Kategórie

Rodinné domy na kľúč

Rodinné domy na kľúč - povedať áno takýmto stavbám?

Rodinný dom je symbolom veľkej a harmonickej rodiny, možno aj práve preto patrí medzi sny mnohých z nás. Musíme dať však za pravdu, že veľká záhrada s terasou a vlastným bazénom má svoje čaro. Žijeme v časoch, kedy nič nie je nemožné, a práve preto sa aj stavba rodinného domu stala omnoho dostupnejšou ako kedykoľvek predtým.

Výstavba domov sa od svojich začiatkov značne zmenila. Prešla niekoľkými vylepšeniami, no asi najväčšou inováciou sa stali takzvané rodinné domy na kľúč, ktorých stavba sa stáva čoraz obľúbenejšou. Niet divu, veď všetko čo potrebujeme, nájdeme „pod jednou strechou“, kde sa nám postarajú o pozemok, pripravia projekt, vybavia všetky povolenia až sa dostaneme ku kľúčom nášho nového bývania.

Pôsobí to jednoducho, no skôr ako si uvedieme dôvody, prečo sa rozhodnúť pre rodinné domy na kľúč, predstavíme si aj iné možnosti výstavby rodinného domu.

1. „Do it yourself“ alebo inak „urob si sám“

Bez pochýb patrí medzi výstavbu domov aj možnosť, kde to všetko nechávame na vlastných pleciach. Nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí uprednostňujú vlastnoručnú prácu, čo znamená, že nad stavbou majú úplný dohľad. Najväčšou nevýhodou však je, že pred takouto stavbou rodinného domu musíme venovať nejaký čas zisteniu informácií, ako čo najkvalitnejšie začať výstavbu, pretože následné chyby nás môžu stáť skutočne „peknú“ sumu, i keď celkový rozpočet pre vlastnoručnú stavbu nie je taký veľký. Dôvodom je, že platíme len za použitý materiál.

2. Dvom to pôjde lepšie

Ďalšou možnosťou je spolupráca medzi samotným majiteľom a firmami, ktoré sa zameriavajú na niektoré stavebné úkony. Táto možnosť je už o čosi menej náročná, ako tá predchádzajúca, pretože nemusíme mať znalosť vo viacerých oboroch stavby. Finančné prostriedky však už nebudú také nízke a môže nastať problém, ak sa vyskytne chyba, o ktorej nebude známe, kto za touto nepozornosťou v skutočnosti stojí. Veľkou výhodou je aj menší časový úsek, za ktorý môžeme začať obývať novú bytovú jednotku.

3. Kľúčiky sem, kľúčiky tam

Najžiadanejšími alternatívami na stavbu domu sú už spomínané rodinné domy na kľúč. Jednoznačne nám zaberie najmenej času, budeme s výstavbou mať najmenej starostí, no značnou nevýhodou môže byť ich cena. Pri stavbe na kľúč už platíme za každý jeden úkon, ktorý bol vykonaný firme, ktorej sme zverili do rúk našu budúcu nehnuteľnosť. Táto možnosť má obrovskú výhodu v tom, že na všetko máme papier, a tak máme aj záruku na celkovú stavbu, kde si samotná firma bude zodpovedná za nedostatky, ktoré mohli nastať.

Rodinné domy na kľúč – výhody

  • Ich výstavba vám šetrí čas, a tak sa môžete venovať ostatným povinnostiam
  • Šetrí nervy, ktoré sú častokrát už aj pri menších rekonštrukciách skúšané
  • Nemusíte strácať čas študovaním o stavbe rodinného domu, o toto všetko sa postará stavebná firma, ktorej celú výstavbu zveríte do rúk
  • Rodinné domy na kľúč skracujú čas celkovej stavbe, pretože nepotrebujú veľa času na realizáciu
  • Rodinné domy na kľúč je možné obstarať vrátane plánov, povolení, úpravy terénu, príjazdovej cesty
  • Na stavbu máte záruku a istotu, že za všetko si zodpovedá firma sama

Nevýhody stavby na kľúč

Ako všetko na svete má svoje plusy aj mínusy, rodinné domy na kľúč ich majú tiež a tu je niekoľko z nevýhod:

  • Rozpočet pre stavbu rodinného domu na kľúč určite nebude nízky. Pri stavbe na kľúč totiž platíte stavebnej firme za každý vykonaný stavebný úkon, čo sa pri vlastnoručnej stavbe stať nemôže.
  • Firma nemusí mať skutočných odborníkov na všetky veci, do ktorých sa pustia. Napríklad nemôžeme čakať od šikovného murára, že rovnako šikovný bude aj ako inštalatér.
  • Najväčšou nevýhodou je celková cena za rodinné domy na kľúč. Peniaze totiž potrebujete už vopred a vybavovať hypotéku na niečo, čo ešte nestojí a nemáte ani čím ručiť, nie je práve jednoduché.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí nemajú prebytok času, no túžia po dome určite rodinné domy na kľúč pre vás najvhodnejším riešením. V prípade, že vás žiadna nevýhoda neodradila, už vám len zostáva vybrať si vhodnú stavebnú firmu, o ktorej máte dostatok informácií a vyhovuje vám v každom smere. Treba si len sadnúť, povedať im jasnú predstavu o tom, ako by malo vaše bývanie vyzerať a správna stavebná firma, teda jej architekti, vám vytvoria projekt na mieru. Vďaka tomu za krátky čas môžete bývať vo svojom vysnívanom dome. A možno budete mať šťastie a cena za stavbu nebude ani taká vysoká akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)