Kategórie

Byty na predaj

Každý potrebujeme niekde bývať a každý by sme chceli bývať vo vlastnom. Ak však nezdedíme alebo nám niekto nedaruje takúto nehnuteľnosť, jeho obstaranie môže byť niekedy dlhým a zložitým procesom a my začíname hľadať byty na predaj.

Kúpa bytu spočíva hlavne v dostatku finančných prostriedkov. Ak však toľké peniaze nemáme, je tu možnosť úveru, ktorý nám na kúpu bytu poskytne banka. Takýto úver sa nazýva hypotekárny úver, no nie každý z nás spĺňa podmienky, aby mu bola pôžička poskytnutá. Hypotekárne úvery sú dlhodobé úvery s lehotou splatnosti najmenej štyri roky. Sú zabezpečené záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti, a to aj rozostavanej.

Podmienky pre poskytnutie hypotekárneho úveru

Banky poskytujú hypotekárne úvery fyzickým osobám:

a) ktorí sú plnoletí,
b) ktorí sú občanmi SR s trvalým pobytom v SR,
c) ktorí sú cudzincami s trvalým pobytom v SR,
d) aspoň jeden zo žiadateľov je občanom krajiny, ktorá je členom EU,
e) majú príjem zo závislej činnosti, z podnikania alebo iný príjem.

Ponuka a výber bytu

Každý máme nejakú predstavu o byte, ktorý by sme si chceli kúpiť. Byty, ktoré sú na predaj, nájdeme v rôznych inzerátoch, či už v meste vo vitrínach s nehnuteľnosťami alebo na internete.

Najviac používanou formou predaja bytu je internet a konkrétne ide o stránky s predajom nehnuteľností, ktoré vlastnia rôzne realitné spoločnosti. Podľa kritérií, ktoré požadujeme pri kúpe bytu, si na stránke s predajom nehnuteľností nájdeme presne to, čo chceme. Výber je len na nás.

Nájdeme si lokalitu – kraj, okres, mesto, dedinu, počet izieb – 1-izbové, 2-izbové, 3-izbové a viac izbové, minimálnu a maximálnu cenu a veľa ďalšieho, čím zúžime výber na menší počet bytov, ktoré realitná kancelária ponúka. Pri každom inzeráte je podrobný popis bytu, fotografie, adresa. Takýchto stránok na internete je neúrekom.

Predaj a kúpa bytu

Výhodou kúpy či predaja bytu cez realitnú kanceláriu je realitný maklér, ktorý s potenciálnym kupujúcim spraví obhliadku bytu a po odsúhlasení kupujúceho záujem o byt, realitný maklér pripraví pre kupujúceho i predávajúceho rezervačnú zmluvu, ktorá musí obsahovať cenu nehnuteľnosti, výšku rezervačného poplatku, termín podpisu kúpnej zmluvy a zmluvnú pokutu.

Výšku rezervačného poplatku určuje zväčša realitná kancelária, vo väčšine prípadoch sa jedná o províziu pre realitnú kanceláriu a závisí aj od regiónu, v ktorej sa byt nachádza. Výška môže byť určená pevnou sumou alebo percentami. Kupujúci sa však pri obhliadke bytu môže rozhodnúť aj presne naopak a stratiť záujem o nehnuteľnosť, vidieť na vlastné oči je oveľa viac ako si prečítať. Ak však jeho záujem o nehnuteľnosť pretrváva, môže si s realitným maklérom dohodnúť čas, do ktorého sa musí rozhodnúť, či byt kúpi alebo nie.

Po uhradení rezervačného poplatku realitný maklér vytvorí kúpnu zmluvu a pošle návrh na vklad záložného a vlastníckeho práva na kataster. Vlastníctvo sa nadobúda až po právoplatnom rozhodnutí správy katastra, čiže až po vydaní nového listu vlastníctva, na ktorom je uvedený kupujúci ako nový majiteľ nehnuteľnosti. Na toto rozhodnutie sa niekedy čaká dlhšie, výhodou však je, že sa o to postará realitný maklér, čiže či už kupujúci alebo predávajúci sú oslobodení od mnohých vybavovačiek a hodinových chodení po úradoch.

Pri odovzdaní nehnuteľnosti je dôležité odpísať stav vodomerov, elektriny a plynu, ktoré je potrebné zaslať alebo nahlásiť dodávateľom týchto zdrojov. Starý majiteľ sa zároveň z odberu odhlási a prihlási sa nový.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)