Kategórie

Ploty - druhy plotov

Plot ohraničuje váš pozemok a dodáva vám pocit súkromia. Každý sa chce vo svojom dome cítiť bezpečne a preto je dôležité popremýšľať nad výberom toho správneho. Jednotlivé druhy plotov so sebou prinášajú rôzne výhody aj nevýhody z hľadiska bezpečnosti, životnosti a estetickej stránky. Plot je zároveň architektonickým prvkom a objektom, ktorý si okoloidúci a návšteva všimne ako prvý. Jeho farba, charakter či materiál by mal ladiť s celkovým štýlom vášho domu.

Dôležité je zvoliť si správnu výšku plota. Príliš vysoký plot zabezpečí síce viac súkromia a zvýši pocit bezpečia, no zároveň vytvorí tieň. Štandartná výška plota je 120 až 150 centimetrov. Základné druhy plotov sú: živý, drevený, plastový, kovový, betónový a pletivový plot.

Výhody a nevýhody jednotlivých druhov plotu

Živý plot

Výhody: Najprirodzenejším druhom plota je živý plot, ktorý môže byť vytvorený z rôznej kombinácie kvitnúcich alebo popínavých rastlín, ako aj z ihličnatých a listnatých drevín. Jeho tvarovanie je jednoduché, chráni pre hlukom, prachom a vetrom.

Jeho prirodzenosť však so sebou prináša aj určité nevýhody. Tou je najmä potreba dopriať mu dostatok času, aby mohol narásť a zhustnúť do požadovanej výšky a šírky. Tiež si vyžaduje pravidelnú údržbu a nevyhnutnosť zvoliť vhodný čas výstavby v závisloti od počasia a ročného obdobia.

Kovové ploty

Výhody: Kovové ploty patria k finančne náročnejším druhom plotu. Ich funkcia je v prvom rade estetická, no vyznačujú sa aj odolnosťou a dlhou životnosťou. Pôsobia nadčasovo, luxusne a bezpečne. Kovový plot má variabilnú kovovú úpravu a hodí sa tak aj k starším typom domov, aj k tým moderným.

V poslednej dobe sa do popredia dostávajú kovové ploty vyrábané z nerezového materiálu, ktoré nepotrebujú žiadnu ďalšiu povrchovú úpravu. Pri klasických kovových plotoch sa povrch upravuje žiarovým zinkovaním, vďaka ktorému možno zaručiť životnosť plotu až 50 – 60 rokov.

Nevýhody: Kovové ploty majú väčšiu priehľadnosť, majitelia tak nemajú dostatočné súkromie. Ich nevýhodou je aj vysoká obstarávacia cena.

Drevený plot

Drevené ploty sú častým oplotením pre chaty v blízkosti lesov, domy na dedinách alebo vo vysokohorských oblastiach. Tieto ploty majú schopnosť vzbudiť príjemný, estetický dojem a splynúť s okolitým prostredím. Milovníci prírody zároveň určite ocenia, že drevený plot je ekologický a čisto prírodný materiál.

Nevýhody: Drevo, ako prírodný materiál, si vyžaduje viac starostlivosti a má kratšiu životnosť. Jeho životnosť však priamo úmerne stúpa s kvalitou údržby a starostlivosti o váš plot. Doležitým krokom je drevo raz ročne ošetriť prípravkami proti hubám a vzniku plesní. Životnosť a kondíciu vášho plotu ovplyvnia aj poveternostné podmienky.

Pletivový plot

Výhody: Pletivové ploty sú najlacnejším a veľmi často využívaným riešením oplotenia. Používajú sa na oplotenie záhrad, stavebných pozemkov, parkovísk a iných rozsiahlejších plôch. Ide o ľahko a rýcho postaviteľné oplotenie. Okrem klasického štvorhranného pletiva existuje možnosť dať si svoje pletivo poplastovať alebo pozinkovať a zvýšiť tak jeho odolnosť a antikoróznu ochranu. Podľa účelu sa tieto ploty môžu deliť na okrasné, lesnícke a podobne. Ich bezpečnosť je možné zvýšiť aj doplnením ostnatého drôtu.

Nevýhody: Pri pletivovom plote absentuje estetická stránka a majiteľom tiež nezabezpečí požadovaný pocit súkromia a bezpečia.

Plastový plot

Výhody: Najväčšou výhodou plastového plota je jeho nízka náročnosť na údržbu a cena. Tá je porovnateľná s dreveným či kovovým plotom. Čo sa týka nenáročnej starostlivosti, plastový plot stačí raz za čas opláchnuť čistou vodou.

Zvyčajne je plastový plot vyrábaný na mieru na základe zadaných rozmerov. Plastové ploty sa môžu vyrábať aj z odpadového plastu, takže sú zároveň ekologické. Ich výhodou je odolnosť, stálosť farby aj tvaru a jednoduchá stavba. Plastové ploty je možné skombinovať a zladiť aj s plastovými oknami na dome, prípadne s odkvapmi. Nepodliehajú korózii, nezhnijú ako v prípade dreva a sú dokonca odolné voči UV žiareniu.

Nevýhody: Na plastovom plote z recyklovaného materiálu sa po určitom čase môžu objaviť nepekné škvrny. Môže tiež dôjsť k nežiadúcemu tvarovaniu a ohybu plotu. Pri plastovom plote môžu mať niektorí ľudia pocit, že nie je dostatočne pevný a bezpečný.

Betónový plot

Výhody: Betónové ploty patria k vysokoodolným voči poškodeniu a vonkajším vplyvom, čím sa zvyšuje aj bezpečnosť plotu. Zároveň sa pri betónových plotoch môžete tešiť z ich dlhej životnosti a nízkej náročnosti na údržbu. V dnešnej dobe môžete na trhu nájsť viacero farebných odtieňov a prevedení, takže betónový plot môže byť zároveň aj ladiacim estetickým prvkom. Obľúbenými sú materiálya dekory, ktoré imitujú kameň, mramor či tehlu. Betónové ploty sú takisto vhodným podkladom pre popínavé a prevísajúce rastliny, vďaka ktorým bude plot pôsobiť jemnejším dojmom. Betónový plot je neutrálne ladený, ľahšie sa doladí k domu a k zvyšku pozemku.

Nevýhody: Čo sa týka cenovej kategórie, patria k drahším typom oplotenia. Betónové ploty navyše pôsobia mohutnejšie, tienia pozemok a ak sú vyššie, opticky zmenšujú priestor.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)