Kategórie

Moderné kuchyne

Najnovším trendom zariaďovania bytu je spájanie kuchyne s obývacou izbou, prípadne s jedálňou alebo pracovným kútom. Vznikne tak bohatý otvorený priestor, ktorý poskytuje členom rodiny príležitosť tráviť spolu viac času. Takéto dispozičné riešenie však nemusí vyhovovať každému, navyše si vyžaduje premyslený výber dizajnu kuchyne, aby jej štýl ladil so zariadením zvyšnej časti priestoru.

Moderné kuchyne sú vybavené vstavanými spotrebičmi, ktoré dokonale ladia s kuchynskou linkou a vytvárajú dojem celistvosti a elegancie. Portfólio materiálov, spracovania a farieb použitých na moderných kuchynských linkách je naozaj takmer nekonečné.

Dispozičné riešenie modernej kuchyne

Dôležitým krokom je správne rozvrhnutá dispozícia kuchyne, ktorá vám umožní bezproblémový pohyb v priestore a ušetrí čas. Hlavným kritériom, ktoré ovplyvňuje voľbu tvaru kuchynskej linky, je priestor, ktorý budete mať k dispozícii. Na výber máte hneď niekoľko možností.

1. Priama (lineárna) zostava poskytuje priestor len na to nevyhnutné, vhodná je pre 1- až 2-členné domácnosti do malých priestorov.

2. Dvojstranná kuchynská linka (dve paralelné zostavy umiestnené oproti sebe) poskytuje viac priestoru, treba však dbať na to, aby priestor medzi zostavami nebol príliš malý (kvôli otváraniu skriniek a zásuviek), ani príliš veľký (kvôli efektívnemu využitiu priestoru a šetreniu času).

3. Moderné kuchyne majú dispozičné riešenie v tvare písmen L, U, prípadne T (ukončené jedálenským stolom).

4. V prípade dostatočného priestoru môžete siahnuť aj po kuchynskej linke s pracovným/varným ostrovom.

Trendom je funkčnosť

Kvalitné moderné kuchyne nespĺňajú len vysoký estetický štandard, ale dôležitým parametrom je aj ich funkčnosť. Správne rozmiestnené zóny kuchynského priestoru, umiestnenie spotrebičov v správnej výške, dostatočné množstvo úložného priestoru či správne osvetlenie pracovnej dosky, to všetko by mala moderná kuchyňa mať.

Pracovná doska

Najpoužívanejšou časťou kuchyne je pracovná doska, ktorá musí byť vyrobená z odolného materiálu, aby odolala každodennej záťaži. V súčasnosti existuje viacero materiálov používaných na výrobu pracovných dosiek, napríklad laminát, keramika, kameň (či už umelý, alebo prírodný). V moderných kuchyniach opäť dostalo priestor masívne drevo, využívať sa začalo aj sklo a luxusný mramor.

Modernú kuchyňu ozvláštni aj pracovná doska z antikoru (nerezovej ocele), ktorá plynulo prechádza do drezu, čím vytvára elegantnú celistvú plochu. Na niekoho môže pôsobiť chladným a sterilným dojmom, jej jednoduchá údržba a vysoké hygienické štandardy sú však nepopierateľné.

Zástena

V kurze je jednoliatosť, preto sa na zásteny čím ďalej tým častejšie používa rovnaký materiál (alebo aspoň dekór), aký je použitý na pracovnej doske. Fantázii sa medze nekladú, pre zástenu môže byť použitý snáď každý materiál. Pri výbere zásteny je dôležité klásť dôraz na funkčnosť. Široké škáry alebo materiály náchylné na zachytávanie nečistôt vyšli z módy, najnovším trendom do modernej kuchyne je napríklad sklenená zástena. Jej údržba je jednoduchá, možnosti farebného prevedenia takmer nekonečné. Kvôli bezpečnosti sa využíva kalené sklo.

Moderné kuchyne a farebnosť

Jednoliatosť, celistvosť, vysoký lesk...to sú najnovšie trendy využívané v moderných kuchyniach. Na druhej strane moderné kuchyne môžu mať aj pestrofarebnú povrchovú úpravu, v niektorých prípadoch má každá skrinka inú farbu, prípadne lesk. Pri výbere farebnosti vašej kuchyne berte do úvahy najmä jej veľkosť.

Ak je vaša kuchyňa malá, voľte radšej svetlejšie a neutrálnejšie farby, pokiaľ je priestor kuchyne väčší, nebojte sa siahnuť po výraznejších odtieňoch. Moderné kuchyne často pôsobia čistým až sterilným dojmom, ten dosiahnete použitím bielej farby, prípadne svetlých studených odtieňov vo vysokom lesku. Rodinnú atmosféru navodíte, ak použijete svetlé zemité farby. Výber farebnej kombinácie novej kuchyne môže byť zdĺhavým procesom, nechajte si dostatok času na premyslenie a zváženie niekoľkých alternatív.

Niektoré priestory poskytujú možnosť veľmi prakticky a moderne „ukryť“ celú kuchynskú linku aj so spotrebičmi za posuvné kuchynské dvere. Tento variant je výhodný najmä v prípade priamych kuchynských liniek, ktoré sú navyše súčasťou obývacej izby. Ľahko môže byť použitý aj v prípade malých bytov či garsóniek, pretože návšteva vám neuvidí rovno „do hrnca“ hneď pri vstupe do bytu.

Moderná kuchyňa predstavuje pre každého niečo iné. Dôležité však je, aby svojmu majiteľovi poskytovala komfort, dostatočný priestor pre sebarealizáciu a možnosť tráviť čas s najbližšími. Ak vás pri pohľade na ňu navyše zohreje dobrý pocit z jej krásy či elegancie, verte, že ani jej udržiavanie a čistenie nebude až také „bolestivé“.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)