Kategórie

Záhradny architekt

Snívate o krásnej záhrade a stále sa vám ju nedarí vytvoriť? Záhradný architekt je ten pravý odborník, ktorý vám pomôže vytvoriť z akéhokoľvek pozemku, či priestranstva vašu vysnívanú záhradu. Či už viete alebo neviete, ako presne chcete, aby vaša záhrada vyzerala, záhradný architekt vám to celé pomôže vymyslieť tak, aby ste boli v konečnom výsledku so svojou záhradou spokojný.

Kedy osloviť záhradného architekta?

Služby záhradného architekta sú ako stvorené pre vás, ak:

• chcete novú záhradu ale nemáte úplne jasno v tom ako by mala vyzerať;
• chcete novú záhradu a viete ako by mala vyzerať, len neviete ako to celé premyslieť;
• chcete novú záhradu, no nemáte na ňu dostatok času alebo skúseností na jej zrealizovanie;
• neviete vybrať správne rastliny do vašej záhrady;
• neviete zladiť jednotlivé rastliny vo vašej záhrade;
• chcete vidieť ako bude vaša záhrada vyzerať o pár rokov;
• vám nevyhovuje súčasný stupeň starostlivosti o vašu záhradu.

Výber záhradného architekta

Výber záhradného architekta by ste nemali podceniť. Hľadajte takého, ktorý dokáže naplno využiť limity vášho pozemku. Potrebujete človeka s nápadmi, ktorý vytvorí z vašej záhrady niečo nové, krásne, originálne a tiež zaujímavé. Osvedčeným typom sú referencie od rodiny a známych. Ak však žiadne nemáte skúste sa opýtať v diskusiách našich používateľov, ktorí vám určite radi a ochotne pomôžu, podelia sa tak s vami o ich nazbierané skúsenosti pri vytváraní ich vysnívanej záhrady. Ďalej môžete hľadať napr. v časopisoch alebo na internete, kde záhradní architekti prezentujú svoju prácu. Tak ako aj v iných odvetviach, tak aj pri záhradnej architektúre sa od seba jednotliví odborníci líšia. Niektorí záhradní architekti preferujú prírodný štýl, iní zase tradičný alebo moderný štýl záhrad. Sú tiež takí, ktorí pracujú viac s ihličnanmi, iní uprednostňujú trvalky, ďalší exotickejšie rastliny a pod.

Aký je zvyčajný postup práce záhradného architekta?

Každý záhradný architekt môže mať špecifický postup pri výkone svojej práce. No aby ste si vedeli aspoň približne predstaviť čo všetko bude potrebné uskutočniť, zhrnuli sme pre vás týchto pár bodov:

1. Po oslovení záhradného architekta, si vymeníte základné informácie a dohodnete si ďalší postup, teda zvyčajne ide o nezáväzné stretnutie na pozemku, ktorý sa bude upravovať.

2. Následne vás záhradný architekt navštívi a vypočuje si vaše predstavy a požiadavky, ktorých možné spracovanie odborne zhodnotí na základe skutočného stavu pozemku, jeho zameriavania, určenia potenciálnej záťaže a tiež napojenia pozemku na okolitú krajinu. Pričom vám predstaví možnosti ďalšieho postupu. Dohodnete sa na výstupoch, o ktoré by ste mali z jeho strany záujem. Pre predstavu ide o skice, pôdorysy, vizualizácie, fotovizualizácie, či 3D modely záhrady alebo taktiež aj zoznam navrhovaných rastlín do vašej záhrady.

3. Po tom ako sa rozhodnete, o ktoré výstupy záhradného architekta máte záujem, sa dohodnete na cene, termíne, prípadne na ďalších iných podmienkach. Tieto skutočnosti sa zvyčajne dohodnú ešte na vašom pozemku pri prvej návšteve, ak je to samozrejme možné.

4. V dohodnutých termínoch vám záhradný architekt odovzdá výsledky jeho práce. Akou formou to už je len na vás a vašej dohode, výsledky vám môže zaslať na e-mail alebo doručiť osobne vytlačené. No tým to nekončí.

5. Teraz prídu na rad vaše pripomienky, ktoré záhradný architekt zapracuje do finálneho návrhu vašej vysnívanej záhrady. Ten vám následne v čo najkratšom termíne odovzdá.

6. Finálny návrh záhrady zvykne záhradný architekt dodať okrem elektronickej formy tiež vytlačený. V prípade, že vypracovaný návrh záhrady budete ďalej realizovať sami bez pomoci záhradného architekta, odovzdá vám s ním aj zoznam rastlín, ktoré je potrebné si nakúpiť pre požadovaný navrhnutý finálny vzhľad záhrady. Odovzdaný projekt záhrady väčšinou obsahuje situačný plán, osadenie rastlín aj s popisom, závlahový plán, drobnú architektúru a tiež technickú správu.

Výstup záhradného architekta = návrh záhrady

Pamätajte, že záhradný architekt je tu na to, aby vám pomohol a za tým účelom je vytváraný aj návrh záhrady pre vás. Návrh záhrady preto môže byť vo viacerých možných prevedeniach, keďže každý sme jedinečný a máme aj jedinečné požiadavky. Niektorým z nás so slabšou predstavivosťou určite pomôžu fotovizualizácie, iným zase stačí len rukou nakreslená skica záhrady.

Návrh záhrady sa však zväčša začína štúdiou, v ktorej sa rozvrhnú základné hmoty a jednotlivé prvky v danom priestore. Štúdia sa ďalej vypracováva na konkrétny osadzovací výkres, vďaka ktorému budete vidieť presne určené miesta pre konkrétne druhy rastlín a taktiež ich počty. Pomôckou pre vás môže byť aj zoznam navrhovaných rastlín, ktorý vám záhradný architekt taktiež môže poskytnúť. Vďaka nemu si spravíte lepší prehľad v rastlinách, ktoré budú vo vašej záhrade a môžete si o nich následne zistiť podrobnejšie informácie. Takýto zoznam však zvyčajne obsahuje aj fotografie rastlín, základné informácie o nich (farba kvetu, výška a šírka v dospelosti) a pod.

...A teraz hor sa do hľadania vášho záhradného architekta!


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)