Kategórie

Vchodové dvere do bytu

Vchodové dvere do bytu sú celkom prvou časťou, ktorú uvidia vaši hostia predtým, ako k vám vojdú. Zároveň si tak utvoria celkový prvý dojem o vašom byte ešte skôr ako ho uvidia aj zvnútra. Vchodové dvere teda reprezentujú vás, váš štýl a vašu životnú úroveň. No pri výbere dverí by ste okrem estetickej stránky mali zohľadniť aj ďalšiu dôležitú stránku, ktorou je bezpečnosť.

Pocit bezpečia

To najdôležitejšie, čo nám môžu naše vchodové dvere do bytu dať, je pocit bezpečia. Náš byt je totiž pre nás všetkým. Investovali sme do jeho zveľaďovania už nemálo peňazí, času a energie. Okrem toho sa v ňom nachádzajú všetky naše cenné veci a všetko čo potrebujeme k životu. Výber dverí do bytu sa môže na prvý pohľad zdať menej dôležitou časťou pri zariaďovaní, no opak je pravdou.

Bezpečnostné vchodové dvere do bytu

S bezpečnosťou súvisí aj tuhosť dverí, ktorá by mala byť dostatočná. Zvyšuje tak kvalitu dverí, no má aj celkom iný praktický význam. Pri prípadnom vlámaní nám uľahčí komunikáciu s poisťovňou, vzhľadom k tomu, že vchodové dvere do bytu budú uznané ako skutočná prekážka pri vlámaní.

Ďalším faktorom bezpečnosti, na ktorý treba prihliadať pri výbere vašich vchodových dverí do bytu, je protipožiarna odolnosť. Tá vyplýva aj zo zákona a časový úsek, s ktorým by si mali vaše dvere pri odolávaní požiaru poradiť, je 30 minút. Dôvodom samozrejme je, aby sa zabránilo vniknutiu požiaru zo schodiska do bytu a dostatočný čas, ktorý potrebujú požiarnici, aby seba aj nás dostali von. Zároveň je takto uchránená úniková cesta pre váš bezpečný únik von.

Ďalšie faktory pri výbere vchodových dverí

Ak bývate v paneláku či v bytovkách, nie ste zvyčajne na svojom poschodí sami. Ak si chcete dopriať trochu ticha a pokoja od vonkajšieho ruchu, bude ďalšou požiadavkou zvukový útlm. Ak budú vaše vchodové dvere do bytu zhotovené zo správneho a kvalitného materiálu, dokážu stlmiť väčšinu nepriaznivých zvukov.

Netreba zabudnúť na dobré tepelno – izolačné vlastnosti vašich vchodových dverí, vďaka ktorým nedochádza k úniku tepla a tým môžete v byte šetriť energiou.

Druhy vchodových dverí do bytu

Zrejme najobľúbenejším a najčastejšie vyskytujúcim sa materiálom v bežných domácnostiach je drevo. S obľubou ho využívame vzhľadom k jeho estetickosti, reprezentatívnosti, prirodzenému vzhľadu a pri použití kvalitného dreva aj stabilite. No aj na pohľad dokonalý materiál má svoje nevýhody. Tou je náročnejšia údržba, keďže drevo môže pri nepriaznivých podmienkach podľahnúť plesniam alebo napadnutiu hmyzom.

Plastové dvere sú doplnkom k plastovým oknám a výborne spolu ladia. Ich veľkými výhodami je nižšia cena, jednoduchá údržba a odolnosť povrchu voči pôsobeniu UV žiarenia. Naopak ich nevýhodou je nižšia stabilita. Treba si dôkladne vybrať, pretože plastových okien je na trhu viacero a nie všetky majú dostatočnú kvalitu.

Hliníkové dvere sa väčšinou využívajú ako vonkajšie vchodové dvere do bytu v bytovkách či panelákoch. Ich vzhľad je reprezentatívny, pôsobia bezpečne i štýlovo a ich životnosť je dlhodobá. Môžete na ne aplikovať fólie imitujúce napríklad drevo či iné povrchy.

Pri drevohliníkových dverách sa spojenie dreva ako prírodného materiálu a hliníka ako chladného kovu, už na prvý pohľad zdá ako zaujímavá kombinácia. Takto môžete vyťažiť z pozitívnych vlastností oboch materiálov. Ich odolnosť voči poveternostným vplyvom je vysoká a výhodou sú aj výborné tepelné a izolačné vlastnosti.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)