá kúpeľňa v škandinávskom štýle
Zdroj foto: Canva

Napriek tomu, že v škandinávskom štýle dominujú prírodné materiály, mnoho typicky severských kúskov je vyrobených z plastu. Aktuálnym trendom sú farebné plastové jedálenské stoličky alebo plastové kreslá zdobené pohodlnými textilnými alebo pletenými poduškami. Aby bola zachovaná idea vzdušného priestoru, miestnosť by nemala byť nábytkom preplnená. V každej miestnosti by malo dominovať len pár výrazných kúskov štýlového nábytku.

Fotografie, obľúbené texty a vtipné nápisy oživia bledé steny

Na bledých stenách sa krásne vynímajú čierno-biele fotografie v jednoduchých čiernych rámoch. Zvoliť môžete aj zarámované texty s obľúbenými citátmi, či vtipnými nápismi. Okrem toho steny často zdobia zrkadlá v kovových alebo drevených rámoch, ktoré opticky zväčšia priestor. Tí, ktorí biele steny považujú za príliš fádne, môžu na steny aplikovať tapetu.

Jednoznačným hitom je čierno-biela kombinácia geometrických vzorov. Častou voľbou sú tapety v pastelových odtieňoch modrej, žltej alebo zelenej farby. K škandinávskemu štýlu patrí i obloženie steny prírodným drevom. Medzi obľúbené prvky patrí aj tehlový obklad alebo čierny náter z tabuľovej farby.

čierna kuchynská linka v škandinávskom štýle
Zdroj foto: Canva
škandinávsky štýl v spálni
Zdroj foto: Canva

Pocit tepla a domova evokujú kožušiny, deky, vankúše, prikrývky a koberce. I v tomto prípade je najčastejšie používaným materiálom bavlna, ľan či vlna. Hitom sú i kožušinové taburetky, kožené kreslá či plstené koše na noviny alebo iné drobnosti. Na dekách, vankúšoch či kobercoch sa opäť objavujú geometrické vzory a zvieracie motívy. Život do interiéru prinášajú čerstvé kvety, izbové rastliny, halúzky a konáre v jednoduchých sklenených alebo kovových vázach.

dekorácie v škandinávskom štýle
Zdroj foto: iStock
škandinávsky štýl v obývačke
Zdroj foto: iStock

Škandinávsky dizajn je vhodný pre akýkoľvek interiér. Vďaka nemu je možné opticky zväčšiť a presvetliť i menší panelákový byt, alebo originálne a nadčasovo zariadiť dom na vidieku. Podľa vlastného vkusu je možné kombinovať ho s najmodernejšími dizajnovými vychytávkami alebo so staršími vintage kúskami.

obývačka v škandinávskom štýle

Tip na fotoalbum: Bývanie v škandinávskom štýle našej používateľky Kristínky @kikushka167 🙂

Autor: redakcia Modrej strechy

Zdroj foto: Canva, iStock

Diskusie na tému článku