Ako vyberať a kombinovať farby v interiéri?

  • 15.09.2023

Určite poznáte situácie, keď sa ocitnete v tmavej ponurej miestnosti. Zle sa vám tam sedí, máte nepríjemné pocity a neviete sa sústrediť. Presne takúto silu majú farby v interiéri. Prezradíme vám, ako ich vybrať a správne kombinovať.

Ako vyberať farby v interiéri
Zdroj: iStock

Psychológia farieb v interiéri

Bledé? Výrazné? Pastelové? Odpoveďou môže byť pocit, ktorý by ste chceli prežívať v miestnosti. Ak potrebujete kreatívny priestor, kde sa môžete inšpirovať, tvoriť a rozmýšľať, dobrou voľbou sú sýtejšie farby. Napríklad žltá a modrá. Ak túžite po pokojnom mieste, kde si na konci dňa vyložíte nohy a oddýchnete si, lepšou voľbou sú jemné, pastelové tóny, ktoré upokojujú a vnášajú do interiéru príjemnú atmosféru.

Odporúčame:

Inšpirujte sa vo fotoalbumoch našich používateľov „strecháčov“
pastelové farby v interiéri
Zdroj: iStock
žltá obývačka
Zdroj: iStock
boho štýl v spálni
Zdroj: iStock

Ako kombinovať farby v interiéri?

Trend minulých rokov, kedy boli všetky steny vymaľované jednou výraznou farbou, je už našťastie za nami. Žiadne fialové obývačky, žlté kuchyne a oranžové spálne. Interiér bytu nemá byť detská škôlka, kde sa deti učia základné farby.

Čaro pôsobivého interiéru je v správnej kombinácii a prepájaní farieb vo všetkých miestnostiach bytu. Ak si zvolíte výraznejšiu farbu, skúste sa zamerať len na malú plochu. Sýte veselé farby majú jednu veľmi dobrú vlastnosť. Aj v malom množstve dokážu rozžiariť byt.

Odporúčame fotoalbum:

Máte radi farebné interiéry, alebo preferujete neutrálne tóny? Naša Janka preferuje minimalizmus, no keďže nevylučuje, že raz aj ona siahne po farbách, začala si zbierať farebné palety, ktoré sa jej páčia. Možno inšpirujú aj vás.

Zdroj: @janamartish

modrá kuchynská linka
Zdroj: iStock
vidiecka kuchynská linka
Zdroj: iStock

Pastelové farby kraľujú

Trendom všetkých sociálnych sietí sú aktuálne pastelové farby. Prečo? Ich odtiene sú veľmi dobre kombinovateľné, pekne kontrastujú s drevom a prírodnými materiálmi a sú nadčasové. Zelená s ružovou, ružová s modrou, modrá s broskyňovou. Kombinácií je množstvo a všetky vytvárajú zaujímavú súhru.

pastelové farby v spálni
Zdroj: iStock
ružová farba v interiéri
Zdroj: iStock
provensálsky štýl v interiéri
Zdroj: iStock

Odporúčame fotoalbum:

Originálne ružové doplnky a čierna farba v kuchyni nás okamžite zaujali. Dúfame, že aj vás inšpirujeme vysnívaným domčekom pani Moniky.

Zdroj: @monikakle

Teplé alebo studené odtiene?

Farby, ktoré použijeme v interiéri, dokážu zmeniť naše pocity a navodiť chcenú atmosféru. Jednoduchým riešením je delenie na studené a teplé farby. Studené odtiene, ako modrá, zelená, fialová, vnášajú do interiéru pokoj, inšpiráciu, nápaditosť, relax. Tieto farby však môžu navodiť aj pocit neosobnosti. Niektorí ľudia v nich necítia teplo domova. Sú to však skvelé farby do pracovne, detskej izby pre tínedžerov, knižnice alebo oddychovej miestnosti.

Medzi teplé farby patrí žltá, oranžová, červená a hnedá. Priestoru dodávajú hravosť, veselosť a energiu. Najčastejšie sa používajú v obývacích izbách, jedálňach a izbách pre najmenších. Teplé tóny evokujú pocit domova a bezpečia.

zelená v pracovni
Zdroj: iStock
inšpirácie pre detskú izbu
Zdroj: iStock

Čierna a biela v interiéri

Biela je kráľovnou čistoty a vzdušnosti, čierna zase vyjadruje tajomno a intimitu. Aj tieto farby treba používať s mierou. Biele interiéry pôsobia veľmi svetlo, čisto, priestranne, ale ich údržba je náročná. Dokážu priestor opticky zväčšiť a rozjasniť. Pri nadmernom použití ale vytvárajú sterilný priestor, kde sa človek necíti komfortne a nemôže sa uvoľniť.

Čierna farba pohlcuje svetlo a preto dodáva miestnosti pocit hĺbky. Je elegantná, neutrálna, ľahko sa kombinuje. Jej použitie je v interiéri všestranné a veľmi potrebné. Dodáva kontrast a harmóniu.

Pozor! Vo veľkom množstve a bez prirodzeného slnečného svetla pretvára priestor na temnicu a vyvoláva pocit nepohodlia.

Odporúčame fotoalbum:

Že na čiernej je všetko vidieť? My vás presvedčíme o opaku! Jakub použil čiernu farbu v každej miestnosti svojho zaujímavého rodinného domu. V kombinácii s bielou a prírodnými materiálmi vytvoril zo svojho bývania štýlové miesto.

Zdroj: @jakubs777

biela obývačka
Zdroj: iStock
čierna farba v interiéri
Zdroj: iStock
čierna v obývačke
Zdroj: iStock

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock, archív používateľov

Diskusie na tému článku