Kategórie

Prietokový ohrievač

Prietokové ohrievače vody sú veľmi efektívnym riešením teplej úžitkovej vody. Voda sa ohrieva počas pretekania, nie je predhriata, čím sa zabráni úniku tepla z vedenia a tepelnej strate. Prietokové ohrievače regulujú výkon a teplotu teplej vody priamo v mieste odberu pomocou požadovaného množstva vody a príprava teplej vody je možná aj pri najmenších množstvách odberovej vody.

Prietokové ohrievače sa zvyčajne inštalujú priamo na odberné miesto vody a niektoré typy majú aj malý zásobník, ktorý zabezpečuje konštantnú výstupnú teplotu. Množstvo ohriatej vody z prietokového ohrievača a jeho teplota je priamo úmerná prietoku vody, preto sa prietokové ohrievače vody hodia skôr do menších domácností.

Prietokové ohrievače môžu byť tlakové alebo beztlakové a taktiež pre použitie na jedno či viac odberných miest. Na tlakový ohrievač je možné použiť akúkoľvek batériu, beztlakový ohrievač musí byť zapojený na špeciálnu beztlakovú batériu – trojcestnú, pretože nie je určený na trvalé zaťaženie tlakom. Prietokové ohrievače fungujú na elektrický prúd alebo plynový ohrev.

Spôsob funkcie prietokového ohrievača

Po otvorení vodovodného kohútika sa studená voda ohrieva práve počas jej prietoku ohrievačom. Až keď je potrebná teplá voda, ohrievač sa spustí, aby studenú vodu zahrial. Nevznikajú teda žiadne tepelné straty - efektívnosť a hospodárnosť je typická pre prietokový ohrievač. Ušetríte svoje peniaze, šetríte energiu, ale zároveň šetríte aj životné prostredie.

Plynové prietokové ohrievače

Plynové prietokové ohrievače sú najefektívnejším riešením ohrevu teplej vody. Naozaj šetria vaše peniaze a taktiež aj energiu, ktorá je na ohrev teplej vody potrebná. Vybrať si môžete zo širokej ponuky plynových prietokových ohrievačov.

Plynový prietokový ohrievač do komína

Jedným z plynových ohrievačov je plynový prietokový ohrievač do komína, pri ktorom je odťah do komína a komín je tak neoddeliteľnou súčasťou tohto typu prietokového ohrievača. Miestnosti, v ktorých sa tento ohrievač nachádza, musia byť dostatočne vetrané, pretože ohrievače s otvorenou spaľovacou komorou odoberajú vzduch priamo z miestnosti, v ktorej sú inštalované. Takéto prietokové ohrievače sú vhodné pre obytné priestory.

Plynový prietokový ohrievač Turbo

Tento typ ohrievača je taktiež vhodný do obytných domov a ide o plynový ohrievač s odťahom spalín cez stenu. Ohrievač má uzavretú spaľovaciu komoru a spaliny sú odvádzané koaxiálnym potrubím von, ohrievač vody nasáva spaľovací vzduch z vonkajšieho prostredia.

Prietokový ohrievač na zemný plyn

Prietokový ohrievač na zemný plyn je vhodný do obytných domov a taktiež aj do rodinných domov. Ohrievače vody na zemný plyn spaľujú štandardný zemný plyn a môžu byť s odťahom spalín do komína, cez stenu alebo bez odťahu. Prietokové ohrievače na zemný plyn sú vybavené tryskami, ktoré spaľujú zemný plyn.

Prietokový ohrievač na propán-bután

Ohrievače na propán-bután sú vhodné v miestnostiach, kde nie je možné pripojenie na zemný plyn, pretože sú prispôsobené na spaľovanie plynu z plynových fliaš. Taktiež ako prietokové ohrievače na zemný plyn, aj tieto ohrievače sa vyrábajú s odťahom do komína, s odťahom cez stenu alebo bez odťahu spalín, ale namiesto trysiek, ktoré spaľujú zemný plyn, majú trysky pre spaľovanie propán-butánu.

Elektrický prietokový ohrievač

Napriek vyšším príkonom elektrických prietokových ohrievačov vody je príprava teplej úžitkovej vody pomocou nich oveľa lacnejšia ako pri elektrickom akumulačnom ohreve, pri bojleroch. Systém prietokového ohrevu vody je úspornejší a cena za tento ohrievač je taktiež nižšia ako pri kúpe bojlera. Elektrické prietokové ohrievače šetria nielen energiu, ale aj váš priestor v domácnosti. Vďaka ich malým rozmerom je možné ich umiestniť všade, kam ich potrebujete. Typov elektrických prietokových ohrievačov je niekoľko.

Elektrický prietokový ohrievač s batériou

Takéto ohrievače sú určené pre jedno alebo viac odberných miest, ktoré sa ale nepoužívajú súčasne. Prietokové ohrievače s batériou sú vhodné do vlhkých miestností a môžu mať kohútikovú batériu, pákovú batériu alebo sprchovú batériu.

Elektrický prietokový ohrievače 230V

Tento typ prietokového ohrievača je vhodný taktiež pre jedno či viacej odberných miest, je vybavený vidlicou pre napájanie 230V. Je možné ho inštalovať do sprchy, kúpeľne, kuchyne a podobne.

Elektrický prietokový ohrievač 400V

Tento prietokový ohrievač má vysoký výkon a preto je ho možné použiť pre zásobovanie TUV bytov a rodinných domov. Elektrický ohrievač 400V má tri špirály, čo zaručuje veľmi rýchly ohrev vody aj pri jej vysokom odbere. Prietokové ohrievače majú možnosť ohrevu pri nízkej tarife ohrevu.

Výhody elektrických prietokových ohrievačov

Takmer 100% účinnosť ohrevu vody je zaručená výhrevnou špirálou, ktorá je priamo v kontakte s vodou. A na rozdiel od bojlerov, ktoré sú vybavené špirálou s dvojitou izoláciou, tak nedochádza k prechodovým tepelným stratám, čo vedie k úspore peňazí.
Umiestnením ohrievača priamo na odberové miesto tak dosiahnete okamžitý a nepretržitý ohrev vody, čím sa šetrí čas.

Keďže prietokové ohrievače vody ohrievajú vodu len pri jej potrebe, šetrí sa tak aj s vodou, pretože prietokové ohrievače nemajú zásobníky alebo len veľmi malé a ohreje sa len potrebná voda.
V zásobníku bojlera vznikajú tepelné straty, zohriata voda sa postupom času ochladzuje a termostat zapína výhrevnú špirálu, aby ochladenú vodu opäť ohriala aj v prípade, že momentálne teplú vodu nepotrebujete. Pri elektrických prietokových ohrievačoch sa ohrieva len voda potrebná, čím sa šetrí elektrická energia.
Nakoľko sú prietokové ohrievače malých rozmerov, šetria tak priestor a umožňujú svoju inštaláciu aj na miesta, kde by bojler kvôli svojim veľkým rozmerom neprichádzal do úvahy.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)