Kategórie

Obklady do kúpeľne

Kúpeľňa je miestnosť, ktorú využívame často, preto si vyžaduje našu pozornosť a starostlivosť. K dobrému dojmu a atmosfére prispejú aj vhodne vybrané obklady. Je dôležité ich zladiť s podlahou, no ešte dôležitejšie je vybrať kvalitný materiál.

Aké vlastnosti by mali mať obklady do kúpeľne?

Dôležitou vlastnosťou obkladov do kúpeľne je ich odolnosť voči vlhkosti. Kúpeľna je miestnosť, kde sa jej udržuje najviac, preto treba do správnych obkladov investovať. Väčšina domácností obľubuje keramické obklady do kúpeľne, a to najmä z dôvodu ich jednoduchého čistenia.

To, či zvolíte lesklý alebo matný povrch vašich obkladov, má vplyv aj na ich údržbu a čistenie. Lesklý povrch budete vždy chcieť zachovať pekne lesklý a čistý, preto ho bude potrebné pravidelne leštiť. Matný povrch si vyžaduje menej starostlivosti a stačí ho umyť bežným čistiacim prostriedkom do kúpeľne.

Obklady do malej kúpeľne

To, aké obklady zvolíme do našej kúpeľne, môže závisieť aj od jej rozmerov. Do malej kúpeľne, v ktorej sa málo vetrá, sa odporúča dať obklady až po strop. Dôvodom je samozrejme prevencia voči vlhkosti a plesniam.

Mnohí si možno želajú svoju kúpeľňu opticky zväčšiť a aj tomu napomôže správny výber obkladov. V takomto prípade zvoľte lesklý obklad, vďaka ktorému tento efekt dosiahnete. Matný obklad sa z hľadiska vyššieho pohlcovania svetla naopak hodí do svetlejšej miestnosti.

Obklady sú na trhu rôzne, aj čo sa týka ich veľkostného prevedenia. Domácnosti s menšími kúpeľňami by sa mali vyhnúť veľkým formátom, ktoré miestnosť ešte viac opticky zmenšia. Pri malých formátoch je však nevýhodou ich čistenie. Väčšie množstvo špár vám spôsobí aj viac práce s ich umývaním.

Obklady do kúpeľne a farby

Mnohým ľuďom sa kúpeľňa spája s modrou farbou a chcú si ju zariadiť v takomto štýle. Obľúbená je aj biela farba, no príjemnú atmosféru kúpeľni dodajú aj teplé farby. Niektorí možno uznávajú jednoduchosť, pre ostatných existujú dlažby dozdobené rôznymi mozaikami. Efekt vašej kúpeľni dodá aj ich vkusné zladenie s podlahou či zvyškom kúpeľňového nábytku a doplnkov.

Materiály

Gres je umelo vytvorený materiál a je spojením kvalitných spojovacích zmesí a drveného kameňa. Jeho vzhľad pripomína keramiku alebo prírodný kameň. Vďaka svojej odolnosti voči poškodeniu je vhodný aj na exteriérové použitie. Má vlastnosti ako tvrdosť, pevnosť a je málo nasiakavý. Iným dobrým materiálom je klasický keramický obklad, ktorého kúpou nič nepokazíte, naopak získate príjemný vzhľad vašej kúpeľne a ľahko čistiteľný materiál.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)