Kategórie

Architekt

Správny výber architekta a komunikácia s ním

Máte hrubú predstavu čo chcete stavať, či upravovať a ostáva vám len nájsť niekoho, kto vám vaše predstavy hodí na papier? Musíte teda pristúpiť k výberu odborníka a tým je autorizovaný architekt, ktorý vám vypracuje projektové dokumentácie. Vo fáze spracovania projektu od štúdie k realizačnému projektu sa bez takejto osoby jednoducho nezaobídete. Hodnotné prvotné informácie môžete získať z odporúčaní a referencií vašich známych, či rodiny. Ďalej sa môžete pustiť do prehľadávania internetových stránok. No na čo sa máte zamerať a na čo si máte dať pozor? Odpovede nájdete v článku, pripravili sme pre vás hneď niekoľko užitočných rád pri výbere architekta.

Nie všetci majú jasno v tom, či potrebujú služby architekta alebo projektanta, tiež to aký je medzi nimi rozdiel. Jednoduché a jasné porovnanie môžeme urobiť na základe rozdelenia si obsahu ich pracovnej náplne:

  • architekt: má na starosti vymyslieť „scenár“ bývania, musí byť schopný navrhnúť dispozičné a architektonické riešenie domu, pričom konzultuje s klientom jeho požiadavky, upozorňuje na možné, či už vzniknuté problémy a prípadne navrhuje alternatívne riešenia;
  • projektant: rieši „len“ technickú časť projektu, teda je vám schopný poradiť aké materiály sú vhodné použiť napr. na vašu stavbu. Má prehľad v cenách všetkých stavebných materiálov, takže vám je schopný vypracovať aj rozpočet.Jednou z množstva výhod architekta je aj fakt, že za vás bude schopný vybaviť všetky pečiatky a povolenia, keďže s tým má väčšie skúsenosti a ušetrí vám čas. Ak ste netrpezlivý, tak máme pre vás jednu horšiu správu, nevýhodou spolupráce s architektom je, že si vyžaduje dlhšiu časovú rezervu, keďže individuálny projekt môže trvať aj pol roka.

Čo si všímať pri výbere architekta?

1. Architekt - jeho odborné znalosti a skúsenosti

Pri výbere architekta je nutné klásť dôraz na jeho odborné znalosti a skúsenosti – takže preukázanie jeho autorizačného osvedčenia, by malo byť vašou základnou podmienkou. Architekt s bohatými skúsenosťami, či už z bytových alebo rodinných domov, má predpoklady na to, aby sa vyhol nevhodnej voľbe projektového riešenia a tým uspokojil vaše požiadavky.

2. Ochota načúvať a komunikovať

Stojí za to si všímať aj architektovu ochotu načúvať a komunikovať s vami, s tými najhorúcejšími adeptmi sa preto stretnite osobne. Architekt s dobrými komunikačnými schopnosťami, ktorý so záujmom sleduje vaše požiadavky, je rozhodne lepší ako ten, ktorý sleduje len určitý stavebný štýl, či seba a svoje názory. Dávajte si pozor na stavebný štýl, na ktorý sa orientuje, ak by bol totiž v rozpore s vašimi predstavami, môžu nastať rôzne zbytočné obťažnosti pri vašej spolupráci.

3. Rozmanitosť v riešeniach

Pri prezeraní si referenčného portfólia potenciálneho kandidáta, by ste nemali mať pocit, že vidíte stále tie isté, či podobné riešenia a opakujúce sa vzory. Ak sa tak stane, môže to byť jeden zo znakov o jeho nedostatočnej kreativite, čo značí, že má vlastný obľúbený štýl, na ktorý sa zafixoval a vy si budete vedieť už dopredu prestaviť, ako dopadne váš projektový návrh.

4. Prehľad v módnych trendoch v architektúre

Módne trendy v architektúre sa menia približne po každých piatich, či ôsmych rokoch. Mal by na to myslieť najmä váš budúci architekt, ktorý by v najnovších trendoch síce mal mať prehľad, ale mal by ich vedieť kombinovať aj so zaužívanými prvkami v architektúre. Stavby, ktoré sú vytvárané len z módnych trendov veľmi rýchlo zostarnú a to určite nechcete, aby sa stalo v prípade napr. vašej stavby.

Na čo by ste nemali zabúdať vy?

  • Ak má architekt vypracovať váš projekt dobre, nechajte mu naň dostatok času.
  • Neľutujte čas, ktorý ste strávili s architektom pri preberaní vašej požiadavky na riešenie stavby.
  • Povedzte mu o všetkých vašich pripomienkach a požiadavkách.
  • Opisujte, ale nenavrhujte – nechajte architekta, aby ostal architektom, detailne popíšte vaše predstavy, ale neskúšajte zaňho robiť celú prácu.
  • Nechajte si poradiť, architekt má vo svojom obore viac skúseností ako vy.
  • Pomôžte si názorne – ukážte mu fotografie, či obrázky, vaša komunikácia tak bude jednoduchšia. Špecialisti väčšinou totiž premýšľajú a komunikujú v odbornom architektonickom žargóne.
  • Snažte sa v priebehu prác na vašom projektu nemeniť vaše zadanie pre architekta.
  • Presvedčte sa o tom, že je architekt poistený proti škodám zavineným chybou projektu.

Cena projektových prác architekta

Nerozhodujte sa len podľa ceny. Otázka ceny pri projektovej činnosti nie je veľmi lacná záležitosť, keďže do nej architekt vkladá svoje nápady. V ohodnotení architektov síce neplatí, že vyššia cena vám zaručí aj vyššiu kvalitu. Kvalita projektových prác je daná uznávaným štandardom, ktorý musí byť dodržaný. Veľmi nízka cena sa však môže odraziť na profesijnej hodnote vášho projektu.

Cena projektových prác architekta je zvyčajne v rozsahu približne 4 – 10 % z nákladov na realizáciu stavby, ktoré je preto potrebné dopredu odhadnúť. Berie sa však ohľad aj na typ a rozsah projektu, technické podmienky na pozemku a koniec koncov na režijné náklady architekta. Rozhodne však trvajte na tom, aby bolo čo najpodrobnejšie cenové podmienky rozpísané už v zmluve, aby ste mali od začiatku prehľad, koľko a komu budete musieť zaplatiť. Profesionálny architekt by tiež nemal mať problém sa s vami dohodnúť na platobnom kalendári s presne určenými zálohami po uzatvorení každej fázy projektu, ak by ste mali záujem platiť v intervaloch. Hľadanie vhodného architekta chce poriadnu dávku trpezlivosti a odhodlania, no výsledný efekt, kedy budete spokojný aj vy a aj on stojí určite za to.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)