Kategórie

Rohová sedacia súprava

Roh v byte je často nevyužitý a je priam nevyhnutné, aby sa tento prázdny priestor niečím doplnil a zútulnil. Rohová sedacia súprava je jednou z možností. Tá totiž nezaberie veľa miesta a na malom priestore poskytne miesto na sedenie pre celú rodinu a pre vaše návštevy.
Rohová sedacia súprava je výhodná aj z hľadiska komunikácie. Vďaka jej tvaru budete mať dobrý prístup k všetkým členom rodiny a ľahšie udržovať očný kontakt aj bez neustáleho otáčania hlavy.

Dvakrát meraj a raz kupuj

Pravdepodobne netreba pripomínať, že pri kúpe akéhokoľvek nábytku je dôležité plánovanie. Zmerajte si kratšiu a dlhšiu stranu vami vybranej rohovej sedačky, ako aj plochu vo vašom byte kam ju chcete umiestniť. Takto sa vyhnete prípadným chybám, na ktoré by ste možno prišli až po kúpe.

Napriek tomu, že vám sedaciu súpravu dodajú vo viacerých dieloch, je potrebné poznať rozmery vašej zárubne. Väčšina sedačiek sa vyrába tak, aby cez bežnú šírku zárubne pokojne prešli, no existujú aj výnimky. Mali by vás na to pri kúpe upozorniť, no pre istotu sa informujte aj sami.

Aj pri rohovej sedačke je dôležitý výber vhodnej výšky a hĺbky sedenia. Kým ten nižsí variant je určený k neformálnejšiemu odpočinku, ten vyšší zasa ocenia najmä seniori, ktorí by mohli mať problém zo vstávaním.

Iné využitie rohovej sedačky

Priestor na sedenie, ktorý sa nachádza celkom v rohu, nemusí byť pre každého pohodlný a preto sa dá využiť aj iným spôsobom. Roh sedačky môžete využiť ako odkladací priestor, alebo spojením s iným nábytkom vymyslieť celkom nové využitie, ako napríklad poličku alebo skrinku na odkladanie vecí.

Rohová sedacia súprava môže disponovať aj rozkladateľnou mechanikou, teda si z nej môžete spraviť svoju posteľ alebo lôžko na príležitostné spanie pre návštevy. Plocha na spanie sa vytvorí spojením rozkladacej časti a menšej plochy na sedenie. Vopred si však zistite, ako vyzerá a aké rozmery má rohová sedacia súprava v rozloženom stave.

Rohová sedacia súprava sa dá celkom šikovne využiť aj ako odkladací priestor. Nikto nemusí vedieť, že máte doma toľko zbytočností a už vôbec nie, že sedí priamo na nich. Pod rohovú sedačku, ktorá takýmto úložným priestorom disponuje, sa dajú nenápadne odložiť už prečítané knihy, sezónne oblečenie alebo čokoľvek čo v tejto chvíli nepotrebujete.

Vraví sa, že pod spacím priestorom by sa nemali nachádzať žiadne veci, aby nenarušili pokojný spánok. Ak tomu veríte a chcete využiť sedaciu súpravu na pravidelné spanie, možno pre vás rozkladacia rohová sedacia súprava s úložným priestorom nebude najvhodnejšou voľbou.

Čo rozhoduje pri výbere rohovej sedačky?

Prvé čo človeka zaujme pri výbere sedacej súpravy, ako aj iného nábytku je dizajn a farba, teda prvý dojem. Potom sa samozrejme zaujímame o cenu, no pre celkovú spokojnosť s výberom treba ísť viac do hĺbky.

Pri rohovej sedacej súprave je dôležitá jej kvalita, ktorú ovplyvní jej vnútorná konštrukcia, výplň, poťah a vypracovanie. Kvalitná vnútorná konštrukcia je často vyrobená z masívneho dreva, čiže z javoru, dubu či buku. Tieto pevné dreviny ľahko odolajú najčastejšie namáhaným miestam na sedacej súprave. Pri iných častiach stačí použitie smrekového dreva, či napríklad ocele.

Jednotlivé poťahové materiály majú svoju hranicu odolnosti, pričom tie základné majú priemerne 25 000 oderov, kvalitnejšie okolo 50 000 oderov a tie najkvalitnejšie zvládnu okolo 120 000 oderov. Pri látkových poťahových materiáloch si všímajte počet švov – čím je ich menej, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa začnú párať.

Pohodlie závisí od výplne, ktorá bola v sedadlách použitá. Najčastejším materiálom je PUR pena, ktorá je natianutá na vystužených popruhoch. Používa sa tiež v kombinácii s rôznymi prímesami – viskoelastická pena či polyesterové vatovanie. Mäkkosť sedadiel je ovplyvnená hmotnosťou PUR peny. Keď je na meter štvorcový vyššia hmotnosť, je sedadlo tvrdšie. Pred kúpou sedacej súpravy sa snažte čo najviac porozumieť danej terminológii, váš výber to výrazne zjednoduší.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)