Rekuperácia v dome: Oplatí sa alebo nie? Radia odborníci

  • 09.06.2023

V posledných rokoch sa slovo rekuperácia skloňuje v stavebných kruhoch častejšie. Dôvodom je snaha o úsporu energií a túžba po zdravšom a komfortnejšom bývaní. Pred stavbou domu si nejeden budúci majiteľ položí otázku, či rekuperáciu v dome potrebuje alebo nie. Aby sme vám uľahčili rozhodnutie, opýtali sme sa odborníkov na najčastejšie otázky a mýty spojené s rekuperáciou v dome.

rekuperácia v dome oplatí sa alebo nie
Foto: iStock

Odporúčame diskusiu vo Fóre:

Rekuperácia s odstupom času. Išli by ste do toho znova?

Čo je rekuperácia

Rekuperácia vzduchu je spätné získavanie energie z odpadového vzduchu. Ide o unikátnu technológiu, ktorá dokáže viac, ako udržiavať čerstvý vzduch v miestnosti bez ohľadu na ročné obdobie. Vďaka rekuperácii sa v lete interiér neprehrieva a v zime neochladzuje.

Celý systém funguje na takzvanej výmene tepla. Z interiéru sa odsáva odpadový a vydýchaný vzduch, ktorý sa ohrieva na zvolenú izbovú teplotu. Do interiéru zároveň prúdi čerstvý vzduch z exteriéru. Vnútorný a vonkajší vzduch prúdia cez rekuperátor, v ktorom odpadový vzduch odovzdá teplo čerstvému vzduchu. Odpadový vzduch sa zároveň filtruje a tým neznečisťuje interiér domu.

čo je rekuperácia
Foto: iStock

Klasické vetranie alebo vetranie rekuperáciou?

Pravidelná výmena vzduchu v interiéri je dôležitá, pretože vydýchaný vzduch spôsobuje vysokú koncentráciu oxidu uhličitého. Ten môže mať negatívny dopad na naše zdravie. Koncentráciu oxidu uhličitého meriame v jednotkách ppm (parts per million). „V exteriéri je hodnota CO2 od 350 do 500 ppm, záleží od toho, či ide o vidiek alebo mesto. Aktuálna meraná hodnota je spriemerovaná na 451 ppm.

V interiéri už od 1200 ppm začína človek pociťovať „vydýchaný vzduch“ a únavu. Od hodnoty 3000 ppm už začínajú zdravotné ťažkosti ako bolesti hlavy a zvýšená tepová frekvencia. Na senzore oxidu uhličitého zvykneme odporúčať nastaviť hraničnú hodnotu 1000 ppm“, vysvetľuje konateľ firmy RS-PROFI s.r.o., Roman Kandera.

Vedeli ste, že…

Zdrojom oxidu uhličitého v interiéri je nielen človek, ale aj domáci miláčikovia? Napríklad 60 kg pes vydýcha vzduch rovnako ako človek.
výhody rekuperácie
Foto: iStock

Klasické vetranie má oproti vetraniu rekuperáciou zásadnú nevýhodu. Otvorením okna pustíme do interiéru čerstvý vzduch, ale ten má inú teplotu ako vzduch v miestnosti. Počas chladných ročných období vetraním cez okno vpustíme do domu až príliš studený vzduch, ktorý je potrebné zohriať. Tým prichádzame o teplo a dochádza k zvýšenej spotrebe energií na vykurovanie. V lete dochádza k opačnému problému – do domu vchádza horúci vzduch, ktorý je potrebné schladiť.

Častým argumentom odporcov rekuperácie je, že niet nad dokorán otvorené okná a čerstvý vzduch. „Vetrať oknom je možné aj pri rekuperácii, napríklad po jarnom daždi alebo ráno. Ale keď je von -10°C alebo veľa peľu, prachu a zhoršená kvalita vzduchu, tak je kvalita vetrania s rekuperáciou neporovnateľná. Povedal by som, že po montáži rekuperácie v dome, klesá potreba vetrať oknami“, pokračuje Roman Kandera. 

Výhody rekuperácie

  • dobre nastavená rekuperácia udrží hladinu CO2 pod 1100 ppm a tým eliminuje u človeka únavu, ospalosť, bolesti hlavy a iné zdravotné ťažkosti spôsobené zvýšenými hodnotami oxidu uhličitého
  • rekuperácia zvyšuje komfort bývania – nie je potrebné myslieť na otváranie a zatváranie okien
  • šetrí náklady na vykurovanie
  • filtre v rekuperačnej jednotke odfiltrujú peľ, prach a iné nečistoty – vhodná pre astmatikov a alergikov

Nevýhody rekuperácie

  • vyššia obstarávacia cena – navýšenie rozpočtu na stavbu domu
  • potrebná výmena filtrov
  • spotreba elektrickej energie
je potrebná klimatizácia pri rekuperácii
Foto: iStock

Je potrebná klimatizácia pri rekuperácii?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, nakoľko to závisí od použitých stavebných materiálov, lokality a prostredia, v ktorom sa dom nachádza. „Napríklad v prípade domu na vidieku na Orave alebo Liptove spravidla postačuje by-pass na rekuperácií. Keď sa vonkajšia teplota zníži pod nameranú hodnotu v interiéri, začne vháňať do domu priamo vonkajší vzduch bez rekuperácie, a tým dom pomáha ochladiť. Pre južnejšie položené miesta je hlavné mať na oknách dostatočnú tieniacu techniku a dobre zaizolovaný dom“, porovnáva odborník.

Rekuperácia a zápach z exteriéru

V prípade, že je v exteriéri extrémny zápach, môže sa cez rekuperáciu dostať do interiéru. Riešením sú filtre. „Bežne sú používané filtre G4, ktoré veľmi neodporúčam, pretože ide naozaj o hrubú filtráciu. Filtre triedy F7 sú už dostatočné a dokážu odfiltrovať aj malú časť zápachu. Sú postačujúce pre málo znečistené lokality.

Pokiaľ ide o prostredie, kde je príliš časté znečistenie zápachom (z neďalekých družstiev, polí, fabrík alebo z ústredného kúrenia tuhým palivom), odporúčam použiť filtráciu na báze aktívneho uhlia. Tá dokáže pohltiť aj silné zápachy. Z praxe je na Slovensku málo takých lokalít, kde by sa musel použiť filter s aktívnym uhlím“, poukazuje na rozdiely odborník.

rekuperácia do zrekonštruované domu
Foto: iStock

Rekuperácia do zrekonštruovaného domu – oplatí sa?

V prípade zrekonštruovaných rodinných domov sa zvykne potreba rekuperácie často podceňovať. Majitelia týchto domov sa zvyknú spoliehať na prirodzené „dýchanie domu“ v porovnaní s novostavbou. „V starších rodinných domoch, kde sa vymenia okná a zateplí sa obvodový plášť, tak sa vlhkosť, ktorá je v murive, nemá kde odvetrať. Dôvodom je, že staršie rodinné domy nemali tak kvalitné hydroizolácie ako moderné domy.

Ak sa na tento fakt neprihliada vo fáze rekonštrukcie, veľa stavebníkov to môže v budúcnosti dobehnúť. Preto odporúčam v starších rodinných domov predprípravu na centrálnu rekuperáciu (ak to konštrukcia domu umožňuje) alebo decentrálnu (aspoň čo sa týka elektrickej predprípravy, bez prestupov murivom). Z praxe máme pozitívne ohlasy a skúsenosti, že rekuperácia má význam aj v zrekonštruovanom dome“, dodáva konateľ firmy RS-PROFI s.r.o., Roman Kandera.

musí mať dom v energetickej triede A0 rekuperáciu
Foto: iStock

Musí mať dom v energetickej triede A0 rekuperáciu?

Od roku 2021 musia mať domy energetickú triedu A0. Tieto domy musia využívať obnoviteľné zdroje energie. V súvislosti s tým sa objavujú polemiky a rôzne dezinformácie o tom, či je rekuperácia pre tieto domy povinná. Ako je to v prípade montovaných pasívnych domov sme sa opýtali odborníkov.

„Zjednodušene sa dá povedať, že musí byť rekuperácia pre A0 nainštalovaná takmer v každom dome, ktorý staviame, ale sú výnimky, kedy sa jej dá vyhnúť. Sú to však ojedinelé prípady, kedy aj my ako zhotoviteľ dávame každý takýto prípad individuálne prepočítať odborníkom. Výpočty závisia od použitých materiálov a technológií, ktoré chce mať zákazník v dome inštalované. Preto nie je generálna a jednoznačná odpoveď, či dom v energetickej triede A0 musí mať rekuperáciu, alebo nie“, vysvetľuje Ing. Zuzana Šudová, zástupkyňa konateľa firmy BF – Stavby s.r.o.

Autor článku: Dana Račko

Odborní garanti: Roman Kandera, Ing. Zuzana Šudová

Foto: iStock

Diskusie na tému článku